Nawracające niepowodzenia w leczeniu niepłodności to termin, który jest stosowany w przypadku trzech nieudanych cyklów leczenia. Należy pamiętać, że mimo osiągnięć medycyny rozrodu i dosyć wysokiej skuteczności in vitro, nie zawsze udaje się uzyskać ciążę. O przyczynach nawracających niepowodzeń w leczeniu niepłodności i metodach postępowania rozmawiamy z dr hab. n. med. Piotrem Pierzyńskim, specjalistą z OVIklinika Warszawa.
Nawracające niepowodzenia w leczeniu niepłodności – jakie mogą być przyczyny?
Leczenie niepłodności może się nie udać na każdym z etapów – stymulacji jajeczkowania, pobrania komórek jajowych, przy procedurach embriologicznych, transferze zarodków lub implantacji. Najczęściej do niepowodzeń dochodzi na ostatnim z nich, ponieważ jest to moment, nad którym właściwie nie ma żadnej kontroli. Zdarza się także, że wszystko przebiega bardzo dobrze, a i tak nie dochodzi do ciąży. Nie zawsze udaje się poznać przyczynę takiego stanu.
Nawracające niepowodzenia w leczeniu niepłodności mogą być wynikiem:
- braku odpowiedzi organizmu kobiety na stymulację hormonalną,
- nieprawidłowości w rozwoju zarodka,
- niepowodzenia podczas implantacji,
- poronień nawracających.
Duże znaczenie przypisuje się jakości komórek rozrodczych. Jest ona uwarunkowana wieloma czynnikami: przebytymi chorobami w przeszłości, przyjmowanymi lekami oraz stylem życia pary. Znaczący wpływ mogą mieć używki (zwłaszcza palenie tytoniu), ale również dieta i BMI. Skuteczność leczenia niepłodności zależy też od wieku kobiety – im jest ona starsza, tym mniejsze szanse na powodzenie.
Wiele osób zastanawia się, czy przyczyna nieudanych procedur stoi po stronie mężczyzny czy kobiety. W przypadku niepłodności sprawa jest prosta, ponieważ czynnik męski jest przyczyną trudności z zajściem w ciążę w takim samym stopniu, co czynnik żeński – tłumaczy dr Piotr Pierzyński. – Natomiast, gdy chodzi o nawracające niepowodzenia w leczeniu niepłodności trudno jest określić, po której stronie stoi ich przyczyna.
Nawracające niepowodzenia w leczeniu niepłodności – kiedy wrócić do starań o dziecko?
Wpływ na to, kiedy można wrócić do starań o dziecko, ma moment ciąży, w którym doszło do poronienia. Większość strat ma miejsce na początku – w 7. lub 8. tygodniu ciąży. Wówczas para jest proszona o odczekanie jednego pełnego cyklu. Jeżeli nie ma żadnych powikłań i kobieta czuje się dobrze jest to dobry moment na ponowne podjęcie leczenia niepłodności.
Nie ma takiego samego cyklu i nie ma takiej samej pary – wyjaśnia dr Piotr Pierzyński. – Jeżeli jakiś cykl nam się nie udał to musimy z niego wyciągnąć wnioski. Jeżeli zdarzają się nawracające niepowodzenia, musimy wraz z zespołem ponownie przeanalizować sytuację pacjentów, wszystkie wyniki, sytuację laboratoryjną i zastanawiamy się, co możemy zmienić.
Nawracające niepowodzenia w leczeniu niepłodności, ich przyczyny i możliwości diagnostyczne to temat naszej rozmowy ze specjalistą leczenia niepłodności w OVIklinika Warszawa, dr Piotrem Pierzyńskim.
Dodaj komentarz