Kalina koralowa - sposób na kobiece dolegliwości

Nalewka z kory kaliny koralowej – na endometriozę i bolesny okres [PRZEPIS]

Co miesiąc cierpisz z powodu bardzo bolesnych i obfitych miesiączek, masz endometriozę i szukasz naturalnego skutecznego sposobu na złagodzenie bólu? Oto nalewka z kory kaliny koralowej na silny ból podczas miesiączki. Przygotujesz ją w domu.

Bolesny okres to nic normalnego

Obfite i bardzo bolesne miesiączki, które wyłączają cię z normalnego codziennego funkcjonowania, nie są naturalną sprawą w życiu kobiet. Choć podczas okresu większość kobiet doświadcza lekkiego lub umiarkowanego pobolewania w dole brzucha (według danych tylko co piąta kobieta przechodzi ten etap bezboleśnie),  co jest wynikiem skurczów macicy wynikających z łuszczenia się śluzówki, ból, któremu często towarzyszą wymioty czy omdlenia to objaw chorobowy, który należy skonsultować z lekarzem.

Wiele kobiet długo nie zdaje sobie sprawy, że za comiesięczne boleści odpowiadać może endometrioza, mięśniaki czy zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność). Dlatego jeśli obserwujesz u siebie takie objawy jak występowanie miesiączki częściej niż 21 dni, nagły ból brzucha na długo przed wystąpieniem menstruacji, podczas okresu masz biegunkę, nudności i stany omdlenia, ból nie ustępuje po zakończeniu miesiączki, a czas krwawienia jest dłuższy niż 10 dni – koniecznie zgłoś się do lekarza, a co najważniejsze: nie daj się zbyć diagnozą pod hasłem: „taka pani uroda”. Wiele kobiet bardzo długo nie zdaje sobie sprawy, że przyczyny bolesnych miesiączek to poważne choroby, które w znacznym stopniu powodują inne schorzenia i problemy zdrowotne, np. niepłodność.

Jak poradzić sobie z bólem podczas okresu

Są różne sposoby, by zminimalizować ból podczas miesiączki. Najczęściej są to tabletki przeciwbólowe i rozkurczowe dostępne bez recepty, które jednak przy ostrych bólach (wynikających np. ze stanów zapalnych) nie są skuteczne. Silniejsze leki przeciwbólowe może przepisać lekarz, jednak zażywanie ich bardzo często powoduje skutki uboczne w postaci bólu żołądka, zaburzeń pracy wątroby czy ospałości. Kobiety ratują się więc często także ciepłymi okładami na brzuch czy kąpielami. Należy jednak pamiętać, że gorące kąpiele nie są wskazane w czasie obfitych miesiączek, zwłaszcza przez pierwsze trzy dni.
Naturalną metodą radzenia sobie z bólem podczas okresu są także zioła. I choć wiele kobiet chwali ich działanie, warto przed skorzystaniem z tego typu terapii zasięgnąć opinii lekarza lub sprawdzonego i certyfikowanego zielarza, którzy doradzą, jakie mieszanki i w jakich dawkach nie będą szkodliwe.

Jedną ze skuteczniejszych roślin, które mogą pomóc kobietom podczas bolesnych okresów, jest kalina koralowa. Jej właściwości przeciwbólowe znane są nie od dziś – zwłaszcza na bóle miesiączkowe i inne związane z chorobami kobiecymi.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się głównie korę z młodych gałęzi kaliny, ale prozdrowotne właściwości mają także jej kwiaty i owoce. Ojczyzną kaliny koralowej jest Ameryka Północna, ale w polskim klimacie radzi sobie także całkiem dobrze. Suszoną korę kaliny można kupić w dobrym sklepie zielarskim lub wczesną wiosną samemu ją zebrać, pamiętając, że krzewy, które rosną wolno nad rzekami czy brzegami wód są pod częściową ochroną. Te, z których śmiało można korzystać, znajdziemy np. parkach czy ogrodach. Dojrzałe owoce kaliny koralowej zbiera się z kolei jesienią. 

Kalina koralowa właściwości i zastosowanie lecznicze

Właściwości przeciwbólowe kalina koralowa zawdzięcza przede wszystkim zawartym w jej korze garbnikom, trójterpenom i fitosterolom. Zawiera także sole mineralne i olejki eteryczne. W owocach kaliny dodatkowo są saponiny, które – uwaga – w zbyt dużych ilościach mogą być trujące. Przetworzona kora kaliny koralowej, np. w postaci nalewki czy naparu, ma działanie rozkurczowe oraz hamujące krwawienie. Można stosować ją jednak nie tylko przy bolesnych i obfitych miesiączkach, ale także przy leczeniu przeziębień, wspomagająco w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy, hemoroidach, problemach z trawieniem. Kora kaliny koralowej wzmacnia ponadto serce, zapobiega poronieniom oraz skurczom macicy.

Nalewka z kory kaliny koralowej na bolesne miesiączki – przepis*

Leczniczą nalewkę z kory kaliny można przygotować samodzielnie w domu. Do jej przyrządzenia potrzeba 100 gramów rozdrobnionej kory, pół litra wódki i pół litra wody. Dla lepszego smaku można dodać odrobinę miodu. Korę należy zalać wódką i wodą, a następnie na co najmniej dwa tygodnie odstawić w szczelnie zamkniętym naczyniu oraz codziennie wstrząsać.  Po tym czasie można dodać miód, następnie wymieszać oraz przecedzić przez gazę i zlać do butelki. Można ją przechowywać w lodówce lub w nienagrzanym i ciemnym miejscu. Przyjmować należy ją na tydzień przed spodziewaną miesiączką oraz w jej trakcie – trzy razy dziennie po niecałej łyżeczce.  

*Przed leczniczym zastosowaniem przetworów z kory kaliny koralowej warto skonsultować się z lekarzem.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Niepokalanek – naturalny sposób na zajście w ciążę

Ten roślinny lek pomógł już wielu kobietom skutecznie zajść w ciążę

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *