W Czechach aż 60% kobiet po 35. roku życia zachodzi w ciążę dzięki in vitro. Rocznie w ich kraju dzięki tej metodzie przychodzi na świat ok. 6 tys. dzieci. Nasi sąsiedzi stają się europejskim gigantem, bo oprócz wysokiej kultury medycznej mają również do zaoferowania konkurencyjne ceny – pełny cykl to koszt od 5 do 6 tys. zł.
W czasie gdy u nas trwa polityczno-światopoglądowa walka o ustawy, a z refundacją in vitro pożegnaliśmy się w czerwcu, Czechy rosną na potentatów w dziedzinie leczenia niepłodności i planują ekspansję na całą Europę. Czy zawitają do Polski?
FutureLife to holding powstały w 2014 roku, założony przez Andreja Babisza i Jozefa Janova skupiający w sobie 13 klinik – większość z nich zajmuje się sztucznym zapłodnieniem. Jak podaje “Polityka”, skupiają najprawdopodobniej aż 40% krajowego rynku. Tak naprawdę to dopiero początek, bo w ciągu trzech lat chcą nie tylko wejść na giełdę, ale również na rynek międzynarodowy, a także wdrożyć program franchisingowy. Właścicielom zależy na dominacji w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii.
– Zamierzamy zaoferować mniejszym klinikom franczyzę – mówi dyrektor Stejskal. – FutureLife to duża firma, mamy ogromne doświadczenie i wielkie możliwości badawcze, niedostępne często dla zwykłych klinik, w których robi się rocznie 100–200 cykli in vitro. My robimy ich rocznie ponad 20 tys. Mamy na czym zbierać wiedzę i doświadczenie – czytamy w Polityce.
Jakie rodzi to szanse dla niepłodnych w Polsce?
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia problem z niepłodnością ma już co 4 para na świecie. FutureLife myślało również o założeniu kliniki w Polsce, jednak jak mówi dyrektor Stejskal – sytuacja jest zbyt skomplikowana w momencie, gdy państwo nie chce refundować takich zabiegów. Należy podkreślić, że in vitro w Czechach jest refundowane przez państwo aż w 50%. FutureLife myśli jednak o swoich sąsiadach – właśnie ruszyła budowa kliniki w Ostravie!
Źródło: “Polityka” >>> cały tekst: Przemysł z próbówki
Polecamy również:
Jak wygląda refundacja in vitro w Anglii – wywiad z pacjentem
Ile kosztuje leczenie niepłodności? Od diagnozy po in vitro
Leczenie niepłodności i refundacja in vitro w Austrii
Dodaj komentarz