Waga ma wpływ na niepłodność

Jak waga wpływa na płodność?

Płodność człowieka jest zjawiskiem złożonym, a niepłodność może być wynikiem wielu przyczyn dotyczących obojga partnerów. Badania wykazały, że skrajne wartości BMI – w obu kierunkach – czyli zarówno niedobór, jak i nadmiar masy ciała negatywnie wpływają na funkcje rozrodcze kobiet. 

W ramach ogólnopolskiej kampanii „Zadbaj o swoją płodność” z The Fertility Partnership Polska, specjaliści klinik – Vitrolive ze Szczecina oraz Macierzyństwo z Krakowa przez 10 tygodni udzielają porad na temat zasad zachowania zdrowia reprodukcyjnego. Dr Wojciech Głąbowski, specjalistka ginekologii i położnictwa z Kliniki Vitrolive, tłumaczy parom starającym się o ciążę, że jednym z bardzo istotnych czynników mających wpływ na skuteczność starań o dziecko ma waga. W jaki sposób otyłość, nadwaga i niedowaga odbijają się na płodności kobiet i mężczyzn? Poniżej pełny artykuł .  

 

Nadwaga i otyłość to przyczyny niepłodności!

Gdy myślimy o otyłość, od razu nasuwa nam się skojarzenie z nadciśnieniem, cukrzycą i chorobami serca. Jednak większość ludzi jest zaskoczona, gdy dowiaduje się, że istnieje związek między nadwagą czy otyłością a niepłodnością.

Dane epidemiologiczne potwierdzają, że otyłość jest przyczyną 6% pierwotnej niepłodności. Co zaskakujące – także niska masa ciała kobiet jest przyczyną 6% pierwotnej niepłodności. Łącznie więc 12% pierwotnej niepłodności wynika z odchyleń masy ciała od ustalonych norm. Uważa się, że niepłodność tę można skorygować, przywracając masę ciała do normalnych, ustalonych granic. Szacuje się, że ponad 70% kobiet, które są niepłodne w wyniku zaburzeń masy ciała, zajdzie w ciążę samoistnie, jeśli ich zaburzenie zostanie skorygowane poprzez odpowiednią dietę.

Co ciekawe, część lekarzy oraz pacjentów tak bardzo koncentruje się na problemie medycznym, że postrzega parametr masy ciała w ocenie przyczyn niepłodności jako mniej ważny. Prawda jest jednak taka, że optymalizacja stylu życia winna dotyczyć praktycznie każdej pary, która zgłasza się do poradni leczenia niepłodności. Świadomość znaczenia wagi ciała dla reprodukcji umożliwia również parom utrzymanie odpowiedniej masy ciała lub skorygowanie jej zaburzeń jeszcze przed poddaniem się kosztownej, czasochłonnej procedurze leczenia niepłodności.

W ciele człowieka tkanka tłuszczowa jest narządem endokrynnym wpływającym na działanie wielu hormonów. Zaburzenia hormonalne mogą się z kolei przyczyniać do bardzo innych, rozlicznych zaburzeń. Wykazano, że zarówno niedobór, jak i nadmiar masy ciała wynikające ze sposobu żywienia mogą negatywnie wpływać na płodność pary.

Analiza danych uzyskanych w badaniu Nurses’ Health Study II, pochodzących z trwającej 8 lat obserwacji 17 544 kobiet w wieku 25-42 lat, które próbowały zajść w ciążę, wykazała, że niektóre cechy modelu żywienia mogą mieć znaczący wpływ na zmniejszenie ryzyka niepłodności wynikającej z zaburzeń owulacji.

Większy stopień zgodności z wzorcem „diety płodności” wiąże się z mniejszym ryzykiem niepłodności spowodowanej brakiem owulacji. Udowodniono, że odpowiednie nawyki żywieniowe i styl życia mogą obniżyć ryzyko wystąpienia niepłodności spowodowanych zaburzeniami owulacji o około 69%!

Do dziecka trzeba dwojga

Jeśli masa ciała kobiety jest mniejsza niż 95% przewidywanej idealnej masy ciała lub większa niż 120% przewidywanej idealnej masy ciała, wówczas podstawowym zaleceniem terapeutycznym powinno być odpowiednie zwiększenie lub zmniejszenie jej. Dlaczego? Ponieważ właściwa masa ciała zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego u kobiet oraz korzystnie wpływa na parametry hormonalne i metaboliczne.

Zmniejszenie masy ciała może spowodować poprawę profilu hormonalnego, pomóc w przywróceniu prawidłowych cykli owulacyjnych, ułatwić zajście w ciążę oraz umożliwić uniknięcie wielu wynikających z otyłości powikłań ciąży. Zachowanie odpowiedniej masy ciała może także sprzyjać poprawie profilu hormonalnego oraz zmniejszyć objawy choroby u otyłych kobiet z PCOS.

W ciągu ostatnich 30 lat otyłość mężczyzn u mężczyzn w wieku rozrodczym wzrosła prawie trzykrotnie i zbiega się ze wzrostem niepłodności męskiej na całym świecie. Obecnie pojawiają się dowody na to, że otyłość u mężczyzn ma negatywny wpływ na ich potencjał rozrodczy, nie tylko obniżając jakość nasienia, ale w szczególności zmieniając fizyczną i molekularną strukturę komórek rozrodczych w jądrach i – ostatecznie – dojrzałych plemnikach. Niedawne dane wykazały, że otyłość męska upośledza również metabolizm i zdrowie reprodukcyjne potomstwa, co sugeruje, że sygnały zdrowotne ojca są przekazywane następnemu pokoleniu, a mediatorem najprawdopodobniej jest jego nasienie.

Źródło: Materiał opracowany na bazie zasobów American Society for Reproductive Medicine, w tym dokumentu „Abnormal body weight: a preventable cause of infertility” (https://www.reproductivefacts.org/globalassets/asrm/asrm-content/learning–resources/patient-resources/protect-your-fertility3/bodyweight_infertility.pdf), artykułu “Impact of obesity on male fertility, sperm function and molecular composition” aut. Nicole O. Palmer, 1 Hassan W. Bakos, 2 , 3 Tod Fullston, 1 and  Michelle Lane 1 , 3 ,* opublikowanego Spermatogenesis. 2012 Oct 1; 2(4): 253–263. doi: 10.4161/spmg.21362; tekstu „Wpływ masy ciała na płodność u kobiet” aut. M. Hajduk (Via Medica) i wyników badania Chavarro J.E., Rich-Edwards J.W., Rosner B.A. i wsp.: “Diet and lifestyle in the prevention of ovulatory disorder infertility.” Obstet. Gynecol. 2007; 110: 1050–1058.

 

POLECAMY TAKŻE:  Seks w czasie starań o dziecko – oto rada, która pomoże szybciej zajść w ciążę

Seks w czasie starań o dziecko – oto rada, która pomoże szybciej zajść w ciążę

 

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *