Dofinansowanie in vitro w Białymstoku

Czy w końcu będzie dofinansowanie in vitro w Białymstoku? Jest szansa!

Na początek 50 tys. zł – taką kwotę zaproponowano w projekcie programu polityki zdrowotnej w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Jeśli zostanie przyjęty, z dofinansowania in vitro w Białymstoku skorzysta 8 par. Sprawdź, kiedy spodziewamy się ostatecznej decyzji i kto skorzysta ze wsparcia!

Kolebka polskiego in vitro

Pomimo dużych potrzeb mieszkańców, Białystok wciąż pozostaje bez własnego programu dofinansowania in vitro. Jednocześnie w środowisku medycznym właśnie to miasto najbardziej kojarzy się z początkami zapłodnienia pozaustrojowego. To w Białymstoku w 1987 roku zespół profesora Mariana Szamatowicza przeprowadził pierwszą procedurę in vitro, która zakończyła się sukcesem.

Temat dofinansowania in vitro w Białymstoku poruszany jest od lat. Jednak do tej pory nie udało się uruchomić żadnej z inicjatyw. Na zeszłotygodniowej edycji Budżetu Obywatelskiego z pomysłem na miejski program wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego wyszła radna Koalicja Obywatelskiej Jowita Chudzik.

Jeszcze na początku kadencji mówiłam, że warto pomoc bezdzietnym parom z Białegostoku, dla których metoda in vitro jest jedyną możliwością posiadania dzieci, a które nie mogą samodzielnie jej sfinansować. Natomiast nie było poparcia całego klubu. Dlatego teraz zdecydowałam się na budżet obywatelski. Warto oddać głos mieszkańcom – mówiła Jowita Chudzik podczas konferencji na Rynku Kościuszki.

Dofinansowanie in vitro w Białymstoku

Projekt zakłada przeznaczenie na dofinansowanie in vitro w Białymstoku budżetu w wysokości 50 tys. zł. Z tego kwotą 40 tys. zł miasto wsparłoby 8 niepłodnych par – każda mogłaby liczyć na refundację w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury. Pozostałe 10 tys. trzeba by przeznaczyć na przygotowanie programu polityki zdrowotnej. To konieczne, ze względu na zawarty w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wymóg przekazywania przez jednostki samorządu terytorialnego wszystkich projektów i programów do Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji w celu uzyskania opinii.

Program “Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Białegostoku w roku 2023” skierowany byłby do par, które od minimum 12 miesięcy mieszkają w Białymstoku i tutaj płacą podatki. Konieczne byłyby podstawowe warunki do spełnienia, takie jak wiek kobiety pomiędzy 20 a 40 lat czy wcześniejsze poddanie się leczeniu niższego rzędu bądź istnienie bezpośrednich wskazań do in vitro.

Pomysły do budżetu obywatelskiego 2023 można składać do 11 kwietnia 2022 r. Zostaną one rozpatrzone do 9 września 2022 r. Na jesieni będzie więc wiadomo, czy białostocczanie skorzystają ze swojego miejskiego programu dofinansowania in vitro.

 

Źródło:
https://poranny.pl/bialystok-radna-platformy-obywatelskiej-zglasza-pilotazowy-program-finansowania-in-vitro-w-ramach-budzetu-obywatelskiego-2023/ar/c1-16243013

ZOBACZ TAKŻE:

Zarodek z 6. doby. Czy jest szansa na ciążę?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *