In vitro zwiększa ryzyko wady serca u dziecka

„Dzieci poczęte metodą in vitro są bardziej narażone na wystąpienie poważnych wad serca niż dzieci poczęte naturalnie” – czytamy w najnowszym badaniu skandynawskich naukowców, opublikowanych w “European Heart Journal”. Badacze przeanalizowali zdrowie ponad 7,7 miliona dzieci, których rodzice przeszli procedurę in vitro.

Najnowsze badania sugerują, że istnieje związek między niepłodnością rodziców a występowaniem wrodzonych wad serca u ich dzieci. Szwedzcy naukowcy wskazują na zwiększone ryzyko wad serca u dzieci poczętych dzięki wspomaganym technologiom rozrodu, takim jak in vitro.

Badaniem kierowała profesor Ulla-Britt Wennerholm z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji. Zaznaczyła: „Wcześniejsze badania wykazały, że dzieci poczęte przy pomocy technologii wspomaganego rozrodu są narażone na zwiększone ryzyko wcześniactwa, czy niską masę urodzeniową. Chcieliśmy zbadać, czy ryzyko wystąpienia wad serca również jest wyższe u dzieci urodzonych po zastosowaniu tych metod.”

Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie „European Heart Journal” wykazały, że ryzyko wystąpienia poważnych wad serca u dzieci pochodzących z takich procedur wzrasta o 36%. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w przypadku ciąż mnogich.

Duże badanie naukowców

Badanie objęło ponad 7,7 miliona dzieci urodzonych w Danii, Finlandii, Norwegii i Szwecji, których rodzice przeszli procedurę in vitro. Porównano częstość występowania wad serca u dzieci poczętych naturalnie oraz tych, które przyszły na świat dzięki wspomaganym technologiom rozrodu, takim jak zapłodnienie in vitro, wstrzykiwanie plemników bezpośrednio do komórki jajowej (ICSI) czy mrożenie zarodków. Wyniki wykazały, że niezależnie od zastosowanej metody, ryzyko poważnych wad serca pozostaje wyższe u dzieci poczętych przy pomocy tych technologii.

Warto jednak podkreślić, że wady serca u dzieci ogólnie występują rzadko. Zarówno wśród dzieci poczętych naturalnie (1,15 proc.), jak i wśród dzieci z in vitro (1,84 proc).

Ryzyko wady serce u bliźniaków

Jednym z wniosków badania było spostrzeżenie, że w przypadku bliźniąt poczętych metodą in vitro prawdopodobieństwo wad serca wzrasta jeszcze bardziej, sięgając 2,47 proc.

Naukowcy uwzględnili również inne czynniki ryzyka, takie jak wiek matki, palenie tytoniu w ciąży, cukrzyca czy obciążenie genetyczne, które mogą wpływać na zdrowie serca dziecka.

Badacze sugerują, że istnieje wspólny czynnik, który może odpowiadać zarówno za niepłodność rodziców, jak i wrodzone wady serca u ich dzieci. Chociaż ryzyko to jest większe u dzieci poczętych dzięki wspomaganym technologiom, mechanizmy leżące u podstaw tych powiązań wymagają dalszych badań. Prof. Ulla-Britt Wennerholm z Uniwersytetu w Göteborgu, autorka badania, podkreśla, że wiedza ta może okazać się kluczowa dla wcześniejszego diagnozowania i leczenia wad serca u dzieci, szczególnie w kontekście rosnącej liczby ciąż uzyskiwanych za pomocą metod wspomaganego rozrodu. Dlatego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie wady, które zapewni dziecku odpowiednią opiekę i leczenie.

Badanie skandynawskich naukowców jest jednym z największych w historii i dostarcza cennych informacji na temat zdrowia dzieci poczętych metodą in vitro.

Źródło: www.www.news-medical.net

Fot pexelscom/Kaboompics.com

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *