Kto był z nami na żywo i oglądał kolejny odcinek nowej Kawiarenki Płodności? Tym razem specjaliści TFP Fertility Poland – dr Wojciech Kolawa i dr Katarzyna Olszak-Wąsik – z krakowskiego ośrodka Macierzyństwo opowiadali o badaniach niezbędnych w diagnostyce niepłodności żeńskiej i męskiej. Już teraz zapraszamy do obejrzenia całej rozmowy, czyli drugiego autorskiego live Kawiarenki Płodności TFP Fertility Poland. Znajdziecie w niej część merytoryczną oraz odpowiedzi na prawdziwe pytania uczestników e-spotkania.
Diagnoza pierwszym krokiem do sukcesu?
Problemy ze spontanicznym zajściem w ciążę mogą mieć bardzo różne podłoża. Rzetelne poznanie przyczyn niepłodności jest podstawą do zastosowania właściwego leczenia.
„Niepłodność to jest problem pary i uzyskane wyniki zawsze muszą być analizowane w aspekcie danego związku” – zaczyna dr Katarzyna Olszak-Wąsik.
Diagnostyka kobiety prowadzona przez profesjonalny ośrodek leczenia niepłodności ma na celu kompleksowe poznanie zdrowia reprodukcyjnego partnerki. Obejmuje ona badania podstawowe i rozszerzone. „Lekarzom bardzo dużo mówi już sam pogłębiony wywiad“, podkreśla dr Olszak-Wąsik. Dochodzą do tego badania obrazowe, testy laboratoryjne i badanie przedmiotowe, ze szczególną rolą badania ginekologicznego.
Specjaliści ds. płodności są zgodni, że z ich perspektywy badaniami wnoszącymi niebywale wiele informacji są: ocena jajeczkowania, ocena jajowodów oraz ocena ultrasonograficzna. Ich celem jest przede wszystkim ustalenie prawidłowości anatomii i funkcjonowania jajników i jajowodów ze szczególnym uwzględnieniem ich drożności oraz macicy wraz z endometrium (błona śluzowa macicy). USG pomaga też w samej ocenie jajeczkowania, pozwala bowiem prześledzić cały proces wzrastania pęcherzyka.
Koniecznym elementem jest również wykonanie badań hormonalnych. Lekarz może zlecić oznaczenie stężenia hormonu folikulotropowego – FSH (ang. follicle–stimulating hormone), hormonu luteinizującego – LH (ang. luteinizing hormone), estradiolu, tyreotropiny – TSH (ang. thyroid–stimulating hormone), testosteronu i prolaktyny. Bardzo przydatnym do określenia potencjału rozrodczego będzie też wykonanie markera pomocnego w ocenie rezerwy jajnikowej, czyli badania AMH (ang. anti–Müllerian hormone).
Co w przypadku endometriozy?
Goście Kawiarenki Płodności z ośrodka Macierzyństwo dogłębnie tłumaczą, co oznacza endometrioza i jaki ma wpływ na płodność kobiety. Tłumaczą, że przy I lub II stopniu endometriozy należy usunąć ogniska choroby oraz ewentualne zrosty. Kobietom z dobrym rokowaniem na ciążę można zaproponować postawę wyczekującą lub zaproponować inseminacje domaciczne w cyklach stymulowanych – maksymalnie do 3. prób. Jak dodają: „Nie udowodniono przewagi stosowania inseminacji przy endometriozie jako jedynym wskazaniu nad postawą wyczekującą”.
U kobiet w wieku 35–38 lat lub kobiet młodszych ze stwierdzoną niską rezerwą jajnikową rekomenduje się próby leczenia metodą inseminacji domacicznej w sytuacjach np. wtedy, gdy para nie akceptuje rekomendowanej metody leczenia, jaką jest zapłodnienie pozaustrojowe. U kobiet po 38. roku życia zaleca się leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego.
Obejrzyjcie nagranie, a dowiecie się także:
– czy przy zaawansowanej endometriozie można liczyć na ciążę?
– jakie są szanse na rodzicielstwo w przypadku przedwczesnej niewydolności jajników?
– czy każdy rodzaj niepłodności niewyjaśnionego pochodzenia oznacza całkowitą niemożność zajścia w ciążę?
Specjaliści TFP z krakowskiego Macierzyństwa dodają, że spektrum możliwych do przeprowadzenia badań w celu wykrycia i wyeliminowania problemów z zajściem w ciążę jest bardzo szerokie. Najważniejsze jednak, by były one odpowiednio dobrane i zalecone przez lekarza, który odpowiednio zaplanuje i poprowadzi proces diagnostyczno-terapeutyczny.
ZOBACZ TAKŻE: Kawiarenka Płodności: Adenomioza, Sono-HSG, zrosty po usunięciu mięśniaków, scratching, zakażenia bakteryjne.
Kawiarenka Płodności odc.1/2021: Na pytania o niepłodność odpowiada profesor Rafał Kurzawa
Dodaj komentarz