Japoński eksperyment: szansa na nowe metody leczenia niepłodności?

Japońscy uczeni wyhodowali myszy z komórek jajowych wytworzonych wcześniej w laboratorium z próbki mysiej skóry – podaje Medexpress.pl. Eksperci donoszą, że wyniki eksperymentu są zapowiedzią opracowania w przyszłości nowych metod leczenia niepłodności u ludzi.

Zespół z Kyoto University wychodował zdrowe i płodne myszy z dojrzałych komórek skóry. Aby tego dokonać należało najpierw je przeprogramować tak, aby „cofnęły” się do fazy niedojrzałej, a dopiero później nakłonić, aby przekształciły się w komórki jajowe. Te jajeczka, które wykazały nieprawidłowości udało się zapłodnić metodą in vitro i implantować w macicach matek zastępczych.

Eksperyment jest szeroko komentowany przez specjalistów na łamach czasopisma naukowego “Nature”. Do tej pory naukowcom udało się uzyskać plemniki. Jednak do tego potrzebne im były zarodkowe komórki macierzyste, które z natury mogą przeistaczać się w dowolny typ komórek.

Mimo wielkiego entuzjazmu wynikającego z powodzenia eksperymentu do tej pory nie wiadomo, czy metodę i efekty uda się przenieść na ludzi. Istnieje wiele niebezpieczeństw, m.in. przekazanie potomstwu nieznanych wad powstałych w chwili wytwarzania komórki jajowej. Metoda to również wątpliwości natury etycznej – aby komórki rosły, należało uzyskiwać materiał biologiczny pozyskany z zarodków.

Źródło: medexpress.pl

Polecamy także:

Pierwsza Polka urodzona metodą in vitro: chcę spłacić dług [WYWIAD]

Doktor Ania, najlepsze oczy polskiej blogosfery, o skutecznej diecie na płodność

Plan B – musisz go mieć podczas leczenia niepłodności

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *