laparoskopia i histeroskopia - ginekologia operacyjna

Histeroskopia, laparoskopia, czyli ginekologia operacyjna w leczeniu niepłodności

Rozmowa z doktorem Maciejem Hawrylukiem

Histeroskopia, laparoskopia, czyli ginekologia operacyjna w leczeniu niepłodności

Ginekologia operacyjna odgrywa bardzo ważną rolę w leczeniu niepłodności. Szczególnie dotyczy to pacjentek z niedrożnością jajowodów, wadami anatomicznymi macicy czy występującymi zrostami. Choć leczenia nieinwazyjne w takich przypadkach zwykle nie wystarczy, wiele kobiet obawia się operacji. Czym jest histeroskopia, a czym laparoskopia? Jaka jest skuteczność tych metod diagnostyczno-leczniczych? Czy rzeczywiście zwiększają szanse na ciążę? Na te i wiele innych pytań odpowiedział specjalista leczenia niepłodności, a także endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, ginekolog-położnik dr n. med. Maciej Hawryluk z kliniki Gravida w Płocku.

Jakie zabiegi ginekologii operacyjnej są najczęściej wykonywane przy niepłodności?

Diagnostykę operacyjną wykonuje się przede wszystkim przy schorzeniach macicy, m.in. polipach, zrostach wewnątrzmacicznych czy mięśniakach podśluzówkowych. Wskazaniem do zabiegu są też zmiany endometrialne.  

Najczęściej wykonywanym zabiegiem diagnostyczno-leczniczym jest histeroskopia. W trakcie tego zabiegu możemy ocenić kształt jamy macicy, obecność polipów, przegrody czy zrostów. Możemy też ocenić ujścia jajowodów. W momencie, gdy napotkamy jakiś problem, np. zrosty czy niewielki polip, należy go od razu usunąć. Kiedyś drożność jajowodów oceniało się w badaniu rentgenowskim – nazywało się ono histerosalpingografia – najczęściej w warunkach szpitalnych. Dziś zdecydowanie częściej wykonuje się badanie aparatem USG, nazywane sonohisterosalpingografią – wyjaśnia doktor Maciej Hawryluk.

Jak przygotować się do histeroskopii?

Histeroskopia jest zabiegiem wykonywanym wyłącznie przy istnieniu określonych wskazań. Lekarz prowadzący powinien omówić z pacjentką m.in. cel tego badania, wynikające z niego korzyści, ale też ewentualne powikłania.

Na badanie trzeba oczywiście przyjść zdrowym, nie może być gorączki czy innych niepokojących objawów. W naszej klinice wykonujemy też badanie czystości pochwy. Przeprowadzamy również konsultację anestezjologiczną, by pacjentkę przygotować psychicznie do zabiegu. Chodzi o to, by histeroskopia była jak najmniej stresująca – mówi doktor Hawryluk.

Histeroskopia jest zabiegiem wykonywanym w procedurze jednodniowej. Należy być na czczo. Po zabiegu pacjentka przenoszona jest do odpowiedniego łóżka w sali pooperacyjnej, gdzie monitorowane są czynności życiowe i podawane leki przeciwbólowe. Później pacjentka dostaje jedzenie i picie, a przed wyjściem omawia z lekarzem przebieg badania.

Czy histeroskopia pozwala zdiagnozować lub wykluczyć adenomiozę?

Adenomioza to choroba polegająca na występowaniu komórek endometrialnych w mięśniu macicy. To szczególny typ endometriozy, który nie tylko utrudnia zajście w ciążę, ale też może komplikować jej przebieg, gdy już dojdzie do zapłodnienia.

W histeroskopii oglądamy wnętrze macicy – błonę śluzową, która pokrywa jej mięsień. Zdarza się, i to wcale nie rzadko, że widujemy ogniska endometriozy w błonie śluzowej – takie rozpoznanie możemy postawić. Natomiast bardziej precyzyjne rozpoznanie adenomiozy da nam badanie laparoskopowe – tłumaczy doktor Maciej Hawryluk.

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaką rolę w walce z niepłodnością odgrywa dieta bogata w inozytole i N-acetylocysteinę?

Jaką rolę w walce z niepłodnością odgrywa dieta bogata w inozytole i N-acetylocysteinę?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *