Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale także ważny czynnik wpływający na płodność oraz prawidłowy rozwój płodu. Wiara w przesądy, że w ciąży zębów się nie leczy jest niebezpieczna zarówno dla mamy, jak i jej dziecka. Próchnica i zakażenia bakteryjne mogą prowadzić nie tylko do wcześniejszego porodu, ale także nawet poronienia. Jak dbać o zęby oraz jak je leczyć w czasie ciąży? Oraz dlaczego lepiej zamienić kiszone ogórki na surową marchewkę?
Zły stan uzębienia – także ten na pierwszy rzut oka niewidoczny i nieodczuwalny przez kobietę – może bardzo negatywnie wpływać na jej płodność, a później – na prawidłowy rozwój ciąży i płodu. Zakażenia bakteryjne jamy ustnej, co często jest bagatelizowane, mogą przyczynić się do wcześniejszego porodu, a nawet poronienia. Wciąż jednak wiele kobiet wierzy w mit, że leczenie zębów w ciąży jest niewskazane. Tymczasem wbrew panującym przekonaniom, ciężarne nie tylko powinny kontrolować stan uzębienia w tracie całej ciąży, ale mogą śmiało poddawać się zabiegom oczyszczania, wypełniania oraz usuwania zębów. To, czego robić nie mogą, to jedynie wybielania oraz niektóre zabiegi chirurgiczne – w tym wstawianie implantów.
Ciąża wpływa na zęby
Przyszłe matki powinny przynajmniej raz na trzy miesiące odwiedzić gabinet stomatologiczny, bo choć może w początkowej fazie ciąży zęby były w dobrym stanie, to na jej późniejszych etapach mogą pojawić się niewielkie ubytki lub zakażenia.
Ciężarne powinny w sposób szczególny zadbać o swoje uzębienie, które w czasie ciąży lubi się „sypać”. I choć prawdą jest, że na jego stan niemały wpływ mają w tym czasie kobiece hormony, to nie są one jedynym winowajcą.
W czasie ciąży, co naturalne, pojawiają się częściej jedzeniowe zachcianki na słodkie czy kwaśne przekąski. Zarówno jedne, jak i drugie mają wielki wpływ na szkliwo i kondycję osłabionych zębów. W czasie ciąży, za sprawą wspomnianych hormonów, dziąsła stają się „rozpulchnione” i narażone na częstsze krwawienia. Otwiera to także drogę do licznych zakażeń wynikających ze złej higieny jamy ustnej. W kieszonkach przyzębnych gromadzą się resztki pokarmowe, które nieusuwane prowadzą do rozwoju próchnicy.
Warto pamiętać, że na stan zębów przyszłej matki negatywny wpływ mają także wymioty, które towarzyszą kobietom zwłaszcza w początkowej fazie ciąży. Częsty kontakt z kwasami żołądkowymi może z kolei prowadzić do erozji szkliwa. Jak mówi stomatolog Liliana Prucnal, po wymiotach najlepiej przepłukać usta wodą, niekoniecznie zaś szczotkować zęby. – Podczas szczotkowania kwaśne pH faktycznie może naruszyć szkliwo, powodując dyskomfort w jedzeniu czy piciu. Najlepiej więc przepłukać usta płukanką stomatologiczną i umyć zęby po pół godziny – mówi.
WARTO WIEDZIEĆ: Jeśli myślisz o założeniu na zęby aparatu ortodontycznego – wstrzymaj się z tym do czasu, aż urodzisz i przejdziesz czas połogu. Ze względu na rozpulchnione i przekrwione dziąsła, stały element w postaci aparatu dodatkowo będzie je drażnił, powodując dyskomfort i ból. Choć zęby są w tym czasie rzeczywiście bardziej podatne na działanie aparatu korekcyjnego (łatwiej się przestawiają), to jednocześnie są też bardziej wrażliwe i podatne na uszkodzenia. Założenie aparatu często wiąże się także z koniecznością usunięcia jakiegoś zęba, co w przypadku ciąży – choć możliwe, nie jest wskazane jeśli nie wynika z konieczności. W ciąży nie wskazane są również prześwietlenia rentgenowskie uzębienia.
Jedna ciąża – jeden ząb mniej?
Higiena jamy ustnej to bardzo istotny element dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie zarówno przyszłej matki, jak i rozwijającego się w niej dziecka. Bakterie powstające w ubytkach lub w przyzębiu nie tylko niszczą zęby ciężarnej kobiety, lecz także po przedostaniu się do krwiobiegu poprzez łożysko mogą atakować płód, powodując m.in. zakażenia bakteryjne, przedwczesny poród czy niską masę urodzeniową. Przyszłe matki powinny pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa przynajmniej raz na trzy miesiące. Liczne mity związane ze szkodliwością leczenia stomatologicznego sprawiają jednak, że wiele ciężarnych odkłada je na czas po porodzie.
– Najczęstszy mit to jedna ciąża – jeden ząb. Nie jest to prawdą, ponieważ jeżeli kobieta w ciąży dba o zęby, przychodzi na regularne wizyty do dentysty, żadna ciąża nie musi się wiązać z utratą zęba – mówi Liliana Prucnal, lekarz stomatolog, specjalista protetyk, Varsovia Dental*.
Dieta w ciąży wpływa na zęby: Zamiast kiszonych ogórków – marchewka!
Mitem jest także ludowe przeświadczenie, że to dziecko w łonie matki pozbawia zęby matki wapnia. To niemożliwe, choćby dlatego, że w zębach jest bardzo duża rezerwa wapnia, a poza tym w szkliwie nie ma żadnych naczyń będących “wyjściem” dla niego. Dobrze za to wiedzieć, że niewłaściwa dieta w ciąży może bardzo szybko przełożyć się zarówno na biel zębów, jak ich osłabienie czy ubytki. Dlatego bardzo istotne jest to, co przyszła mama je. I choć niektórym niezdrowym zachciankom trudno się oprzeć, na dłuższą metę warto słodycze (które są pożywką dla bakterii) zastąpić owocem, a kiszone ogórki (które niszczą szkliwo) – surową marchewką.
W menu przyszłej mamy, która dba o zęby, nie powinno zabraknąć produktów bogatych w wapń, takich jak: mleko, śmietana, białe sery czy zielone warzywa liściaste. Ponadto kobiety w ciąży powinny jeść produkty bogate w fosfor, fluor, żelazo oraz witaminy D, A, C i K. Warto sięgać więc po tłuste ryby, sezonowe warzywa, owoce oraz chleb pełnoziarnisty.
WARTO WIEDZIEĆ: Zawiązki wszystkich zębów mlecznych i stałych, za wyjątkiem ósemek, tworzą się u dziecka już w 6 tygodniu ciąży, a więc i uwapnienie zębów ma miejsce jeszcze w łonie matki. To, jak ona dba o zęby, będzie miało duży wpływ na późniejszy stan uzębienia dziecka.
Ból zęba zawsze trzeba leczyć!
W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie ma przeciwwskazań do leczenia zachowawczego. Dozwolone jest także zastosowanie znieczulenia, zwłaszcza że stomatolodzy mogą zaoferować przyszłym mamom preparaty niewywołujące efektu obkurczania się naczyń krwionośnych.
W przypadku zaawansowanej próchnicy dentyści wykonują również zabiegi leczenia kanałowego, a przynajmniej rozpoczynają tzw. leczenie przedłużone, które kończy się już po porodzie. U kobiet w ciąży oraz matek karmiących naturalnie nie wykonuje się natomiast zabiegu wybielania.
– Są również zabiegi chirurgiczne, które w czasie ciąży nie są wskazane, np. wszczepianie implantów, podnoszenie zatok, zatrzymane zęby, które przez lata nie dawały objawów. Te zabiegi odłóżmy na okres poporodowy – mówi Liliana Prucnal.
Dozwolone zabiegi można wykonywać przez cały okres ciąży, jednak najbezpieczniejszym okresem jest drugi trymestr, gdy najważniejsze organy dziecka są już ukształtowane.
Ze względu na wpływ ciąży na stan uzębienia, kontrole u dentysty warto jednak zacząć już na etapie planowania ciąży.
Dobrze również wiedzieć, że nieleczone zęby mogą wpłynąć na ewentualne trudności z poczęciem, co potwierdzają liczne badania naukowe. Dlaczego tak się dzieje? Otóż m.in. dlatego, że wszelkie stany zapalne to sygnał dla naszego układu immunologicznego, który “podejmuje decyzję”, że to nie najlepszy czas na ciążę. Na szczęście ten czynnik powodujący niepłodność można w miarę szybko i skutecznie usunąć, ale do tego potrzebna jest wizyta u stomatologa i podjęcie leczenia.
Jak szczotkować zęby, będąc w ciąży?
Myj zęby po każdym posiłku, nawet tym małym co nieco. Rób to wolno i delikatnie, by nie podrażnić dziąseł, przynajmniej przez dwie minuty. Nitkuj zęby, by oczyścić z resztek jedzenia szczeliny zębowe. Nie zapominaj o wyczyszczeniu języka (korzystaj z dwustronnych szczoteczek odpowiednich to takich czynności) oraz płukaniu ust płynem stomatologicznym.
*Źródło: Newseria Lifestyle
POLECAMY TAKŻE:
Dodaj komentarz