Zastanawiacie się, co jeszcze możecie zrobić, aby zajść w ciążę? Dania skutecznie walczy z niepłodnością – tam aż 8% dzieci przychodzi na świat dzięki metodom wspomagania rozrodu. Poznaj skandynawskie sposoby na ciążę.
Dania dba o niepłodnych
Sabina w rozmowie z Magazynem Hipoalergiczni określa siebie jako beznadziejny przypadek. – Mój mąż Knud ma niską jakość nasienia, a ja borykam się z badaniami diagnostycznymi w szpitalu i klinikach leczenia bezpłodności w Danii. Mam 30 lat, mieszkamy w Danii i od 4 lat staramy się o dziecko.
Podjęliśmy już próby inseminacji i stymulacji hormonalnej. Wizyty u ginekologów były powiązane z konsultacjami u przygotowanych merytorycznie i praktycznie położnych, które prowadziły także doradztwo żywieniowe i akupunkturę. Teraz czekamy na narodziny naszego długo wyczekiwanego dziecka – mówi Sabina.
Jak wspomina, otrzymali wszystko w jednym pakiecie. – Tak pracuje większość klinik leczenia niepłodności w Danii, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych. Duńskie Ministerstwo Zdrowia z całym systemem ochrony zdrowia traktuje problem płodności jako problem społeczny, który wpływa na jakość życia kobiet i mężczyzn – podkreśla w wywiadzie dla magazynu.
Jak podają dane statystyczne, w Danii aż 8% dzieci rodzi się dzięki metodom wspomagania płodności, w tym 6% przychodzi na świat dzięki zapłodnieniu in vitro.
Jak wspierają płodność Duńczycy?
1. Dieta
Aby poprawić swoją płodność, Sabina i Knud od roku stosują dietę bezglutenową z niskim indeksem glikemicznym – ich dieta jest prosta i oparta na produktach sezonowych. Badania naukowe potwierdzają, że zmiana diety pozytywnie wpływa na płodność. Dodatkowo, zbilansowana dieta z niskim IG pozwala zrzucić zbędne kilogramy (bądź uporać się z niedowagą) i osiągnąć prawidłowy indeks masy ciała, czyli BMI.
W ich diecie nie ma teraz miejsca na fast-foody, gotowe posiłki i żywność przetworzoną. Za to co kilka dni znajdują czas, aby samodzielnie upiec chleb paleo, w którym nie ma mleka, cukru i mąki.
>>> czytaj też: Dowiedz się, dlaczego owoce i warzywa mogą utrudniać zajście w ciążę
2. Sport
Dodatkiem do diety jest również sport. Starania o dziecko Sabiny i Knuda to również regularne ćwiczenia i bieganie. To dzięki takiej aktywności ich organizm zwiększa swoją wydolność, masa ciała jest prawidłowa, a poziom cholesterolu w normie.
To również sposób na zapewnienie właściwego wydzielania i działania hormonów potrzebnych w trakcie starań.
3. Relaks
W Danii osoby długo starające się o dziecko korzystają również z korzyści, jakie niesie akupunktura. Badania dowodzą, że wspomaga ona wydzielanie hormonu LH w przysadce, a także jeśli stosowana jest z moxą (moxa-fitotermoterapii), to zwiększa wydzielanie estrogenów.
Niepłodność i akupunktura
Jak czytamy w Magazynie Hipoalergiczni – Pary planujące zajście w ciążę i borykające się z zaburzeniami płodności, często żyją w permanentnym stresie. Zdenerwowanie wynika z wielu czynników: wizyt u specjalistów, w szpitalach, świadomości problemów z płodnością czy barier na drodze do rodzicielstwa. Akupunktura świetnie sprawdza się właśnie jako technika relaksacyjna. W duńskim standardzie sesje akupunktury stosowane są przed i po transferze zarodków w leczeniu in vitro.
– Jestem położną i pracuję na bloku porodowym. Zanim zaszłam w ciążę, dwa razy w tygodniu korzystałam z pomocy swojej koleżanki położnej, licencjonowanej akupunkturzystki w ambulatorium ginekologicznym. Dziś nie tylko cieszy się zdrową ciążą, ale szykuje się także do porodu, który już niedługo – z radością opowiada Sabina.
Artykuł ukazał się w Magazynie Hipoalergiczni – nr 9 (12) Luty 2017.
Polecamy także:
Sylwia Leszczyńska skutecznie pomaga niepłodnym. Oto jej sposoby na ciążę
Dodaj komentarz