Menopauza może być odwracalna? Grecki naukowiec twierdzi, że tak

Konstantinos Sfakianoudis z greckiej kliniki leczenia niepłodności Genesis Athens ogłosił, że udało mu się “odmłodzić” jajniki kobiet po menopauzie, co pozwoliłoby na uzyskanie płodnych komórek jajowych i urodzenie dziecka. Czy zatem menopauza stanie się procesem odwracalnym?

Jeśli  wyniki się potwierdzą, można będzie zwiększyć zanikającą z wiekiem płodność, uzyskać ciążę w okresie wczesnej menopauzy oraz ograniczyć niekorzystne skutki zdrowotne menopauzy. Twórcy metody nie są jednak pewni, jak ona do końca działa, nie prowadzili także badań na zwierzętach, a z opublikowaniem wyników czekają na zebranie większej liczby przypadków.

Inni specjaliści uczulają tymczasem, że w leczeniu niepłodności często pojawiają się terapie o nieudowodnionej skuteczności, nie brak wszak mocno zdeterminowanych osób, które gotowe są poświecić dorobek całego życia dla uzyskania potomka.

Przyjmuje się, że kobieta przychodzi na świat z kompletem komórek jajowych – pomiędzy okresem pokwitania a menopauzą tylko ich ubywa. Najbardziej płodne są kobiety około 20. roku życia, do menopauzy dochodzi około 50. roku życia. U około 1 proc. kobiet do menopauzy dochodzi nawet przed 40. rokiem życia. Przyczyną bywają zarówno rozmaite choroby, jak i terapie onkologiczne.

Aby przywrócić płodność, Sfakianoudis i jego koledzy skorzystali z leczenia krwią, stosowanego dotychczas w celu przyspieszenia gojenia ran. Osocze bogatopłytkowe (PRP) uzyskuje się odwirowując próbkę własnej krwi pacjenta, aby wyizolować czynniki wzrostu – cząsteczki, które pobudzają wzrost tkanek i naczyń krwionośnych. PRP znajduje zastosowanie w leczeniu urazów mięśni i kości (przy czym jego skuteczność nie jest jasna), a także w zabiegach kosmetologicznych mających “odmłodzić” skórę.

Wśród około 30 kobiet w wieku od 46 do 49 lat, u których udało się przywrócić cykl miesiączkowy, jest jedna, u której menstruacje ustały już pięć lat temu (w wieku 40 lat). Dzięki terapii udało się pobrać od niej już trzy komórki jajowe, a dwie z nich zapłodnić plemnikami męża. Teraz zamrożone embriony czekają na wszczepienie do macicy (do zabiegu potrzebne są przynajmniej trzy).

Źródło: PAP/RynekZdrowia.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *