Istnieją różne sposoby zwiększenia szans powodzenia zabiegu in vitro. Dzięki odkryciu Instituto Marquès w Barcelonie wiemy, że fale dźwiękowe skutecznie zwiększają liczbę zapłodnionych komórek. Madonna, Nirvana, Mozart – taką muzykę lubią zarodki.
Muzyka w inkubatorach dla zarodków
Instituto Marquès w Barcelonie to światowy pionier, który dowiódł, że muzyka ma wpływ zarówno na zapłodnienie, jak i na późniejszy rozwój zarodka. Muzyka, a konkretnie fale dźwiękowe, wywołują drgania kropel pożywki, w której znajdują się komórki. Powstający dzięki temu ruch ułatwia połączenie się komórki jajowej z plemnikiem, a także prawidłowy wzrost zarodka.
Z badań Instytutu wynika, że szansa na zapłodnienie komórki jajowej zwiększa się prawie o 5%, gdy w środowisku, w którym przebywa wytwarzane są drgania wywoływane przez muzykę.
W inkubatorach znajdują się specjalne głośniki, które przez 24 godziny na dobę grają zarodkom muzykę. Najmłodsi najczęściej słuchają na przemian muzyki klasycznej, rocka i popu. Dlatego też w laboratorium pobrzmiewa Mozart, Madonna, Nirvana i inni, popularni wykonawcy. Należy podkreślić, że poziom natężenia dźwięku wynosi zaledwie 60 dB, co oznacza, że jest równy natężeniu zwykłej rozmowy.
Co ciekawe, badania naukowe znalazły uznanie na całym świecie. Muzyka towarzyszy zarodkom również w polskich inkubatorach – innowacyjna metoda stosowana jest np. w klinice Gyncentrum.
Inkubator niczym brzuch mamy
Muzyka płynąca ze specjalnych głośników umieszczonych w inkubatorach to kolejny element odzwierciedlający naturę. Gdy kobieta zachodzi w ciążę naturalnie, za przemieszczanie komórki odpowiada perystaltyka jelit i ruchy rzęsek. Zarodkowi od początku towarzyszą dochodzące do niego z zewnątrz dźwięki – rozmowy, hałas oraz muzyka, której słucha mama. Na tym etapie może odczuwać tylko drganie fal dźwiękowych, jednak jak się okazało, również to ma pozytywny wpływ na jego rozwój.
Ponadto, aby odwzorować warunki panujące w macicy, obok muzyki w inkubatorze jest także stała temperatura, zaciemnienie i atmosfery bogata w dwutlenek węgla, a uboga w tlen. Wszystko po to, aby odtworzyć warunki, które panują podczas przemieszczania się komórki jajowej do macicy.
Poniżej koncert na żywo dla 380 zarodków w Instituto Marquès w Barcelonie:
Polecamy także: Jak uzyskać dobre zarodki i zwiększyć szanse na udane in vitro
Jak uzyskać dobre zarodki i zwiększyć szanse na udane in vitro
Dodaj komentarz