Poważna, choć niestety w wielu przypadkach zbyt późno diagnozowana choroba – endometrioza – jest jedną z częstych przyczyn niepłodności. Szacuje się, że może się z nią zmagać nawet ponad milion Polek! O tym, jak rozpoznać i skutecznie leczyć endometriozę, by zyskać szansę na ciążę, w naszym podcaście opowiedział Michał Małek – specjalista ginekolog-położnik z Kliniki InviMed Poznań.
Na czym polega endometrioza?
Endometrioza to trudna do rozpoznania i w wielu przypadkach późno rozpoznawana choroba. Charakteryzuje się występowaniem komórek błony śluzowej trzonu macicy poza macicą.
Komórki przypominają te, które są wewnątrz jamy macicy i tak samo jak one wykazują pewną aktywność wydzielniczą. Reagują na zmiany hormonalne i te wszystkie rzeczy, które występują w cyklu miesiączkowym. Następstwem jest reakcja zapalna i występowanie różnych zmian poza macicą, które reagują na te hormonalne wahania pod postacią krwawień. Rozwijają się wówczas bolesne guzki, stany zapalne, tworzą się blizny, zrosty. Najczęstszym objawem endometriozy jest ból zlokalizowany w miednicy małej – wyjaśnia doktor Michał Małek.
Jakie nietypowe objawy może dawać endometrioza?
Trudność w rozpoznaniu endometriozy wynika nie tylko z utrudnień na poziomie diagnostyki, ale też z nieswoistych objawów. Bolesne miesiączki to najbardziej rozpoznawalny symptom choroby, jednak nie jedyny. Części z nich kobiety w ogóle nie łączą z nieprawidłowościami w obrębie dróg rodnych.
Często pojawiają się bóle podczas oddawania moczu i stolca, różne bóle niecharakterystyczne brzucha czy w krzyżu. Mogą wystąpić też inne przewlekłe bóle, które trwają wiele miesięcy. Nieraz ten ból jest związany z cyklem miesiączkowym – wtedy mówimy o bolesnym miesiączkowaniu. Ale mogą się też pojawić bóle w różnych fazach cyklu miesiączkowego. Rzadziej dochodzi do pewnych zmian, które są bardzo mało charakterystyczne, w postaci krwawień z odbytnicy lub dróg moczowych, a nawet krwioplucie, gdy endometrioza jest zlokalizowana bardzo daleko od macicy. Przy bólach brzucha mogą pojawić się też objawy z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, jak wzdęcia czy biegunka – wymienia doktor Małek.
Kiedy bolesne miesiączkowanie jest normalne, a kiedy może być objawem endometriozy?
Pacjentki zmagające się z bolesnym miesiączkowaniem nieraz od samych lekarzy słyszą, że to zjawisko naturalne, że miesiączka „musi boleć” i nie ma powodu do niepokoju. Niestety rozpoznanie, czy dolegliwość ta jest objawem endometriozy, nie jest łatwe bez badań. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą to ułatwić.
Macica do wydalenia błony śluzowej potrzebuje pewnego skurczu. Za przyczynę bolesnych miesiączek uznajemy wzmożone wydzielanie prostaglandyn. Te skurcze i opróżnianie macicy z krwi miesiączkowej to naturalna sytuacja. Tutaj w wielu przypadkach leczenie rozkurczowe i przeciwbólowe pomaga. Ale dotyczy to młodych pacjentek, u których występuje tylko ten objaw, a badania nie wykazują odchyleń. Wtórne bolesne miesiączkowanie możemy zaobserwować u kobiet, które wcześniej nie odczuwały żadnych tego typu dolegliwości. One pojawiły się trochę później. Tutaj możemy myśleć też o innych chorobach, które mogły do tego doprowadzić – stanów zapalnych czy mieśniaków – mówi doktor Michał Małek.
PODCAST ZREALIZOWANY DZIĘKI WSPARCIU FIRMY
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Endometrioza nie wybiera. Znane kobiety, które otwarcie mówią o chorobie
Anna
2022-03-18 08:39endometrioza nie wyklucza zajścia w ciąże, ale niestety może to skutecznie utrudniac… u mnie to, ze nie moge zajsc w ciaze było jednym z objawow.. Moja ginekolog miala takie podejrzenie, ale skierowala mnie do szpitala Medicover na dokladne usg, bo tam maja specjalistów, ktorzy wlasnie leczeniem i diagnozowaniem tej choroby się zajmuja. Okazało sie, ze to faktycznie endometrioza, dopiero po operacji i usunieciu zmian udało mi sie zajsc i urodzic upragnionego maluszka 🙂