Według WHO depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Choruje na nią około 350 mln ludzi. W Polsce stanowi 3-4 proc. wszystkich występujących zaburzeń psychicznych, a cierpi na nią prawdopodobnie około 1,5 mln osób. Niepłodność może być niestety jedną z przyczyn depresji – nie tylko kobiet, ale także mężczyzn.
Depresja występuje częściej niż sądzisz
Depresja jest jedną z chorób cywilizacyjnych. Obecnie zaburzenie to zajmuje czwarte miejsce pod względem najczęstszych powodów odczuwania niepełnosprawności. Niestety, wielu z nas prawdopodobnie zetknie się z tym zaburzeniem przynajmniej raz w swoim życiu. Szczególnie często dotyka ono kobiet. Nawet ¼ kobiet będzie musiała zmagać się z tą chorobą. Mężczyźni zapadają na depresję dwa razy rzadziej, jednak ta liczba też jest niepokojąca.
Niepłodność a depresja
Walka z niepłodnością to ciągłe balansowanie pomiędzy nadzieją a bolesną porażką. Poczucie straty jest w nią wpisane i dotyczy wielu sfer: marzeń związanych z budowaniem własnej rodziny, szczęścia w związku intymnym, obrazu własnej osoby, satysfakcji z życia seksualnego, czy statusu w oczach innych ludzi. Wśród osób przechodzących przez proces leczenia częściej niż wśród innych ludzi odnotowuje się przypadki depresji. Ciężkie objawy tej choroby zauważa się aż u 15% kobiet oraz 6% mężczyzn, wśród których terapia nie zakończyła się urodzeniem dziecka. Oczywiście nie oznacza to wcale, że musi dotknąć ona Ciebie. Warto jednak znać jej objawy, by móc ją rozpoznać i zasięgnąć odpowiedniej pomocy.
Jak rozpoznać depresję?
Większość osób kojarzy depresję ze smutkiem i przygnębieniem. Faktycznie, jest to ważny wskaźnik tej choroby, jednak nie jedyny. Objawy depresji są znacznie bardziej rozległe.
W sferze emocji, oprócz smutku, pojawia się także niepokój i wrażenie bezradności. Osoba cierpiąca na to zaburzenie ma bardzo niskie poczucie własnej wartości. Przypisuje sobie winę za niemal każdą negatywną rzecz, która się wokół niej przydarza. Depresja czasami objawia się także rozdrażnieniem, co spotyka się najczęściej u dzieci i nastolatków. Dodatkowo charakterystyczna jest także utrata zainteresowania tym, co do tej pory sprawiało przyjemność. Przestałeś angażować się w swoją pracę, życie rodzinne nie sprawia Ci radości, unikasz spotkań ze znajomymi, a wszystkie Twoje dotychczasowe hobby wydają Ci się nudne? To może być niepokojący znak. W skrajnych przypadkach osoba chora na depresję nie dąży nawet do zaspokajania potrzeb związanych z ciałem, takie jak: jedzenie, spanie i współżycie seksualne.
W sferze myśli dominuje negatywny obraz siebie, otaczającego świata oraz przyszłości. Osoba chora na depresję potrafi „znaleźć dziurę w całym”, nawet wtedy, gdy osiągnie sukces. Charakterystyczne jest także duże niezdecydowanie. Depresja sprawia, że każda, nawet najdrobniejsza decyzja, wydaje się być niezmierne ważna. W związku z tym można doświadczyć swoistego „paraliżu”, czyli niemożności podjęcia działania. Należy też wspomnieć, że choroba ta wpływa na pogorszenie pamięci, uwagi i myślenia. Najniebezpieczniejszym symptomem depresji są myśli samobójcze, za którymi niestety czasami idą czyny.
Objawy fizyczne są najrzadziej kojarzone z depresją, choć także są jej ważnym symptomem. Osoba chora często traci na wadze z powodu braku apetytu. Czasami zdarza się także nadmierne podjadanie, choć jest to rzadsze. Dodatkowo pojawiają się problemy ze snem. Budzisz się często nad ranem i nie możesz dalej spać? To jeden z typowych objawów depresji. Choroba ta powoduje także senność w ciągu dnia i powolne wykonywanie różnych czynności.
Czy warto zgłosić się do lekarza?
Jeśli zauważasz u siebie lub swojego partnera/partnerki objawy depresji, to najrozsądniejszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza. W internecie możesz odnaleźć Skalę Depresji Becka, która pozwala na wstępne oszacowanie, czy ktoś cierpi na tę chorobę. Ostateczną diagnozę musi jednak oczywiście postawić wykwalifikowana osoba. W pierwszej kolejności może to być to Twój lekarz rodzinny, jednak niewykluczone, że poradzi Ci on skorzystać z wizyty u psychiatry.
Nie myśl, że do tego specjalisty udają się jedynie „wariaci” i osoby, które mają „nie po kolei w głowie”. Jak już zostało wcześniej wspomniane, depresja to częsta przypadłość i, jak każda choroba, jest poddawana leczeniu. W celu rozprawienia się z tym zaburzeniem psychiatra może zalecić Ci branie leków, choć w łagodniejszych przypadkach nie jest to konieczne. Nie martw się, leki przeciwdepresyjne NIE uzależniają, choć mogą powodować nieprzyjemne skutki uboczne, o których powinien poinformować Cię lekarz. Warto także skorzystać z terapii u psychologa. Połączenie jej z farmakoterapią daje największe szanse na wyleczenie oraz zapobiega nawrotom choroby.
Leczenie depresji jest szczególnie ważne wśród osób borykających się z niepłodnością. Niektóre badania dowodzą, że zaburzenie to wiąże się z mniejszą szansą na powodzenie leczenia niepłodności. Osoby chore na depresję w mniejszym stopniu angażują się w leczenie oraz częściej przerywają je przed skorzystaniem ze wszystkich możliwości. Ponadto oczywiście depresja utrudnia codzienne funkcjonowanie, a nawet może być niebezpieczna dla życia w przypadku występowania myśli samobójczych. Bądź zatem czujny, nie daj się depresji i wygraj z nią, jeśli przyjdzie Ci z nią walczyć!
Sabina Dłuska – Jestem studentką piątego roku psychologii. Jedną z najistotniejszych organizacji, do jakiej udało mi się należeć jest Akademickie Centrum Wsparcia – grupa studentów mojego kierunku chcących pomagać innym osobom w swoim wieku. Szerzenie wiedzy psychologicznej to moja pasja, którą realizuję między innymi prowadząc warsztaty oraz pisząc artykuły.
Dodaj komentarz