Marek Zaremba: Ponad 17 lat żyję z Hashimoto. Ta choroba to nie wyrok

Hashimoto to choroba, na którą statystycznie częściej chorują kobiety. Według danych – na jednego chorującego mężczyznę, przypada aż 5-6 pacjentek, co utrwala opinię, że to choroba głównie kobieca. Hashimoto jednak dotyka również mężczyzn – i podobnie jak w przypadku kobiecych objawów choroby, tak i w przypadku panów – można je pomylić z wieloma innymi dolegliwościami. 

Hashimoto potrafi atakować z wielu stron – często zanim człowiek usłyszy diagnozę i znajdzie odpowiedni sposób leczenia, musi wykonać szereg badań i odwiedzić wiele gabinetów lekarskich, a to wszystko zmagając się licznymi objawami, które codziennie uprzykrzają życie i wysysają energię, człowiek staje się jak „sopel lodu” – mówi Marek Zaremba, autor książki “Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę!”, dyplomowany dietoterapeuta i specjalista medycyny komórkowej, a także od ponad 17 lat chory na Hashimoto. Na pytania, czy da się temu zaradzić i znaleźć jakiś sposób, aby szybko poczuć się lepiej i wrócić do formy, odpowiada: Zdecydowanie tak! Dodaje jednak, że dieta powinna być dostosowana do indywidualnego kodu metabolicznego, z uwzględnieniem tzw. wyzwalaczy stanów zapalnych, do których zalicza się np. gluten czy kazeinę –  co jednak nie musi dotyczyć każdego chorego. 

>>> PRZECZYTAJ: Hashimoto: nie dla wszystkich to samo jest złe lub dobre

Hashimoto – nie tylko kobieca choroba

Tymczasem warto wiedzieć, że nieleczone Hashimoto w męskim wydaniu może prowadzić do wielu zaburzeń metabolicznych czy hormonalnych, dając objawy takie jak np. duszności, niekontrolowany spadek lub wzrost wagi, problemy skórne, łamliwość lub wypadanie włosów, zaparcia, obniżone libido i poziom testosteronu, problemy z erekcją czy – w wielu przypadkach – problem z płodnością.  

Podobnie jak w przypadku kobiet niezbędna jest tu wizyta u endokrynologa oraz wykonanie koniecznych badań, które potwierdzą diagnozę oraz umożliwią rozpoczęcie właściwego leczenia oraz zmodyfikowania stylu życia. Endokrynolog zaleci z pewnością USG tarczycy (prawidłowa objętość tarczycy u mężczyzn wynosi 25 ml – u kobiet zaś to 18 ml) oraz badania na oznaczenie poziomu hormonów tarczycy, m.in: TSH, fT3, fT4, anty-TPO, anty-TG.

Oprócz tego należy wykonać badania takie jak morfologia z rozmazem, poziom żelaza i ferrytny, OB, panel lipidowy (cholesterol, LDL, HDL, trójglicerydy), poziom glukozy, witaminy: B12 oraz D3, elektrolity (sód, potas), wapń, kortyzol, selen oraz koniecznie (zwłaszcza przy zaburzeniach związanych z płodnością) testosteron.

>>> Warto przeczytać: Bezowocne starania o ciążę? Może tarczyca JEJ lub JEGO nie działa prawidłowo

Hashimoto – leczenie holistyczne

Marek Zaremba w swojej najnowszej książce „Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę!” opisuje nie tylko sprawdzone programy diety oraz naturalną suplementację połączoną z odpowiednią aktywnością i oczyszczaniem organizmu, ale także łączy to z przemianą duchową, wskazując, że niezwykle ważna w procesie leczenia Hashimoto jest kondycja psychiczna.  Jego wiedza oparta jest na osobistych doświadczeniach z perspektywy pacjenta. Po wielu latach obserwacji i poszukiwań najlepszej metody pozwalającej „pogodzić się” z chorobą zdradza, co jest kluczem do sukcesu, jakim jest wyeliminowanie przykrych objawów choroby i wzmocnienie tarczycy.

Hashimoto to choroba na całe życie – nie da się jej całkowicie wyleczyć i pozbyć. Stosując jednak odpowiednie leczenie i konieczne zmiany w codziennych nawykach – głównie żywieniowych, można poskromić uciążliwe objawy i sprawić, że życie stanie się komfortowe. Zaremba gwarantuje, że wystarczy wprowadzić nawet tylko kilka sprawdzonych porad z tej książki, aby poczuć się lepiej już w ciągu kilku tygodni.

Zatrzymaj Hashimoto – co znajduje się w książce

W książce znajdują się informacje dotyczące diety, która pozytywnie wpłynie na samopoczucie i zdrowie, porady dotyczące wspierania organizmu odpowiednią suplementacją, wskazówki dotyczące aktywności fizycznej i oczyszczania organizmu oraz kompendium wiedzy o Hashimoto, które pomoże zrozumieć chorobę. Zdaniem Zaremby prawidłowo skomponowana dieta jest bardzo istotnym elementem walki z tą dolegliwością, dlatego w książce podaje czytelnikowi ponad 50 przepisów kulinarnych dostosowanych do polskich realiów.

– Poruszam w niej również, w osobnym rozdziale, kontrowersyjny temat jodu w leczeniu Hashimoto oraz przedstawiam testy suplementacji, które okresowo prowadziłem na sobie. Czytelnik nauczy się także, jak właściwie stosować suplementację oraz – co bardzo istotne – jak pokonać stres i depresję – mówi autor książki.

I jak zapewnia, hormonalna nawigacja pacjenta zacznie na nowo wzmacniać swoją moc! W książce przeczytać można także rozmowy z lekarzami na temat odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę!, Marek Zaremba, wyd. Pascal

Czy to wszystko działa?

Choć dla niektórych czytelników w książce jest za dużo odniesień do osobistej relacji autora z Bogiem, co może drażnić zwłaszcza osoby niewierzące czy niepraktykujące, niemal wszyscy podkreślają, że lektura dała im inspirację do zmian, które w dość szybkim tempie przynoszą pożądany efekt. „Ucieszyło mnie to, że nie trzeba oblecieć 10 sklepów spożywczych i zaszyć się na „jedyne” 5 godzin w kuchni, żeby je przygotować, tak jak to często bywa w super-na-czasie-i-super-zdrowych książkach kucharskich – szczerze powiem, że nie mam pojęcia, kto ma czas na takie rzeczy. A tutaj jest smacznie, zdrowo, łatwo i szybko – tego właśnie szukałam” – recenzuje książkę jedna z internautek.

„Co do samego autora miałam mieszane uczucia, miewa lekko „nawiedzone” momenty, ale książka jest moim zdaniem bardzo wartościowa – można się dowiedzieć o naturze Hashimoto, skąd, jak i czemu, o objawach, o tym jak się zabrać do diagnozowania choroby (kto choruje ten wie, że objawy są takie, że czasami lekarz nie wiem w co ręce włożyć i z której strony zacząć diagnostykę). Do przeczytania „Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę!” skłoniło mnie również to, że Marek Zaremba sam choruje, więc wie „z czym to się je” – często ludzie wymądrzają się na tematy, o których nie mają zielonego pojęcia, a tutaj mamy do czynienia ze specjalistą od diety i kucharzem chorującym na Hashimoto” – to kolejny komentarz.

Oczywiście nie jest to poradnik, dzięki któremu w ciągu dwóch dni chory poczuje się zdrowy. Być może również nie każdy odnajdzie w nim to, co pasować mu będzie do stylu życia. Jak w każdej diecie i w każdej zmianie, a tego wymaga Hashimoto, wskazana jest jednak cierpliwość i żelazna konsekwencja. Efekty takich działań przychodzą powoli, ale zostają na bardzo długo.

Przepisy kulinarne oraz informacje o autorze książki “Zatrzymaj Hashimoto. Wzmocnij tarczycę!” >>>  TU

POLECAMY TAKŻE:

Hashimoto zakłada różne maski. Nie dla wszystkich to samo jest złe lub dobre

Hashimoto zakłada różne maski. Nie dla wszystkich to samo jest złe lub dobre

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *