mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy po 50 roku życia: objawy w menopauzie

Mięśniaki to niezłośliwe nowotwory, inaczej guzy gładkokomórkowe, które pojawiają się na ścianach macicy. Badania przeprowadzone w ramach programu “Zdrowa ONA” – “Płodna jak matka ziemia – co warto wiedzieć o mięśniakach macicy” – wykazały, że najczęściej występują one u kobiet po 50. roku życia. Jednak mięśniaki (inaczej: włókniaki) mogą rozwinąć się również u młodszych kobiet.

Mięśniaki macicy po 50 roku życia tworzą się w wyniku namnażania się komórek mięśnia macicy w danym miejscu. W taki sposób powstaje niezłośliwy guz. Obecność mięśniaków nie wyklucza posiadania dzieci w przyszłości. Ważne jest, aby postawić właściwą diagnozę i dobrać skuteczne leczenie. Niekoniecznie nawet operacyjne.   

Mięśniaki – pierwsze uczucie to strach i skojarzenia onkologiczne

Kobiety, które usłyszały diagnozę “to mięśniaki macicy” w pierwszym odruchu czują duży niepokój. Niezłośliwy nowotwór wciąż ma w nazwie ten przerażający człon “nowotwór”, co kojarzy się wyłącznie negatywnie. Panika, lęk, smutek jest zupełnie zrozumiałymi odczuciami. Jednak ważne, aby szczerze porozmawiać z lekarzem o swoich obawach. Pozwoli to opanować strach. 

Każda kobieta bez względu na wiek, u której diagnoza wskaże na mięśniaki macicy, obawia się konsekwencji często na zapas. Boi się o siebie, zastanawia się, jak to wpłynie na jej życie, także intymne, poczucie kobiecości i atrakcyjności. Może pojawić się zawstydzenie, zakłopotanie w przypadku rozmowy z partnerem, kiedy poruszane są kwestie mięśniaków i ich wpływu na funkcjonowanie organizmu. Rozmowa z lekarzem i jego fachowe wyjaśnienie problematyki choroby pozwoli na opanowanie swojego strachu. Wiedząc więcej o mięśniakach kobieta jest w stanie zmierzyć się ze schorzeniem bez obniżenia poczucia samoakceptacji i własnej atrakcyjności – wyjaśnia mgr Dorota Gromnicka, psycholog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Mięśniaki macicy a wiek

Mięśniaki macicy to schorzenie, które może dotyczyć zarówno 20-latki, jak i 50-latki. Jednak – jak pokazały badania w programie “Zdrowa ONA” prawdopodobieństwo wystąpienia mięśniaków wzrasta wraz z wiekiem. U młodych kobiet zdarzają się bardzo rzadko, u dojrzałych – dużo częściej. 

Co ósma kobieta w wieku 25-34 lat chorowała na mięśniaki macicy (12,5%)*. Włókniaki znacznie częściej dotykają kobiet w wieku rozrodczym, mogą pojawić się pojedynczo, ale często przybierają duże rozmiary. Co więcej, zazwyczaj nie dają żadnych symptomów, więc pacjentka dowiaduje się o nich zwykle przypadkiem, głównie podczas rutynowej kontroli w gabinecie lekarskim, sprawdzając np. przebieg ciąży. Włókniaki, zarówno objawowe jak i bezobjawowe, znacznie częściej dotykają kobiet w wieku rozrodczym, najczęściej panie mające od 35 do 45 lat.

Ryzyko pojawienia się mięśniaków niestety rośnie wraz z wiekiem do momentu menopauzy. Dzieje się tak ze względu na długoletnią stymulację hormonami – estrogenem i progesteronem oraz namnażanie się komórek, do czego potrzebny jest czas.

Sprawdź także: Mięśniaki macicy a problem z zajściem w ciążę. Sprawdź, czy dotyczy ciebie

Mięśniaki a okres menopauzy u kobiet

Jak wynika z badania „Zdrowa ONA” już co piąta kobieta w wieku 35-49 lat przyznała, że zmagała się z włókniakami (20,5%), a w wieku 50+ co czwarta (26,5%)*.

U kobiet powyżej 40. roku życia, będących przed menopauzą, objawy mogą się pojawić, ale też nie muszą. Najczęściej obserwuje się obecność wielu, małych guzków, które ulokowane są w różnych miejscach macicy. To właśnie ich usytuowanie wpływa na to, czy wystąpią symptomy czy też nie.

Okres menopauzy sprawia, że ryzyko występowania mięśniaków macicy maleje. W tym czasie jajniki nie wytwarzają już estrogenu i progesteronu. Jednakże guzki nie znikają całkowicie. Ich objętość może się zmniejszyć dzięki terapii farmakologicznej octanem uliprystalu. W przypadku, gdy w wieku pomenopauzalnym włókniaki intensywnie się rozwijają, istnieje prawdopodobieństwo zezłośliwienia guza. Wówczas należy niezwłocznie poddać się leczeniu operacyjnemu. Natomiast takie przypadki zdarzają się naprawdę rzadko – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Jan Kotarski, ginekolog i onkolog.

 

Sprawdź także: Kobiecość w rozsypce – 14 pytań o choroby macicy i ich związek z niepłodnością

Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków macicy po 50 roku życia?

Wyróżnia się wiele czynników ryzyka, które determinują powstawanie mięśniaków macicy po 50 roku życia. Jednym z nich jest czas wystąpienia menarche, czyli pierwszej miesiączki. Jeżeli pojawiła się ona wcześnie, może to przyczyniać się do większej liczby podziałów komórkowych zachodzących w błonie mięśniowej przez cały okres rozrodczy i ich mutacji. Sprawia to, że ryzyko odnotowania włókniaków jest wyższe. Do czynników ryzyka zaliczyć można również późny wiek zajścia w ciążę. Inaczej dzieje się w przypadku wieku menopauzalnego.

Bez względu na wiek zaleca się stałą kontrolę u lekarza ginekologa. Wczesna i dobra diagnoza pozwoli na dobranie odpowiedniej metody leczenia oraz powrót do zdrowia. Im wcześniej zdiagnozujemy mięśniaka, tym większa jest szansa na zastosowanie leczenia farmakologicznego i przywrócenie pełnej sprawności macicy u kobiet, które chcą jeszcze zostać mamą.

* Ogólnopolskie badanie pt. „Płodna jak matka ziemia – co warto wiedzieć o mięśniakach macicy”, zrealizowane na zlecenie Gedeon Richter Polska Sp. z o. o. w ramach programu „Zdrowa ONA”, przeprowadzone w dniach 19-21.11.2018 r. przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. Badanie objęło łącznie 1023 kobiet powyżej 25 roku życia.

 

Materiał przygotowany na rzecz programu “Zdrowa ONA”

POLECAMY TAKŻE:

Tyłozgięcie macicy a niepłodność: czy ma wpływ na zajście w ciążę

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *