dieta na płodność

Komponowanie diety propłodnościowej (cz.1) Rozmowa z dietetykiem Adrianną Barczyńską

To, co jemy, i sposób, w jaki się odżywiamy ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Także na płodność. Dlatego osoby, które planują zostać rodzicami, powinny zwrócić szczególną uwagę na swój jadłospis. O tym, czym jest dieta propłodnościowa, rozmawiamy z mgr Adrianną Barczyńską, dietetykiem z kliniki InviMed.

Czym jest dieta propłodnościowa?

Dieta propłodnościowa to sposób odżywiania, który ma na celu wspomaganie płodności. Wpływ sposobu odżywiania się na powodzenie w staraniach o dziecko dowiodły liczne badania naukowe. Odpowiednie produkty, dopasowana kaloryczność i właściwy poziom składników odżywczych zapewniają dobre samopoczucie, poprawiają funkcjonowanie organizmu i pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała (nadwaga lub niedowaga to jedna z przyczyn niepłodności). Dieta ma znaczenie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Korzyści, które płyną ze zdrowego odżywiania to przede wszystkim uzupełnienie niedoborów pokarmowych. Niestety pojawiają się one coraz częściej na skutek spożywania wysokoprzetworzonych produktów – wyjaśnia mgr Adrianna Barczyńska. – Ale dieta propłodnościowa ma też za zadanie poprawić gospodarkę hormonalną, wyrównać cykl menstruacyjny, poprawić owulację i jakość nasienia.

Dieta propłodnościowa ma także właściwości przeciwzapalne i zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę (insulinooporność to coraz częstszy problem w społeczeństwie). Co więcej, jest ona bardzo silnie związana z ogólnie pojętym zdrowym odżywianiem. Dlatego jej wprowadzenie wcale nie jest trudne i nie wiąże się z dużymi wyrzeczeniami.

Dieta propłodnościowa – zasady

Dieta wspierająca płodność powinna:

  • być urozmaicona,
  • pokrywać dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze,
  • być smaczna,
  • opierać się na piramidzie zdrowego żywienia,
  • być bogata w świeże warzywa i owoce (ok. pół kilograma na dzień),
  • być pozbawiona produktów wysokoprzetworzonych i dań typu fast-food,
  • zawierać dobre tłuszcze roślinne,
  • być bogata w produkty pełnoziarniste (należy wyeliminować białe mąki),
  • być pozbawiona dań bardzo tłustych i smażonych,
  • zawierać nie więcej niż 0,5 kg mięsa tygodniowo,
  • zawierać warzywa strączkowe.

Sposób odżywiania nie powinien powodować dodatkowego stresu. Dlatego dieta propłodnościowa nie może być zbyt restrykcyjna lub składać się z produktów, których nie lubimy. Warto też pamiętać, że nie wszystko jest dobre dla wszystkich, dlatego ważne jest indywidualne podejście.

Dieta propłodnościowa musi być indywidualnie dostosowana do każdej osoby – tłumaczy mgr Adrianna Barczyńska z kliniki Invimed. – Różnimy się stanem zdrowia, mamy inne potrzeby, prowadzimy inny styl życia, mamy też inne preferencje. Dla dietetyka ważne są wyniki podstawowych badań laboratoryjnych: poziom cholesterolu, glukozy, insuliny, hormonów tarczycy, krzywa cukrowa. Nie służą one do postawienia diagnozy, ale kontrolowania, czy ta dieta faktycznie działa.

Warto pamiętać, że dieta ma za zadanie wspomagać leczenie specjalistyczne, a nie je zastąpić. O tym, jak wspomagać płodność odżywianiem rozmawiamy z mgr Adrianną Barczyńską, dietetykiem z kliniki Invimed.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *