Ministerstwo Zdrowia informuje, że nadmiarowe oocyty w przypadku woli pacjentki można zamrozić w ramach Programu In Vitro. Oznacza to, że rozliczenie przechowywania oocytów w tym przypadku następuje w ramach wyceny kriokonserwacji i przechowywania zarodków.
W związku z realizacją programu polityki zdrowotnej pn. Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028, Ministerstwo Zdrowia przekazuje poniższe stanowisko.
Nadmiarowe oocyty w ramach Programu In vitro
Zgodnie z pismem znak: ZPR.4010.4.2024(2) z dnia 6 sierpnia br. nadmiarowe oocyty w przypadku woli pacjentki można zamrozić w ramach Programu In Vitro. Decyzja ta znajduje uzasadnienie, biorąc pod uwagę troskę o dobro pacjenta – uniknięcie kolejnych stymulacji, a także zasady wydatkowania środków publicznych. Rozliczenie przechowywania oocytów w tym przypadku następuje w ramach wyceny kriokonserwacji i przechowywania zarodków.
Pacjenci w ramach kolejnego cyklu, przy którym korzystać będą z mrożonych oocytów, mają rozliczaną jedynie część biotechnologiczną.
Program nie odnosi się bezpośrednio do opisu i wyceny procedury ICSI-FOR, jednakże z uwagi na fakt, iż procedura ta pozostaje tożsama z procedurą zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem gamet własnych, a pozwala na ominięcie zdecydowanej większości świadczeń wymienionych w części klinicznej, jej rozliczanie będzie następować na podstawie liczby przeprowadzonych przez Realizatora części biotechnologicznych.
Realizator jest zobowiązany, aby informować pacjentów, iż w przypadku mrożenia nadmiarowych oocytów w ramach Programu, decyzja ta wiążę się z koniecznością ich wykorzystania przy kolejnym cyklu medycznie wspomaganej prokreacji, wyjątek stanowią przeciwskazania medyczne.
Zamiana kliniki a zamrożone komórki rozrodcze
W przypadku zmiany przez parę realizatora Programu, kriokonserwowane oocyty są transportowane do nowego realizatora na koszt pary.
W przypadku jeżeli pacjentka nie chce przenosić oocytów do nowego realizatora, wówczas koszty przechowywania pokrywa samodzielnie na zasadach komercyjnych.
Ministerstwo przypomina, że umożliwia się parom zakwalifikowanym do Programu wykonywanie diagnostyki preimplantacyjnej (dalej PGT) na zasadach komercyjnych, w przypadku wskazań. Z uwagi na wpływające informacje, w zakresie wykonywania przez realizatorów nieinwazyjnej diagnostyki zarodków utworzonych w ramach Programu MZ informuje, iż Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE), opierając się na doniesieniach naukowych oraz rekomendacjach Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE), stwierdza jednoznacznie, że nieinwazyjne preimplantacyjne badania genetyczne (niPGT), wykorzystujące płyn ze zużytych pożywek hodowlanych jako źródło materiału genetycznego do określenia statusu genetycznego zarodka (w tym Embrace), są nadal w fazie badań i nie powinny mieć rutynowego zastosowania klinicznego (ESHRE PGT Consortium and SIG Embryology good practice recommendations for polar body and embryo biopsy for PGT, Human Reproduction Open, Volume 2020, Issue 3, 2020).
Obecnie nadal brak jest wystarczających dowodów naukowych potwierdzających zgodność wyników uzyskiwanych przy udziale ww. metody z metodami rutynowo stosowanymi (analiza DNA z komórek pochodzących z zarodka) w badaniach preimplantacyjnych.
Jednym z ograniczeń wspomnianej techniki jest trudność w odróżnieniu DNA pochodzącego z zarodka od źródeł zanieczyszczenia DNA, które są obecne w podłożach hodowlanych. Konieczna jest dalsza optymalizacja tej metody, w związku z tym taki sposób pozyskiwania materiału genetycznego do badań preimplantacyjnych jest obecnie dozwolony wyłącznie w celach naukowych.
Biorąc pod uwagę powyższe, nie rekomenduje się wykonywania nieinwazyjnego preimplantacyjnego badania genetycznego zarodków utworzonych w ramach Programu. Na zasadach komercyjnych dopuszczono jedynie możliwość PGT.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Mrożenie zarodków – ważny etap procedury in vitro. Sprawdź, co warto wiedzieć o witryfikacji
Dodaj komentarz