Inseminacja domaciczna czy in vitro

Inseminacja domaciczna – alternatywa dla in vitro? Rozmowa z prof. Grzegorzem Polakiem

Jedna z najstarszych form wspomaganego rozrodu – inseminacja domaciczna – zyskała nowe znaczenie we współczesnej medycynie. O skuteczności tego rodzaju leczenia rozmawiamy z profesorem Grzegorzem Polakiem – specjalistą z wieloletnim doświadczeniem ze Specjalistycznego Centrum Medycznego OVUM w Lublinie. Profesor wyjaśnił m.in. jakie warunki muszą być spełnione, aby można było wykonać zabieg inseminacji, na czym polega preparatyka nasienia, a także czy wiek wpływa na skuteczność leczenia i wiele innych kwestii. Zapraszamy do obejrzenia nagrania!

Na czym polega inseminacja domaciczna?

Inseminacja domaciczna to jedna z metod leczenia niepłodności. Polega na wprowadzeniu za pomocą specjalnego, cienkiego cewnika pobranych wcześniej plemników do jamy macicy. Zabieg wykonuje się w okresie okołoowulacyjnym – najlepiej, gdy jest to dzień owulacji. Wcześniej nasienie jest odpowiednio preparowane – odrzuca się plazmę, a pozostawia tylko najlepsze, najbardziej ruchliwe plemniki.

Po naturalnym stosunku tylko niewielka ilość – około 0,1% – plemników dostaje się do kanału szyjki macicy. Jeżeli podamy je bezpośrednio do jamy macicy, pominiemy środowisko pochwy i śluzu szyjkowego, który może być nieprzyjazny plemnikom – wyjaśnia profesor Grzegorz Polak.

Wyróżniamy dwa rodzaje zabiegów:

  • Inseminację doszyjkową – plemniki podawane są do kanału szyjki macicy
  • Inseminację domaciczną – nasienie umieszczane jest bezpośrednio w jamie macicy

Zabieg wykonuje się z użyciem nasienia partnera lub dawcy.

Jakie są wskazania do wykonania inseminacji?

Rekomendacje do zabiegu inseminacji domacicznej są w Polsce aktualne i niezmienne od dwóch lat.

Wskazania do inseminacji domacicznej:

  • Czynnik szyjkowy (brak śluzu, zła jakość śluzu, wady anatomiczne szyjki itp.)
  • Endometrioza – minimalna i łagodna
  • „Łagodny” czynnik męski
  • Zaburzenia psychoseksualne/organiczne (wytrysk wsteczny, zaburzania ejakulacji itp.)
  • Niepłodność idiopatyczna
  • Zastosowanie nasienia dawcy

Inseminacja domaciczna może być wykonana w cyklu naturalnym – bez stymulacji, albo ze stymulacją jajeczkowania. Jednak gdy mamy więcej niż trzy pęcherzyki, powinniśmy zrezygnować z inseminacji – istnieje bowiem duże ryzyko wystąpienia ciąży wielopłodowej – tłumacz profesor Polak.  

Wcześniej konieczne jest wykonanie szeregu badań – dopiero na podstawie uzyskanych wyników następuje ostateczna kwalifikacja do zabiegu.

Jak często można wykonywać inseminację domaciczną?

Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby para, której zależy na jak najszybszym zajściu w ciążę, poddawała się zabiegom inseminacji domacicznej co miesiąc. Jednak szanse na zapłodnienie po kilku nieudanych próbach są dość niskie, dlatego zaleca się zmianę sposobu leczenia.

Obecnie nie wychodzimy powyżej 3-4 inseminacji. To już nie jest tak jak kiedyś, kiedy podejmowało się nawet 6-9 prób. Najwyższa skuteczność jest podczas 2-3 pierwszych zabiegów. Później szanse są już o wiele niższe. Oczywiście są pary, które nie chcą sięgnąć dalej – po inne formy leczenia. Jednak co ciekawe, nawet w polskich rekomendacjach jest zapis wskazujący, by w takich przypadkach zamieścić w dokumentacji adnotację, że mówiliśmy parze o bardzo niskiej skuteczności inseminacji po tylu próbach – mówi profesor Grzegorz Polak.

 

POLECAMY TAKŻE: 21 pytań na temat inseminacji

Inseminacja – czy to ma sens? 21 pytań na temat inseminacji

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *