radosna para nieplodnirazem

Duński sposób na ciążę. Dlaczego niepłodność trwa tam krócej? Historia Sabiny

Zastanawiacie się, co jeszcze możecie zrobić, aby zajść w ciążę? Dania skutecznie walczy z niepłodnością – tam aż 8% dzieci przychodzi na świat dzięki metodom wspomagania rozrodu. Poznaj skandynawskie sposoby na ciążę. 

Dania dba o niepłodnych

Sabina w rozmowie z Magazynem Hipoalergiczni określa siebie jako beznadziejny przypadek. – Mój mąż Knud ma niską jakość nasienia, a ja borykam się z badaniami diagnostycznymi w szpitalu i klinikach leczenia bezpłodności w Danii. Mam 30 lat, mieszkamy w Danii i od 4 lat staramy się o dziecko.

Podjęliśmy już próby inseminacji i stymulacji hormonalnej. Wizyty u ginekologów były powiązane z konsultacjami u przygotowanych merytorycznie i praktycznie położnych, które prowadziły także doradztwo żywieniowe i akupunkturę. Teraz czekamy na narodziny naszego długo wyczekiwanego dziecka – mówi Sabina.

Jak wspomina, otrzymali wszystko w jednym pakiecie. – Tak pracuje większość klinik leczenia niepłodności w Danii, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych. Duńskie Ministerstwo Zdrowia z całym systemem ochrony zdrowia traktuje problem płodności jako problem społeczny, który wpływa na jakość życia kobiet i mężczyzn – podkreśla w wywiadzie dla magazynu.

Jak podają dane statystyczne, w Danii aż 8% dzieci rodzi się dzięki metodom wspomagania płodności, w tym 6% przychodzi na świat dzięki zapłodnieniu in vitro. 

Jak wspierają płodność Duńczycy? 

1. Dieta

Aby poprawić swoją płodność, Sabina i Knud od roku stosują dietę bezglutenową z niskim indeksem glikemicznym – ich dieta jest prosta i oparta na produktach sezonowych. Badania naukowe potwierdzają, że zmiana diety pozytywnie wpływa na płodność. Dodatkowo, zbilansowana dieta z niskim IG pozwala zrzucić zbędne kilogramy (bądź uporać się z niedowagą) i osiągnąć prawidłowy indeks masy ciała, czyli BMI.

W ich diecie nie ma teraz miejsca na fast-foody, gotowe posiłki i żywność przetworzoną. Za to co kilka dni znajdują czas, aby samodzielnie upiec chleb paleo, w którym nie ma mleka, cukru i mąki.

>>> czytaj też: Dowiedz się, dlaczego owoce i warzywa mogą utrudniać zajście w ciążę

2. Sport

Dodatkiem do diety jest również sport. Starania o dziecko Sabiny i Knuda to również regularne ćwiczenia i bieganie. To dzięki takiej aktywności ich organizm zwiększa swoją wydolność, masa ciała jest prawidłowa, a poziom cholesterolu w normie.

To również sposób na zapewnienie właściwego wydzielania i działania hormonów potrzebnych w trakcie starań.

3. Relaks

W Danii osoby długo starające się o dziecko korzystają również z korzyści, jakie niesie akupunktura. Badania dowodzą, że wspomaga ona wydzielanie hormonu LH w przysadce, a także jeśli stosowana jest z moxą (moxa-fitotermoterapii), to zwiększa wydzielanie estrogenów.

Niepłodność i akupunktura

Jak czytamy w Magazynie Hipoalergiczni – Pary planujące zajście w ciążę i borykające się z zaburzeniami płodności, często żyją w permanentnym stresie. Zdenerwowanie wynika z wielu czynników: wizyt u specjalistów, w szpitalach, świadomości problemów z płodnością czy barier na drodze do rodzicielstwa. Akupunktura świetnie sprawdza się właśnie jako technika relaksacyjna. W duńskim standardzie sesje akupunktury stosowane są przed i po transferze zarodków w leczeniu in vitro.

– Jestem położną i pracuję na bloku porodowym. Zanim zaszłam w ciążę, dwa razy w tygodniu korzystałam z pomocy swojej koleżanki położnej, licencjonowanej akupunkturzystki w ambulatorium ginekologicznym. Dziś nie tylko cieszy się zdrową ciążą, ale szykuje się także do porodu, który już niedługo – z radością opowiada Sabina.

5 rad zdrowej ciąży niepldonirazemmagazyn hipoalergiczni nieplodnirazemArtykuł ukazał się w Magazynie Hipoalergiczni – nr 9 (12) Luty 2017. 

 


Polecamy także: 

Sylwia Leszczyńska skutecznie pomaga niepłodnym. Oto jej sposoby na ciążę

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *