W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z sytuacją, kiedy kobiety pierwsze dziecko planują urodzić po 30 urodzinach. Wcześniejsze lata poświęcają na znalezienie właściwego partnera, zdobycie doświadczenia zawodowego i osiągnięcie stabilizacji finansowej. Jak przygotować się do starań o dziecko po 30-stce, by szybko zostać mamą?
Jak wiek wpływa na płodność?
Kobieta największą szansę na zajście w ciążę ma między 19. a 25. rokiem życia. W tym czasie posiada najwyższą rezerwę jajnikową. Jednak wiele kobiet w tym wieku nie jest gotowych na macierzyństwo lub nie ma odpowiednich warunków, by wychowywać dziecko. Dlatego też decyzja o dziecku jest odkładana na późniejsze lata.
Rezerwa jajnikowa to ilość pęcherzyków w jajniku zdolnych do wzrostu i rozwoju komórki jajowej. Każda kobieta rodzi się z określoną rezerwą jajnikową, która w ciągu życia zmniejsza się bezpowrotnie. Po 30. roku życia rezerwa jajnikowa zaczyna się systematycznie zmniejszać, a poziom hormonu AMH produkowanego przez pęcherzyki spada. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia cyklu bezowulacyjnego (komórka jajowa nie zostaje uwolniona), co z kolei zmniejsza szanse na ciążę.
Ciąża po 30-stce
Późniejsze rodzicielstwo ma swoje zalety i często jest świadomą decyzją pary. Własne mieszkanie, samochód i stabilizacja finansowa pozwalają się realizować i przygotować materialnie na pojawienie się nowego członka rodziny. Kiedy w końcu partnerzy są gotowi, by podjąć starania o dziecko, warto dowiedzieć się, jak przygotować się do ciąży.
Jak się przygotować do ciąży?
Przygotowania do ciąży po 30-stce nie różnią się bardzo od przygotowań 20-latki. Warto je rozpocząć już kilka miesięcy przed planowaną ciążą. Pierwsze kroki warto skierować do ginekologa, który zleci wykonanie niezbędnych badań oraz szczepienia. Należy też pamiętać o zmianie stylu życia. Zdrowa dieta, rezygnacja z używek, aktywność fizyczna i suplementacja kwasem foliowym to lista punktów do zrealizowania dla każdej przyszłej mamy.
Dodatkowe działania jakie można podjąć to zbadanie poziomu AMH, jak również przeprowadzenie monitoringu owulacji w przypadku, gdy cykle miesiączkowe są nieregularne. Badanie poziomu AMH wykonuje się z krwi żylnej, a badanie można wykonać w dowolnym dniu cyklu.
Kiedy starania trwają dłużej niż 12 miesięcy
12 miesięcy regularnego współżycia bez zabezpieczenia i brak ciąży jest definiowane jako niepłodność. Starania o dziecko trwające dłużej niż rok to sygnał, by sprawdzić swoją płodność. W tym celu para powinna udać się do kliniki leczenia niepłodności. Jest to moment, by sprawdzić stan swojego zdrowia i wykonać dania diagnostyczne.
W przypadku par, gdzie kobieta ma skończone 35 lat, nie trzeba czekać 12 miesięcy. Do kliniki niepłodności można udać się już po 6 miesiącach. W przypadku starszych kobiet, z obniżoną rezerwą jajnikową każdy rok zwłoki w podjęciu diagnostyki i leczenia niepłodności ma ogromne znaczenie.
Magdalena Golańska-Wróblewska – specjalista ginekologii i położnictwa, diagnosta USG w Salve Medica.
Dodaj komentarz