Długie starania o dziecko - jak nie stracić nadziei? Spotkanie z psychologiem

Długie starania o dziecko – jak nie stracić nadziei? Spotkanie z psychologiem

Niepłodność to bardzo często droga usłana porażkami, przeszkodami, rozpaczą i nadzieją, która miesiąc w miesiąc pryska jak bańka mydlana. To droga męcząca nie tylko fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie. Czy po wielu latach nieudanych starań o dziecko można wciąż wierzyć, że się uda? Czy można nie stracić nadziei? 

Dla jednych starania o dziecko kończą się szczęśliwie po roku, dla innych – do droga, którą kroczą latami. Bez względu na to, jak długo trwa walka o upragnioną ciążę, dla każdej pary, która czeka na swoje dziecko, to nieskończoność. Niepłodność i jej leczenie to nie tylko bolesne zabiegi, ale także ogromne obciążenie dla psychiki, a im dłużej ono trwa, tym większe sieje spustoszenie. Zdarza się, że pary, które latami walczą o ciążę, tracą poczucie rzeczywistości, stają się zagubieni w relacjach z ludźmi, tracą wiarę w siebie, a niska samoocena i brak zrozumienia ze strony społeczeństwa mogą prowadzić do wielu zaburzeń depresyjnych czy lękowych. Niepłodność jest trudnym testem dla obojga partnerów, którzy szczególnie na tym etapie muszą okazać sobie nawzajem maksimum wyrozumiałości i wsparcia. Czasem jednak to za mało i pomoc kogoś, kto pomoże przejść ten trudny emocjonalnie czas, staje się na wagę złota. 

Wsparcie psychologa w trakcie długotrwałych starań o dziecko może się okazać najlepszą decyzją dla obojga przyszłych rodziców. Zwrócenie się po taką pomoc nie jest oznaką słabości, a mądrym krokiem w kierunku upragnionego celu, jakim jest ciąża.

Klinika Leczenia Niepłodności InviMed w Warszawie po raz kolejny organizuje bezpłatny warsztat psychologiczny, podczas którego niepłodne pary będą mogły dowiedzieć się, jak sobie radzić z niepowodzeniami i trudnymi sytuacjami na drodze leczenia niepłodności. To wyjątkowa możliwość, z której warto skorzystać.

Dlatego jeśli jesteś na etapie kolejnej próby, która się nie powiodła, masz za sobą długi czas rozczarowań, czujesz, że tracisz siłę psychiczną, by podjąć kolejne wyzwanie albo boisz się, że wiara w ciążę jest złudna i przyniesie ci tylko kolejne rozczarowanie – zapisz się na spotkanie, które odbędzie się 21 stycznia w godzinach 10-15 w Klinice InviMed przy ulicy Rakowieckiej 36 w Warszawie. Poprowadzi je świetna psycholog Dorota Gawlikowska, która na co dzień pracuje z parami w trakcie leczenia niepłodności.

Bezpłatne warsztaty psychologiczne – dlaczego warto?

Na spotkanie możesz przyjść sam/sama albo wspólnie. Jest ono dla wszystkich par, którym dotąd mimo wielu trudów i starań nie udało się zostać rodzicami. Psychologiczne warsztaty mają na celu nabycie wiedzy i umiejętności przydatnych w codziennym życiu i radzeniu sobie z wyzwaniami, które niesie ze sobą leczenie niepłodności. Udział w warsztatach może polegać jedynie na słuchaniu prowadzącego i wykonywaniu wraz z partnerem polecanych zadań, nie wymaga dzielenia się swoimi przeżyciami i opowiadania o własnych doświadczeniach. Nie ma nawet potrzeby przedstawiania się podczas zajęć imieniem i nazwiskiem.

W trakcie spotkania podjęte zostaną następujące zagadnienia:

Niepłodność a przeżywanie straty i niepowodzenia.

  • Strata jako dominujące doświadczenie przeżywane przez osoby niepłodne.
  • Specyfika przeżywania niepowodzeń w trakcie leczenia.
  • Sposoby radzenia sobie z różnymi rodzajami strat w leczeniu niepłodności.

Jak stwierdzić, czy jesteśmy już gotowi do podjęcia kolejnej próby?

  • Poradzenie sobie ze stratą jako przygotowanie do przystąpienia do kolejnego etapu leczenia.
  • Czy trudności emocjonalne mogą stać się przeszkodą na drodze do rodzicielstwa?

Pułapka desperacji, czyli jak nie szkodzić sobie samemu?

  • Leczę się by pełniej żyć czy żyję, by się leczyć?
  • Satysfakcja z życia jako warunek niezbędny do stworzenia w przyszłości zdrowej i szczęśliwej rodziny. 

Na co mamy wpływ, a czego nie da się kontrolować w trakcie leczenia? 

  • Jak postrzegamy jako pacjenci swój zakres kontroli nad procesem leczenia?
  • Co warto, a czego nie warto starać się kontrolować w trakcie leczenia?

A jeśli pojawi się kryzys…

  • Zapewnienie sobie wsparcia otoczenia jako czynnika niezbędnego w przeciwdziałaniu poczuciu izolacji społecznej.
  • Kiedy i dlaczego warto szukać profesjonalnej pomocy psychologicznej na drodze zmagania się z niepłodnością?

Jak zapisać się ma warsztaty? 

Warsztaty są przeznaczone dla osób, które chciałyby uporządkować swoje emocje po przebytych niepowodzeniach i czują potrzebę wszechstronnego przygotowania się do kolejnych etapów leczenia. Udział w warsztatach jest bezpłatny. 

Aby zapisać się do grupy, należy zadzwonić pod numer  500 900 888 lub wysłać e-mail na adres:
 d-gawlikowska@invimed.pl z dopiskiem „Warsztaty”. Decyduje kolejność zgłoszeń!


POLECAMY TAKŻE:

5 niezwykłych książek, które sprawią, że w 2018 r. poczujesz spokój i szczęście

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *