Kawiarenka Płodności - zadaj pytanie otrzymaj odpowiedź

Kawiarenka Płodności odc.1/2021: Na pytania o niepłodność odpowiada profesor Rafał Kurzawa

W tym odcinku m.in.: adenomioza, Sono-HSG, zrosty po usunięciu mięśniaków, scratching, zakażenia bakteryjne.

W naszej Kawiarence Płodności wracamy do rozmów z profesorem Rafałem Kurzawą – Dyrektorem Medycznym The Fertility Partnership Poland, specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości z Kliniki Leczenia Niepłodności Vitrolive w Szczecinie. Jak zawsze padło wiele pytań. Tym razem ekspert wyjaśnił kwestie takie jak m.in.: ocena drożności jajowodów, grubość endometrium, skuteczność scratchingu, nawracające infekcje intymne i stany zapalne, diagnostyka nawracających strat ciąż i wiele innych. Zapraszamy do obejrzenia wideo!

Czy adenomioza przekreśla szansę na ciążę?

Adenomioza to szczególna forma endometriozy, w którym ogniska zapalne występują w mięśniu macicy. Choroba ta objawia się m.in. obfitym krwawieniem miesiączkowym i silnym dolegliwościami bólowymi, ale może też nie dawać żadnych symptomów. Adenomioza bardzo często powoduje niepłodność.

Adenomioza nie przekreśla szansy na ciążę, ale jest problemem naprawdę trudnym do leczenia. Tak naprawdę jedynym sensownym postępowaniem w przypadku tej choroby jest wycięcie ognisk endometriozy znajdujących się w mięśniu macicy. Wiemy, że sam taki zabieg może nieść ze sobą ryzyko powikłań i zmniejszenia płodności. Osobiście uważam adenomiozę za jeden z najpoważniejszych problemów w niepłodności. Jednak absolutnie nie jest to sytuacja, która wyklucza zajście w ciążę – czy to naturalną, czy na drodze wspomaganego rozrodu – przekonuje profesor Rafał Kurzawa.

Czy istnieją dowody naukowe potwierdzające skuteczność scratchingu?

Scratching to kontrolowane uszkodzenie endometrium za pomocą narzędzi używanych do biopsji. Stosuje się je przy nawracających niepowodzeniach implantacji zarodka, w cyklu poprzedzającym stymulację do in vitro.

Pojawiło się kilka badań, które zostały opublikowane pod koniec 2020 roku, wskazujących na to, że scratching może w niewielkim stopniu zwiększać skuteczność procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Wyniki te są na tyle silne, że nawet najbardziej konserwatywna agencja, która kontroluje badania, zanim wyda rekomendację, dała im pomarańczowe światełko. Już nie twierdzą, że scratching nie działa. Prawdopodobnie niedługo będziemy mieć twarde dowody naukowe, że warto robić scratching w cyklach poprzedzających zapłodnienie pozaustrojowe– mówi profesor Kurzawa.   

Co może być przyczyną krwawienia we wczesnej ciąży?

Pojawienie się krwawienia na wczesnym etapie ciąży (poza oczywiście tzw. krwawieniem implantacyjnym) to sygnał o zagrażającym poronieniu. Czasem podstawowe badania nie dają odpowiedzi na pytanie o przyczynę takiego stanu rzeczy.

Przyczyn krwawienia może być bardzo dużo. Stres, współistniejące mięśniaki macicy, niewydolność hormonalna, słaba jakość zarodka w rozumieniu produkcji progesteronu przez jajo płodowe – to tylko niektóre z możliwych przyczyn. Najważniejsze jest szybkie wdrożenie odpowiedniego postępowania, ponieważ krwawienie jest objawem poronienia zagrażającego. Pierwszą linią postępowania jest wypoczynek, spokój, niepójście do pracy i czekanie. Można też podać progestageny– tłumaczy profesor Kurzawa.

 

Więcej rozmów ze specjalistami na kanale PłodnośćPL TV

PłodnośćPL TV na Youtube

 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *