Dziecko urodzone z macicy od zmarłej dawczyni. To krok milowy w walce z niepłodnością – mówią lekarze

Przypadek 32-letniej kobiety z São Paulo w Brazylii wydawał się beznadziejny. Kobieta cierpi na zespół MRKH (Zespół Mayera-Rokitansky’ego-Küstera-Hausera), co wiąże się z brakiem macicy, niewykształconą pochwą, brakiem okresu oraz niepłodnością. A mimo to lekarze dokonali cudów – kobieta jest dziś biologiczną matką rocznej dziewczynki.

Przeszczep macicy – nowe perspektywy w leczeniu niepłodności

Pierwsze dziecko urodzone z przeszczepionej macicy urodziło się w Szwecji w 2014 roku. W ciągu ostatnich 4 lat dokonano 39 takich przeszczepów, z których urodziło się łącznie 11 dzieci. Jednak w każdym z tych przypadków macica pochodziła od żywej dawczyni, często matki biorczyni. Uważano, że najlepiej przyjmie się organ przeszczepiony od osoby spokrewnionej. Narodziny dziecka z macicy od dawczyni zmarłej do tej pory kończyły się niepowodzeniem – transplantacja była nieudana, narząd się nie przyjął bądź dochodziło do poronienia.

Przed pierwszym przeszczepem w 2014 roku kobiety, które borykały się z nieprawidłowościami w budowie dróg rodnych, nie miały szans na zajście w ciążę – jedynym rozwiązaniem była wówczas adopcja lub surogacja.

Sprawdź: Niemożliwe staje się możliwe. Powstała sztuczna macica – nadzieja dla milionów

Przełomowy przeszczep macicy w Brazylii

W 2016 roku w Brazylii lekarze po raz pierwszy w historii dokonali udanej transplantacji macicy od zmarłej dawczyni, po której biorczyni nie tylko zaszła w ciążę, ale ją donosiła i urodziła zdrowe dziecko.

Dawczynią była 45-latka, która zmarła w wyniku wylewu.

Biorczyni została poddana procedurze in vitro, podczas której uzyskano 8 komórek jajowych. Komórki zapłodniono i zamrożono, a po 7 miesiącach od transplantacji wszczepiono kobiecie zarodek. Sama transplantacja była operacją niezwykle trudną, trwającą 10 godzin. Lekarze podkreślają, że macica jest organem wyjątkowo wrażliwym naczyniowo i o skomplikowanej budowie, stąd jej przeszczepy wymagają niebywałej wprawy i ostrożności. 

Ciąża biorczyni (która pragnęła zachować anonimowość) przebiegała prawidłowo, a dziecko przyszło na świat przez cięcie cesarskie. Informację o przeszczepie i narodzinach dziecka przekazano po siedmiu miesiącach po porodzie.

Do tej pory lekarze rekomendowali przeszczep macicy od kobiety spokrewnionej. Przypadek z Brazylii napawa nadzieją, że transplantacja macicy od zmarłej dawczyni umożliwi pomoc znacznie większej grupie kobiet niż dotychczas.

Źródło: BBC

 

POLECAMY TAKŻE

Niezwykła ciąża: jedno dziecko nosiły pod sercem dwie matki

 

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *