Niepokalanek - ziołowy lek na niepłodność

Ten roślinny lek pomógł już wielu kobietom skutecznie zajść w ciążę

Choć w mitologii greckiej niepokalanek był symbolem cnotliwego małżeństwa, a w średniowieczu wierzono, że dzięki niemu zakonnicy zachowają wstrzemięźliwość seksualną, roślina ma dziś zbawienny wpływ  na płodność i starania o dziecko. W czym tkwi jej sekret i czy znane od tysięcy lat zioło to lek, który rzeczywiście może rozwiązywać problem niepłodności?

Po naturalne metody wspomagania płodności sięgają nie tylko kobiety, które dopiero myślą o ciąży, ale także te, które kilka lat leczą niepłodność w specjalistycznych klinikach. Ziołowe terapie, z uwzględnieniem faktycznych problemów zdrowotnych, zalecane są niepłodnym zarówno przez lekarzy medycyny wschodniej, jak i konwencjonalnej.

Niepokalanek – zbawienny na kobiece dolegliwości

Naukowcy na całym świecie wciąż poszukują dowodów na dobroczynne działanie ziół i roślin w leczeniu różnych schorzeń i ich przyczyn. Jedną z takich roślin, co potwierdzają badania, ale i praktyczne zastosowanie przez kobiety cierpiące na problemy z płodnością, jest niepokalanek. Jego lecznicze działanie wykorzystywano już  tysiące lat temu w starożytnej Grecji, a dziś równie skutecznie pomaga w leczeniu konwencjonalnym nie tylko niepłodności, ale także innych kobiecych chorób związanych z drogami rodnymi.

Niepokalanek mnisi (Vitex agnus-castus L.) to niewielki krzew z rodziny werbenowatych, który wyglądem swych kwiatów i kolorem przypomina doskonale znaną lawendę. Roślina rośnie głównie w Azji Środkowej oraz w basenie Morza Śródziemnego, jednak z powodzeniem jest także uprawiana od jakiegoś czasu w Polsce. Lecznicze zastosowanie niepokalanka mają głównie jego owoce, które bogate są w olejki eteryczne, irydoidy glikozydowe, flawonoidy, diterpeny oraz kwasy tłuszczowe. Z suszonych lub mielonych owoców robi się zarówno napary, jak i tabletki.

Niepokalanek – przywraca i reguluje owulację

Skuteczność działania niepokalanka potwierdzają nie tylko badania naukowe, ale także opinie lekarzy, którzy zaznaczają, że medycyna konwencjonalna nie wyklucza skutecznego wsparcia medycyny naturalnej. Zawarte w niepokalanku roślinne substancje działają zwłaszcza na przysadkę mózgową oraz podwzgórze, powodując regulację poziomu estrogenu i progesteronu w organizmie kobiety.

W trakcie jednego z badań przeprowadzanych przez niemieckich naukowców z Universitäts-Frauenklinik w Heidelberg, 67 kobietom z zaburzeniami płodności i owulacji podawano lek na bazie niepokalanka. W efekcie zaobserwowano, że u pacjentek objętych badaniem poprawił się znacznie poziom progesteronu w fazie lutealnej, pojawiła się także owulacja, a 38 paniom udało się zajść w ciążę.

Wyrównanie poziomu rozregulowanych hormonów jest bardzo ważne do skutecznego zapłodnienia. Estrogen szczególnie ważny jest dla kobiety w pierwszych  dwóch tygodniach cyklu, ponieważ to on odpowiada za przygotowanie układu rozrodczego do owulacji. Progesteron staje się z kolei kluczowym hormonem zaraz po owulacji – w fazie lutealnej, w której kontroluje rozwój ciąży i odpowiada za jej utrzymanie. Niepokalanek staje się w związku z tym bardzo pomocnym ziołem dla kobiet starających się o dziecko, ponieważ pobudza najważniejsze dla niej hormony, przywraca ich równowagę, a tym samym reguluje miesiączki i przywraca owulację.

Niepokalanek, choć sam w sobie nie jest hormonem, ma znaczne zdolności do podnoszenia poziomu LH – hormonu luteinizującego, oraz obniżania poziomu FSH. Zawarte w nim substancje wspierają także produkcję progesteronu, blokując jednocześnie produkcję prolaktyny – co może być pomocne dla kobiet mających PCOS.

Niepokalanek – nie tylko na niepłodność i nie tylko dla kobiet

Niepokalanek – jako lek ziołowy – ma także szersze zastosowanie, ponieważ jego lecznicze właściwości śmiało mogą wykorzystywać także kobiety w okresie menopauzy, ale również matki karmiące, które mają problem z laktacją. Roślina skutecznie pomaga także na ból menstruacyjny (także ten silny, którego doświadczają kobiety chore na endometriozę), obniża napięcie przedmiesiączkowe (PMS), niweluje bolesność piersi, ale także skutecznie działa w stanach rozchwiania emocjonalnego i depresji.

Co ciekawe, po niepokalanka mogą sięgać także mężczyźni z problemami przedwczesnego wytrysku lub mający problemy z napięciem seksualnym. Zalecany jest także panom w okresie andropauzy.

W Polsce niepokalanek występuje w formie naparów jednoskładnikowych lub mieszanek ziołowych, a także jako suplement diety w postaci tabletek. Stosowanie go nie powoduje poważnych skutków ubocznych nawet po długim czasie suplementacji, jednak warto wiedzieć, że możliwe są niewielkie nudności w pierwszym tygodniu kuracji.

WAŻNE! Niepokalanka nie należy stosować z innymi lekami na niepłodność mającymi wpływ na hormony, ponieważ mogą one wzmacniać działanie zioła. Nie wskazany jest również dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących, ponieważ nie ma żadnych badań potwierdzających ewentualne skutki uboczne.

Przed rozpoczęciem suplementacji niepokalanka należy więc skontaktować się z lekarzem i upewnić, że terapia przyniesie pożądany efekt.


POLECAMY TAKŻE:

Ci lekarze nie robią in vitro, a wielu parom pomogli zajść w ciążę naturalnie

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *