Trwa kwalifikacja kobiet do bezpłatnego zabiegu termoablacji ultradźwiękowej – bezoperacyjnej metody usuwania mięśniaków macicy, które mogą być jedną z przyczyn problemów zarówno z zajściem w ciążę, jak i jej donoszeniem. Kobiety w wieku od 20 do 43 lat mogą zgłosić się na zabieg do 30 czerwca w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie.
Bóle podbrzusza, uczucie pełności czy ciężkości w miednicy, nadmierne krwawienia i skrzepy – w tym przedłużające się miesiączki lub plamienia międzymiesiączkowe, które mogą prowadzać do anemii, ucisk na pęcherz moczowy prowadzący do częstego oddawania moczu lub uczucia parcia na mocz, ucisk jelit prowadzący do zaparć i wzdęć, ucisk na część krzyżowa kręgosłupa, problemy z poczęciem dziecka albo poronienia – to główne objawy mogące świadczyć o mięśniakach macicy, które są najczęściej występującymi łagodnymi nowotworami rozwijającymi się w ścianie macicy.
Mięśniaki nazywa się także włókniakami. Zbudowane są z mięśni gładkich, identycznych z tymi, które budują ścianę macicy. Przybierają postać guzów, mogą występować pojedynczo, ale z reguły występują w skupiskach po kilka-kilkanaście. Wielkość tych łagodnych guzów waha się od małych, osiągających zaledwie kilka milimetrów, po duże, które przekraczają nawet 20 cm, wypełniając znaczną część jamy brzusznej. Przeważająca większość ma jednak po kilka cm średnicy.
Mięśniaki macicy przyczyną niepłodności
Mięśniaki macicy mogą być przyczyną trudności z zajściem w ciążę lub z jej donoszeniem. Jeśli są umiejscowione w okolicy ujść jajowodów do jamy macicy, powodują ich niedrożność. Natomiast liczne, nawet bardzo drobne, mięśniaki podśluzówkowe mogą utrudniać zagnieżdżenie się zarodka w błonie śluzowej macicy. Po ich wyleczeniu, w większości przypadków wszystko wraca do normy i kobieta może starać się o dziecko.
Niestety, ale mięśniaki macicy mają tendencję do powiększania się podczas ciąży, choć to, że rosną, nie musi jeszcze oznaczać poważnych komplikacji. Często przybierają na wielkości razem z dzieckiem i nie przeszkadzają w prawidłowym rozwoju płodu ani w porodzie. Trzeba jednak je obserwować, bo bywają niebezpieczne dla mamy i dla dziecka. Mogą przeszkodzić we właściwym rozwoju maleństwa, wywołać przedwczesne skurcze macicy oraz uniemożliwić poród siłami natury.
Jak leczyć mięśniaki macicy bezinwazyjnie
Istnieje wiele metod ich leczenia, a usuwanie narządu rodnego jest ostatecznością. Rzeszowska Pro-Familia to pierwsza placówka w Polsce prowadząca badania naukowe nad skutecznością termoablacji ultradźwiękowej – nowatorskiej, bezinwazyjnej metody leczenia mięśniaków macicy.
W ramach projektu „Opracowanie oraz wdrożenie bezinwazyjnej, spersonalizowanej procedury termoablacji w leczeniu określonych typów nowotworów”, szpital prowadzi kwalifikacje do bezpłatnych zabiegów, w których udział mogą wziąć kobiety z całej Polski.
Cały proces leczenia trwa maksymalnie kilka godzin, a pacjentka jeszcze tego samego dnia może opuścić szpital i wrócić do swoich codziennych zajęć.
– Ultradźwięki działają w ten sposób, że przechodzą przez skórę i ogniskują się wewnątrz guza, a nie na jego powłokach. Termoablacja nie wymaga znieczulenia, dlatego pacjentki są przytomne przez cały czas trwania zabiegu i w dowolnym momencie mogą go przerwać na własne życzenie. Wystarczy, że nacisną przycisk trzymany w dłoni – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Łoziński, ginekolog i położnik ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia w Rzeszowie.
Najistotniejszymi czynnikami determinującymi skuteczność termoablacji są wielkość, umiejscowienie oraz unaczynienie guza. W trakcie kwalifikacji lekarze wykonują badania USG oraz rezonans magnetyczny w celu rozpoznania mięśniaka i określenia czy nadaje się on do leczenia termoablacją.
Na wizytę można umówić się, dzwoniąc pod numer +48 694 902 111, pisząc e-maila na adres termoablacja@pro-familia.pl lub odwiedzając szpital w godz. 7:30 – 15:30 od poniedziałku do piątku. Kobiety zainteresowane zabiegiem mają czas do 30 czerwca 2018 r.
POLECAMY TAKŻE:
Są pieniądze na in vitro. Kolejne miasta dofinansują leczenie niepłodności
Dodaj komentarz