In vitro – minister zdrowia przedłuża finansowanie in vitro

Minister zdrowia, Marian Zembala, podpisał w ostatnich dniach urzędowania kolejną edycję programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Oznacza to, że leczenie niepłodności będzie refundowane do 2019 roku.

Kierowałem się, podobnie jak moi współpracownicy, odpowiedzialnością wobec potrzebujących. Proszę pamiętać, że w naszym społeczeństwie jest spora grupa rodziców pragnących mieć dziecko, u których naturalne metody okazują się nieskuteczne. Kontynuacja tej metody pozaustrojowego zapłodnienia daje tę możliwość, zwłaszcza, że we wszystkich krajach UE tego typu działania są prowadzone i kontynuowane, także w krajach tak bardzo katolickich – powiedział o swojej decyzji minister zdrowia, Marian Zembala.

– Rozmawiałem z zaprzyjaźnionym dominikaninem, który powiedział, że w trudnych sytuacjach należy kierować się sumieniem i wybierać mniejsze zło. Medycznie widziałem potrzebę takiej decyzji i również z punktu widzenia poczucia odpowiedzialności wobec potrzebujących pacjentów – stwierdził.

– W przyszłorocznym budżecie zabezpieczone są środki w wysokości 41 milionów. Pozostawiam decyzję mojemu następcy, który wierzę, i życzę mu tego, będzie lepszym ministrem zdrowia ode mnie. Bo tak powinno być, wtedy jest rozwój. Będę go wspierał, będę służył radą. Najważniejsze, że pozostawiam mu prezent w postaci 12 miliardów złotych na ochronę zdrowia – dodał.

Program in vitro ruszył 1 lipca 2013 r. i był przewidziany do 30 czerwca 2016 r. Na początku października premier Ewa Kopacz poinformowała, że będzie kontynuowany. Ma zostać również dostosowany do zapisów ustawy o leczeniu niepłodności, która weszła w życie na początku listopada.

Nowy program in vitro ma być kontynuacją obecnego. Na jego realizację od 1 lipca 2016 r. do 31 grudnia 2019 r. przeznaczono ok. 304 mln zł. Autorem projektu jest wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

Głównym celem programu jest zapewnienie równego dostępu i możliwości korzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego parom, u których stwierdzono niepłodność kobiety lub mężczyzny i wyczerpały się (albo nie istnieją) inne możliwości leczenia. Program ma także na celu zmniejszenie liczby par bezdzietnych, zapewnienie najlepszego standardu leczenia niepłodności oraz poprawę trendów demograficznych poprzez zastosowanie metody o najwyższej skuteczności udokumentowanej badaniami naukowymi.

W związku z wejściem w życie ustawy o leczeniu niepłodności z programu będą mogły skorzystać również pary, które muszą skorzystać z dawstwa innego niż partnerskie komórek rozrodczych lub zarodków. Program w sposób bardziej szczegółowy określa zasady udzielania świadczeń dla osób przystępujących do zabezpieczenia płodności na przyszłość.

W efekcie realizacji programu urodziło się dotychczas (stan na 29 października) 3 627 dzieci, w trakcie leczenia jest ok. 17 tys.  

źródło: tvn24

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *