dobre zarodki z in vitro

Jak uzyskać dobre zarodki i zwiększyć szanse na udane in vitro

Zapłodnienie pozaustrojowe to dla wielu par jedyna możliwość, by zostać rodzicami. Nadzieje pokładane w in vitro zawsze są bardzo duże. Niestety, zabieg ten nie zawsze się udaje. Co zrobić, by uniknąć takiego scenariusza? Jak uzyskać dobre zarodki? Jakie metody mogą zwiększyć szansę na prawidłowy przebieg ciąży? O tych i innych kwestiach związanych z in vitro rozmawiamy z embriologiem – doktorem nauk biologicznych Wojciechem Sierką z Kliniki Leczenia Niepłodności Gyncentrum.

Jakie czynniki wpływają na jakość zarodków?

Wiek, stan zdrowia i styl życia mają kluczowe znaczenie w płodności. Nie pozostają też bez wpływu na szanse powodzenia zapłodnienia in vitro. Występowanie korzystnych czynników pozwala na uzyskanie większej ilości wysokiej jakości oocytów. Okazuje się również, iż ilość oraz ruchliwość plemników też jest uzależniona od codziennych zwyczajów mężczyzny.

Pojawiają się sytuacje, gdy mężczyzna w ogóle nie ma plemników. Dlaczego? Wystarczy, że pójdzie do sauny, by został wysterylizowany na parę dni. Trzeba pamiętać, że plemnik powstaje 74 dni. Jeśli ktoś miał gorączkę 2 miesiące temu, przed punkcją i in vitro, to plemniki mogą być uszkodzone temperaturowo. Temperatura to promieniowanie podczerwone, które w jakiś sposób uszkadza chromosomy – mówi doktor Wojciech Sierka.

Jak polepszyć jakość nasienia, by uzyskać dobre zarodki?

Na ilość i jakość plemników odpowiada kilka gruczołów. Nie są to wyłącznie jądra, które produkują plemniki w kanalikach nasiennych, ale też najądrze, pęcherzyki nasienne (46-80% objętości nasienia), gruczoły opuszkowo-cewkowy i gruczoły cewki moczowej (2-5%), a także prostata (12-33%).

Okazuje się, iż wpływ na jakość nasienia mają nie tylko czynniki takie jak dieta, stres czy styl życia, ale też np. noszenie obcisłej bielizny, przebyte infekcje, a nawet picie gazowanych napojów z plastikowych butelek.

W napojach gazowanych z plastikowych butelek znajduje się bisfenol. Wystarczy przez 14 pić tylko ze szła. Dowiedziono naukowo, że ten plastik się z nas wypłukuje. Choć istnieje bariera pomiędzy krwią a jądrami, okazuje się, że wypłukanie bisfenolu z organizmu bardzo podnosi skuteczność wytworzenia dobrego zarodka w in vitro – wyjaśnia doktor Wojciech Sierka.

Jak zwiększyć szansę na ciążą poprzez odpowiedni wybór zarodków?

Oprócz standardowej procedury selekcji jakości zarodków, w klinikach leczenia niepłodności można wykonać też m.in. badania genetyczne. Jednym z nich jest badanie PGT-A.

Podając nieprzebadaną blastocystę nigdy nie wiemy, czy chromosomowo jest ona odpowiednia. Z naszego doświadczenia wynika, że bardzo duża część najładniej wyglądających embrionów jest nieprawidłowa. Nie raz zdarzało się, że podano blastocystę ekspandowaną klasy A, a po 10 dniach Beta hCG zupełnie nie wzrosła. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie implantuje chorego zarodka. O nieprawidłowej genetyce nigdy nie będziemy wiedzieli, dopóki nie wykonamy badania PGT-A – przekonuje doktor Sierka.

Więcej rozmów ze specjalistami na PłodnośćPL TV

PłodnośćPL TV na Youtube

 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *