Za nami pierwszy miesiąc – miesiąc trudnych wyzwań, nauki siebie nawzajem. Mamo, Ty już mnie bardzo dobrze znasz. Wiesz, kiedy chcę spać, a kiedy chcę być tylko z Tobą. Wiesz, że nie lubię zapachu innych ludzi, przy tobie i tacie czuję się bezpiecznie. Jak rozwija się malec w drugim miesiącu życia – opisuje Anna Wojtyla, położna i ambasadorka kampanii „Położna na medal”.
2 miesiąc życia dziecka – co potrafi już niemowlę
Dwumiesięczne dziecko to już nie noworodek, tylko niemowlak. Dziecko, które codziennie uczy się czegoś nowego. Po 1. miesiącu noworodek staje się bardziej ruchliwy, jednak jego ruchy nie są jeszcze skoordynowane.
Dwa miesiące wystarczyły, by dziecko zrobiło wielkie postępy w rozwoju. Widzimy, że:
- Piąstki miesięcznego dziecka nie są już tak mocno zaciśnięte oraz prostuje ono paluszki.
- Zaczyna też powoli prostować zgięte nóżki.
- Leżąc na plecach, potrafi podnosić głowę, zbliżając się do kąta 45 stopni. Podczas noszenia w pozycji pionowej, próbuje stabilnie utrzymać głowę.
- W swoim zachowaniu dzieci zaczynają pokazywać indywidualny temperament. Jedne energicznie reagują na nowe bodźce, ekspresyjnie poruszając kończynami, inne objawy radości mają wyraźniej spokojniejsze.
- Kiedy 2-miesięczne dziecko nie śpi, najchętniej obserwuje twarze rodziców, bliskich. Jeśli nie ma ich w pobliżu, wpatruje się we wszystkie przedmioty, które znajdują się niedaleko – szczególnie przyciągają go kontrasty kolorystyczne.
- Dziecko zaczyna się komunikować z otoczeniem na swój sposób, to znaczy gruchać: „ee”, „aa” oraz głużyć – czyli wydawać gardłowe dźwięki w rodzaju „eehe”.
- Niemowlę w drugim miesiącu życia doskonali widzenie obuoczne, widzi z większej odległości, potrafi nie tylko śledzić wzrokiem pokazywaną mu zabawkę, ale i przekręcać za nią świadomie głowę.
- Rozwijają się zaawansowane reakcje układu nerwowego, a dowodem na to są pojawiające się w 5. tygodniu życia dziecka pierwsze łzy. Zaraz po porodzie gruczoły łzowe nie są aktywne, dlatego tak ważna jest ich pielęgnacja w pierwszych tygodniach życia dziecka.
- Pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia dziecka pojawia się pierwszy świadomy uśmiech (w odpowiedzi na uśmiech rodzica). Ten moment jest bardzo często wyjątkowym wydarzeniem w każdym domu.
- Pod koniec 2. miesiąca życia dziecko potrafi potrzymać w rączce podaną grzechotkę i przypatrywać się jej przez dłuższą chwilę.
- Wsłuchuje się w otaczające go odgłosy i odwraca główkę w kierunku źródła dźwięku. Coraz więcej uwagi zwraca na bodźce dźwiękowe.
2 miesiąc życia dziecka – dzień nabiera stałego rytmu
Twoje dziecko od dnia narodzin bardzo się zmieniło – przede wszystkim nabrało niemowlęcych kształtów. W znacznym stopniu zwiększyła się ilość tkanki podskórnej, dziecko ma gładką i napiętą skórę. Dziecko ze śpiącego, płaczącego noworodka powoli zmienia się w niemowlę, które coraz więcej rozumie i coraz więcej potrafi. W ciągu pierwszych tygodni życia malec zrobił niesamowite postępy, które są szczególnie zauważalne w tym okresie. Przede wszystkim jego rytm dnia staje się bardziej przewidywalny. Śpi w określonych godzinach, w nocy budzi się zwykle o podobnych porach.
W ciągu dnia potrafi już zachowywać dłuższe przerwy między drzemkami, potrafi też czuwać, czyli rozgląda się, poznając tym samym otoczenie. Zaczyna go interesować jego najbliższe środowisko: zabawki zawieszone przy łóżeczku, światło padające z okna, kolorowe przedmioty, które znajdują się w zasięgu jego wzroku. Najuważniej obserwuje swoich bliskich – mamę i tatę – podczas karmienia, przewijania, zabawy.
Dziecko staje się bardzo towarzyskie – bardzo lubi, gdy bierze się je na ręce – dzięki temu może podziwiać świat z pozycji pionowej i nie ma dla niego znaczenia, czy trzyma go jego mama, tata czy ciocia, bo nie boi się obcych, choć potrafi już na tym etapie ich odróżnić. Okazywanie emocji to nadal jedyny język dziecka.
Anna Wojtyla – położna z Częstochowy. Ma ponad 10-letni staż i doświadczenie położnicze. Autorka i prowadząca zajęcia edukacyjne dla kobiet ciężarnych przygotowujących do porodu i opieki nad noworodkiem. Przyjmuje porody domowe oraz szpitalne, prowadzi gabinet położnej. Zwyciężczyni jubileuszowej 5. edycji konkursu „Położna na medal 2018”.
Organizatorem i pomysłodawcą konkursu oraz kampanii „Położna na medal” jest Akademia Malucha Alantan.
POLECAMY TAKŻE: 7 skoków rozwojowych w pierwszym roku życia niemowlaka. Trudny czas dla dziecka i rodziców
7 skoków rozwojowych w pierwszym roku życia niemowlaka. Trudny czas dla dziecka i rodziców
Dodaj komentarz