Sposoby zabezpieczania płodności przed nowotworem

Jak ochronić płodność przed rakiem? Bezpieczna ciąża po leczeniu onkologicznym

Rozmowa z doktorem Jakubem Wyrobą

Jak ochronić płodność przed rakiem? Bezpieczna ciąża po leczeniu onkologicznym

Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z chorobami nowotworowymi. Niestety, perspektywa walki z rakiem to dla par planujących powiększenie rodziny konieczność wyboru – najpierw leczenie, czy najpierw ciąża? To trudny wybór. Leczenie radiologiczne czy chemioterapia niszczą bowiem nie tylko komórki rakowe, ale też m.in. komórki rozrodcze. Na szczęście dzięki nowoczesnym metodom zabezpieczenia płodności pacjenci nie muszą już wybierać. O tym, jak zachować i w którym momencie pobrać zdrowe komórki rozrodcze przed rozpoczęciem agresywnego leczenia opowiedział nam dr n. med. Jakub Wyroba specjalista ginekolog-położnik, Dyrektor Medyczny kliniki KrakOVI.

Jakie choroby nowotworowe wpływają na płodność?

W okresie rozrodczym najczęściej występującymi nowotworami są rak piersi (23% wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet) oraz rak jądra (25% wszystkich nowotworów u mężczyzn w wieku 20-44 lata). Z możliwości oncofertility mogą też skorzystać pacjenci cierpiący na choroby hematologiczne.

W czasie preselekcji pacjentów należy indywidualnie ocenić wskazania i ryzyko związane z interwencjami FP – Fertility Preservation. Według dobrej praktyki lekarskiej powinno odbyć się multidyscyplinarne konsylium, do którego włączony jest m.in. psycholog kliniczny, onkolog prowadzący terapię onkologiczną oraz specjalista z zakresu medycyny rozrodu. Dzięki temu można wspólnie ustalić i zaprezentować jakąś formę terapii dla pacjenta – wyjaśnia doktor Jakub Wyroba.

Ile czasu trzeba odczekać ze staraniami o ciążę po leczeniu onkologicznym?

Niezależnie od statusu hormonowrażliwości guza pierwotnego, ciąża po leczeniu onkologicznym jest bezpieczna. Po chemioterapii należy jednak odczekać około 12 miesięcy do rozpoczęcia starań. Po radioterapii – 2 lata. Para powinna mieć zapewnioną przedkoncepcyjną konsultację położniczą i psychologiczną.

Po raku piersi obserwuje się podwyższone ryzyko porodu przedwczesnego i niskiej masy urodzeniowej. O tym bezwzględnie należy poinformować parę. Zaleca się odstawienie Tamoxifenu na 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o ciążę. Należy też wziąć pod uwagę, iż możliwe są wznowy po leczeniu raka endometrium – taka ciąża wymaga szczególnego nadzoru. W ocenie przedkoncepcyjnej musimy także wziąć pod uwagę takie kryteria, jak nadciśnienie, ryzyka położnicze, ocenić, jaki wpływ ma proces nowotworowy na narząd rodny itp. – mówi doktor Jakub Wyroba.

Czy mastektomia wpływa na powodzenie in vitro z zamrożonymi komórkami?

Zabieg mastektomii nie przekreśla szansy na ciążę – należy jednak odczekać 5 lat od operacji do rozpoczęcia starań. To stosunkowo długi okres, po którym panie często chcą jak najszybciej przystąpić do in vitro.

Z taką parą porozmawiałbym wraz z psychologiem, by dowiedzieć się, co jest dla nich priorytetem. Czy będziemy starali się zrekonstruować pierś, czy ważniejsze będą plany reprodukcyjne. Na pewno im jesteśmy młodsi, tym jest mniej powikłań położniczych. Tym łatwiej pacjentki zachodzą w ciążę. Nawet okres 6 miesięcy czy roku może być tutaj ważny– przekonuje doktor Wyroba.

 

POLECAMY TAKŻE: Trudne starania o ciążę po leczeniu onkologicznym – czy mam jeszcze szanse na dziecko?

Trudne starania o ciążę po leczeniu onkologicznym – czy mam jeszcze szanse na dziecko?

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *