Blokada na ciążę! Jak pokonać niepłodność immunologiczną
Zaburzenia immunologiczne są coraz częstszą przyczyną niepłodności. Stan, w którym organizm kobiety traktuje ciążę jak wroga, wynika z nieprawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego. Jak rozpoznać tę przyczynę problemów z zajściem w ciążę? Po ilu poronieniach zgłosić się do specjalisty? Jak przebiega i ile trwa leczenie niepłodności immunologicznej? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała specjalistka immunologii – dr n. med. Małgorzata Jarosz z kliniki InviMed.
Po ilu poronieniach można podejrzewać czynnik immunologiczny w niepłodności?
Gdy w gabinecie lekarskim pojawia się para starająca się o dziecko, kwestie immunologiczne nie są brane pod uwagę jako pierwsze. Istnieją jednak przesłanki skłaniające do przyjrzenia się temu czynnikowi bliżej. To m.in. nawracające poronienia.
Wiele zależy od wieku pacjentki, która stara się o dziecko. Część poronień przebiega w zupełnie naturalny sposób, niezwiązany z żadnym konkretnym czynnikiem immunologicznym. Być w może w niektórych bierze udział jakiś czynnik genetyczny, np. mutacja występująca de novo – niezwiązana z zaburzeniami genetycznymi rodziców. Jeśli jednak poronień jest 2 i więcej, nie należy zwlekać z diagnostyką immunologiczną. Najlepiej zacząć jak najwcześniej. Diagnostyka może dać nam odpowiedź na kluczowe zagadnienia, a włączenie leczenia zapobiegnie kolejnym poronieniom – przekonuje doktor Małgorzata Jarosz.
Jak długo trwa leczenie zaburzeń immunologicznych?
Parom starającym się o dziecko zawsze zależy na tym, by leczenie niepłodności trwało jak najkrócej. Nieraz udaje się zajść w ciążę już w pierwszym cyklu. Częściej jednak trzeba poczekać 2-3 miesiące. Skuteczne leczenie wspiera trafna diagnostyka.
Zdarza się, że samo ustalenie przyczyny zaburzeń trwa jakiś czas. Zależy to od różnych czynników, m.in. tego, na jaką metodę zapłodnienia dana para się zdecydowała. W staraniach naturalnych możemy poobserwować kilka cykli, w międzyczasie wykonywać diagnostykę, aby posprawdzać, w jakich momentach cyklu występują zaburzenia immunologiczne. Rozpoznanie to jedno, a ustalenie odpowiedniej terapii to druga kwestia. Jeśli mamy stan zapalny, który musimy przeleczyć, aby zwiększyć szansę zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka, to potrzebny jest czas – różna ilość czasu w zależności od przyczyny, która ten stan zapalny wywołała. Leczenie jest łatwiejsze, gdy uda nam się tę przyczynę wychwycić – mówi doktor Małgorzata Jarosz.
Jak naturalnie wspomóc odpowiedź immunologiczną organizmu?
Odpowiednia ilość snu, prawidłowo zbilansowana dieta – szczególnie dla osób nietolerujących pewnych pokarmów, unikanie używek – wszystkie te czynniki mają wpływ na nasz układ immunologiczny. Poprawa stanu organizmu zwiększa szansę na upragnione potomstwo.
Tak naprawdę jest to bardzo trudne, ponieważ pierwszym i podstawowym elementem naturalnego wspomagania immunologii jest pozbawienie się w życiu stresu. Każda z pań teraz pokiwa głową i powie, że jest to praktycznie niemożliwe. Ale oczywiście trzeba starać się jak najbardziej wyeliminować stres. Tak zwany zdrowy tryb życia ma ogromny wpływ na układ immunologiczny – przekonuje doktor Małgorzata Jarosz.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Walczysz z niepłodnością idiopatyczną? To może zwiększyć twoje szanse na ciążę
Walczysz z niepłodnością idiopatyczną? To może zwiększyć twoje szanse na ciążę
Dodaj komentarz