Kolejne miasta w Polsce dofinansują in vitro

Są pieniądze na in vitro. Kolejne miasta dofinansują leczenie niepłodności

Kolejne miasta w Polsce decydują się wspomóc niepłodne pary i sfinansować procedurę in vitro. Taka pomoc finansowa to dla wielu osób jedyna szansa na posiadanie dziecka.

Szczecinek daje 100 tysięcy złotych na in vitro

O tym, że Szczecinek przeznaczy pieniądze na refundację kosztów zapłodnienia metodą in vitro było wiadomo już w lipcu 2017 roku, kiedy to szczecineccy radni przegłosowali wprowadzenie program dofinansowania na lata 2017-2019.

Nawet połowę kosztów Szczecinek może otrzymać z Urzędu Marszałkowskiego. Warto zwrócić uwagę, że Szczecinek jest jedynym miastem w regionie, który zdecydował się na refundację in vitro.

Z programu w Szczecinku w pełni skorzystało już 5 par, które są po przeprowadzeniu zabiegu. Kolejne pary czekają na badania i dopełniają formalności. Do końca roku jeszcze ok. 14 par może skorzystać ze wsparcia w zakresie refundacji zapłodnienia pozaustrojowego.

Sprawdź: RIF – problem z ciążą in vitro. Oto jak zwiększyć szansę na udany transfer zarodka

Ostrów Wielkopolski przeznacza 50 tysięcy na in vitro

Już od miesiąca można rekrutować do programu leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego w Ostrowie Wielkopolskim. Program obejmuje lata 2017-2019.

Do końca tego roku z refundacji zabiegu może skorzystać 10 par. Każda z nich otrzyma wsparcie w wysokości 5 tysięcy złotych do pojedynczej próby z własnych komórek rozrodczych bądź z wykorzystaniem komórek rozrodczych bądź zarodków od anonimowych par.

Zainteresowane pary muszą najpierw zgłosić się na badania do Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta we Wrocławiu, która została wyłoniona przez samorządowców w celu przeprowadzania zabiegów in vitro, a następnie –  w razie pozytywnej weryfikacji – złożyć w Urzędzie Miasta Ostrowa Wlkp. Wniosek o przyjęcie do programu.

Jakie pary mogą skorzystać z refundacji? Musi być stwierdzona przyczyna niepłodności a starania powinny być prowadzone co najmniej rok przed zgłoszeniem. Maksymalny wiek kobiety to 40 lat, w wyjątkowych sytuacjach – 45 lat. W przypadku tego odstępstwa decydować będzie dobrze rokująca rezerwa jajnikowa, biorstwa komórek jajowych lub zarodków. Pary muszą posiadać potwierdzenie od lekarza, że stosowane były już inne metody i nie przyniosły spodziewanych skutków.

Sprawdź także: In vitro nie jest metodą leczenia niepłodności: FAKT czy MIT?

Łódź wspiera niepłodne pary kwotą 200 tysięcy złotych

Wsparcie dla łodzian i osób zamieszkujących województwo łódzkie w zakresie dofinansowania do in vitro przegłosowano pod koniec 2017 roku. W budżecie na 2018 rok pieniędzy nie znalazło się wiele, bo 200 tysięcy złotych, ale to realna pomoc dla osób z całego województwa łódzkiego.

Do 9 lipca zostanie wyłoniona klinika, która będzie przeprowadzała procedurę in vitro. Z pomocy będzie mogło skorzystać 39 par. Warunkiem jest wiek kobiety: od 20 do 40 lat. Pary muszą mieć potwierdzone co najmniej roczne starania i leczenie niepłodności. Oczywiście z programu nie będę mogły skorzystać osoby, które już wykorzystały dofinansowanie do in vitro w Łodzi.

POLECAMY TAKŻE

Małgorzata Rozenek-Majdan pierwszy raz tak ostro i szczerze mówi o in vitro

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *