Niepłodność to trudny czas dla związku. Przedłużające się starania o dziecko, presja otoczenia, kolejne niepowodzenia mogą odcisnąć ślad na emocjach i relacjach pary. Wiele z nich szuka pomocy u psychologów i psychoterapeutów. Czy lepiej wybrać terapię par, czy może jednak zgłosić się do specjalisty indywidualnie? O tym, jak mądrze wybrać psychoterapię podczas starań o ciążę, pisze psycholog niepłodności Anna Wietrzykowska.
Wielu pacjentów w trakcie leczenia niepłodności szuka wsparcia w gabinetach psychoterapeuty. Niepłodność jest jedną z tych chorób, które są obciążające psychicznie. Wieloletnie leczenie, które wydaje się niekończącą walką z wiatrakami, może być źródłem stresu i oddziaływać na inne sfery życiowe (związek, praca, kontakty z bliskimi). Kiedy już zadecydujemy o tym, że poszukujemy wsparcia, pozostaje nam podjąć kolejną decyzję…
Terapia par czy terapia indywidualna?
Jak na każde pytane w psychologii odpowiedź jest jedna – to zależy. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest wspólna terapia, a czasem osobna. Każdy z nas ma inne zasoby (więcej o zasobach przeczytacie w tym artykule) i inną odporność na stresory z otoczenia. Pary, które pojawiły się u mnie w gabinecie, czasem były w konflikcie, a czasem dobrze zgrane. Niepłodność nie zawsze powoduje trudności w relacji między partnerami. Zdarzają się sytuacje, w których każdy z partnerów inaczej przeżywa swoją niepłodność. Dla jednej osoby jest to motywacja do walki i aktywnego poszukiwania rozwiązań, dla innej sytuacja bez wyjścia i zakończenie marzeń o biologicznym rodzicielstwie. Pojawia się więc kolejne pytanie:
Jak przeżywamy swoją niepłodność?
I szereg kolejnych pytań:
– Czy nasza interpretacja diagnozy jest podobna?
– Czy emocje, które się w nas pojawiają są podobne?
– Czy od czasu pojawienia się diagnozy częściej się kłócimy, a jakość naszego związku uległa zmianie?
– Czy niepłodność wpływa na nasz związek?
– Czy od czasu starań zaczęliśmy się od siebie oddalać, czy się do siebie zbliżyliśmy?
Jeżeli odpowiedzi będą wskazywały na to, że jakość naszej relacji uległa pogorszeniu, dobrym rozwiązaniem będzie terapia par. Spotkania z terapeutą w tej sytuacji mają na celu przyjrzenie się przyczynom zmian, jakie nastąpiły w parze od czasu podjęcia leczenia niepłodności i wspólne poszukiwanie rozwiązań.
U drugiej grupy pacjentów niepłodność nie wpłynęła na pogorszenie relacji, dobrym rozwiązaniem będzie terapia indywidualna lub grupa wsparcia (więcej na temat grup wsparcia przeczytacie w artykule). Psychoterapia indywidualna ma w tej sytuacji na celu przyjrzenie się sposobom radzenia sobie ze stresem, wynikającym z niepłodności pacjenta oraz poszukiwaniem zasobów do dalszej walki o rodzicielstwo. Jest też dobrą okazją do tego, aby w bezpieczny sposób wyrazić wszystkie trudne emocje i uczucia, związane ze staraniami: lęk, smutek, zazdrość, złość, frustrację. Niektóre z niewyrażonych uczuć kumulują się i następuje ich eskalacja w najmniej oczekiwanym momencie np. w środku pracy, gdy koleżanka pochwali się postępami rozwojowymi swojego dziecka lub w trakcie uroczystości rodzinnej.
Więcej ciąż po psychoterapii?
Są to sytuacje krępujące dla pacjentów zmagających się z niepłodnością i mające wpływ na relacje z innymi osobami z otoczenia (członkami rodziny, współpracownikami, klientami). Terapia jest więc tym miejscem, w którym te wszystkie emocje mogą zostać wyrażone w bezpieczny sposób, bez oceny ze strony terapeuty i z pełną akceptacją. Na podobnych zasadach funkcjonuje grupa wsparcia, którą tworzą pacjenci indywidualni. Spotkania odbywają się w obecności terapeuty, który czuwa nad ich przebiegiem i organizacją. Grupy samopomocowe zaś tworzą sami pacjenci i organizują je we własnym zakresie (bez obecności terapeuty).
Wybór wsparcia psychologicznego podczas leczenia niepłodności jest rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać wszyscy pacjenci. W zależności od potrzeb pary/jednostki jest kilka rozwiązań, które okażą się pomocne podczas przedłużających się starań o dziecko. Jeżeli czujemy, że sytuacja jest dla nas trudna, a dotychczasowe sposoby radzenia sobie są niewystarczające, nie bójmy się prosić o pomoc.
Badania Alice Domar z 2000 roku wykazały, że w grupie przebadanych kobiet, korzystających z terapii lub grup wsparcia, zaobserwowano wyższy odsetek ciąż, w porównaniu z grupą kontrolną kobiet niekorzystających z żadnego wsparcia (odpowiednio: 55%, 54%, 20%).
Anna Wietrzykowska jest psychologiem, psychoterapeutą pracującym w nurcie systemowym. Specjalizuje się w pracy indywidualnej z osobami dorosłymi, parami oraz rodzinami. Od 2014 roku jest Członkiem Nadzwyczajnym Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje superwizji. W obszarze jej zainteresowań zawodowych znajduje się praca z parami zmagającymi się z niepłodnością, rodzicami przygotowującymi się na narodziny dziecka, rodzicami, którzy stracili dziecko oraz rodzicami potrzebującymi wsparcia w wychowaniu. Więcej informacji na www.psycholognieplodnosci.pl
PRZECZYTAJ TAKŻE: Co sprawia, że walka o rodzicielstwo ma sens? Psycholog o roli nadziei w trakcie leczenia niepłodności
Dodaj komentarz