badania prenatalne

Embriony mają zadziwiającą cechę autokorekty

Aborcja czy leczenie?

W czasopiśmie „Nature Communications” ukazała się praca, której autorzy z Uniwersytetu w Bambridge twierdzą, że nieprawidłowości rozwojowe dziecka mogą ulegać we wczesnym okresie ciąży autokorekcie, czyli samoleczeniu.

Według profesora Chazana warto leczyć wykryte we wczesnym okresie ciąży nieprawidłowości, jeżeli oczywiście to jest możliwe. Skąd można się dowiedzieć o tym, że dziecko może być chore? Z diagnostyki prenatalnej, czyli badania ultrasonograficznego, badania krwi matki w pierwszym trymestrze ciąży oraz biopsji trofoblastu (od 11 do 13 tyg. ciąży) i amniopunkcji (od 15 do 20 tyg. ciąży).

Najczęściej wykrywaną nieprawidłowością jest zespół Downa. Jego przyczyną jest to, że w komórkach dzieci z tym zespołem są trzy kopie chromosomu 21. Ryzyko tego zespołu wzrasta wraz z wiekiem matki. Większość dzieci, u których za pomocą diagnostyki prenatalnej wykryto tę chorobę, podlega aborcji we wczesnej ciąży (w Stanach Zjednoczonych aż 92 proc.).

Profesor Magdalena Zernicka-Goetz uważa, że zarodek ma zadziwiającą cechę, by leczyć samego siebie. Kiedy przy badaniu we wczesnej ciąży stwierdza się obecność nieprawidłowych komórek dziecka, nie musi to świadczyć o tym, że dziecko urodzi się z chorobą genetycznie uwarunkowaną. W jej przypadku, kiedy w drugiej ciąży wykryto wysokie ryzyko zespołu Downa, miała wtedy 44 lata, syn urodził się zdrowy.

Profesor Zernicka-Goetz, aby wyjaśnić ten fenomen, wykonała wraz ze swoim zespołem pracę doświadczalną na zarodkach myszy. Okazało się, że u ośmiokomórkowych zarodków, u których 50 proc. komórek było genetycznie nieprawidłowych, doszło do ich zniszczenia w wyniku procesu zwanego apoptozą. Natomiast komórki zdrowe przetrwały w obrębie zarodka i zastąpiły chore komórki. Kiedy nieprawidłowych komórek było więcej niż połowa, niektóre z nich przetrwały.

Zdaniem profesor Zernickiej-Goetz, kobiety podejmują podczas ciąży decyzje, dotyczące swoich dzieci, na podstawie wyników badań, których znaczenie nie jest w pełni zrozumiałe. Dziecko określone w okresie zarodkowym jako chore wcale chore urodzić się nie musi. Osobiste doświadczenia profesor świadczą o tym, że diagnostyka prenatalna, przeprowadzona również w późniejszej ciąży, może dać wyniki niezgodne ze stanem dziecka po urodzeniu.

Źródło: naszdziennik.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *