Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego roku zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do ponad 7 milionów przedwczesnych zgonów na całym świecie, w tym do wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz nowotwory. Negatywne konsekwencje problemów środowiskowych odczuwalne są także w zakresie płodności.
Naukowcy z University of California w San Francisco (UCSF) w toku badań wykazali, że może zachodzić istotny związek między mikroplastikiem w powietrzu a szeregiem problemów zdrowotnych, w tym niepłodnością.
Czym jest mikroplastik?
Mikroplastik to małe cząsteczki tworzyw sztucznych o wielkości nieprzekraczającej 5 mm, które pochodzą głównie z opon poruszających się pojazdów. Tarcie podczas jazdy ściera opony wraz z nawierzchnią drogi, uwalniając fragmenty plastiku do atmosfery.
Kiedy cząsteczki mikroplastiku dostają się do płuc, mogą powodować stany zapalne i podrażnienia. Konsekwencją mogą być problemy z oddychaniem, a nawet astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
Te zanieczyszczenia powietrza mają negatywny wpływ nie tylko na układ oddechowy, ale również hormonalny, doprowadzając do problemów z płodnością, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, co potwierdzają przeprowadzone przez naukowców z San Francisco badania.
Mikroplastik a płodność
Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California w San Francisco (UCSF) polegało na przeglądzie około 3000 badań dotyczących mikroplastiku w powietrzu. Badacze analizowali wpływ mikroplastiku na różne jednostki chorobowe, w tym raka jelita grubego, choroby płuc oraz niepłodność.
Był to pierwszy systematyczny przegląd na ten temat, wykorzystujący tzw. “złoty standard”, zatwierdzony przez National Academy of Sciences.
Należy zaznaczyć, że poddane analizie badania przeprowadzone zostały w dużej mierze na zwierzętach, ale jak podkreślają naukowcy – podobieństwo ekspozycji na mikroplastik pozwala na wyciągnięcie podobnych wniosków w stosunku do ludzi.
Wnioski
Zanieczyszczenie powietrza mikroplastikiem może być powiązane z licznymi, poważnymi problemami zdrowotnymi. Negatywne konsekwencje dla zdrowia związane są z podwyższonym ryzykiem wystąpienia raka jelita grubego, pogorszenie funkcjonowania płuc, prowadzącego nawet do przewlekłego zapalenia płuc, a nawet raka płuc. Mikroplastik w powietrzu może także doprowadzić do problemów z płodnością u kobiet i mężczyzn.
Źródło: naukawpolsce.pl
Fot. pixabay.com/wal_172619
Dodaj komentarz