Diagnostyka i leczenie PCOS w niepłodności – rozmowa z doktorem Dariuszem Mercikiem

Zespół policystycznych jajników to jedna z najczęstszych chorób endokrynologicznych diagnozowanych u kobiet w wieku rozrodczym. Szacunkowo dotyczy od 5 do 15% populacji. O tym, czy kobiety zmagające się z PCOS mają szansę na naturalną ciążę, w jaki sposób diagnozować i leczyć tą chorobę w kontekście niepłodności, a także jaką rolę w staraniach o ciążę odgrywa m.in. badanie nasienia, rozmawiamy z doktorem Dariuszem Mercikiem z Kliniki Gyncentrum.

Jakie są przyczyny PCOS?

Pomimo wielu badań, patofizjologia zespołu policystycznych jajników wciąż nie jest do końca znana. Publikacje naukowe wskazują m.in. na pracę przysadki mózgowej, zaburzony stosunek LH do FSH, nieprawidłową produkcję estrogenów i androgenów w jajnikach itp. Część specjalistów kładzie też nacisk na insulinoodporność, otyłość i zaburzenia metaboliczne.

Zespół policystycznych jajników jest uwarunkowany genetycznie. Jednak jego rozwój uzależniony jest od pewnych czynników zewnętrznych. W czasie ciąży mogą to być androgeny matki, czynniki środowiskowe itp. Badania dowodzą, że w rodzinach, w których kobiety mają PCOS, występuje dużo większy współczynnik płodów, które w przyszłości również będą zmagać się z tą chorobą – mówi doktor Dariusz Mercik.

Jak wyniki badań hormonalnych mogą wskazywać na PCOS?

Rozpoznanie przyczyny niepłodności, którą często jest właśnie zespół policystycznych jajników, wymaga przeprowadzenia kilku ważnych badań hormonalnych. To przede wszystkim:

  • AMH – określenie wskaźnika rezerwy jajnikowej
  • PRL – oznaczenie prolaktyny
  • TSH, FT3, FT4, ANTY PTO, ANTY TG – hormony tarczycy
  • FSH, LH, E2
  • Oznaczenie androgenów: testosteron, androstendion, DHEAS (hormony nadnerczowe)

Szczególnie ważne w diagnostyce niepłodności jest badanie prolaktyny. Poziom tego hormonu jest naturalnie podwyższony w ciąży i w okresie karmienia, ale jest to także hormon stresu. Może on wskazywać naszemu organizmowi, że sytuacja zewnętrzna jest zła i nie należy teraz posiadać potomstwa. Niestety w warunkach, w których obecnie żyjemy, sytuacja zawsze generuje stres. Dlatego tak dużo pacjentek z PCOS ma podwyższony poziom prolaktyny – wyjaśnia doktor Dariusz Mercik.

Dlaczego w leczeniu PCOS ważne jest też badanie nasienia partnera?

Badanie nasienia stanowi podstawę diagnostyki niepłodności. Należy je wykonać, nawet jeśli to kobieta obserwuje u siebie niepokojące objawy, takie jak brak miesiączki, owulacji itp. lub ma już zdiagnozowane PCOS. Jednocześnie bowiem może występować czynnik męski niepłodności. Dlatego badania nasienia trzeba wykonać od razu, a jeśli wystąpią w nim jakiekolwiek nieprawidłowości – równolegle prowadzić leczenie mężczyzny.

Bardzo często pacjentki obwiniają siebie o brak ciąży. Tymczasem nie wolno wykonywać żadnych bardziej skomplikowanych procedur, takich jak stymulacja jajeczkowania czy podawanie jakichkolwiek leków, jeśli nie zostało przeprowadzone badanie nasienia. Bardzo często u niepłodnej pary jest wiele czynników po jednej i po drugiej stronie. Dlatego od początku leczymy niepłodność pary, a nie niepłodność danej pacjentki – tłumaczy doktor Mercik.

WIĘCEJ ROZMÓW ZE SPECJALISTAMI LECZENIA NIEPŁODNOŚCI NA PŁODNOŚĆPL TV

PłodnośćPL TV na Youtube

 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *