Kawiarenka Płodności prof. Kurzawa

Niepłodność: pytania i odpowiedzi (cz. 14) Rozmowa z profesorem Rafałem Kurzawą

Endometrium polipowate, wodniaki jajowodów, wpływ Covid-19 na ciążę

Endometrium polipowate, wodniaki jajowodów, wpływ Covid-19 na ciążę. W naszym cyklu Kawiarenka Płodności LIVE po raz kolejny rozmawiamy z profesorem Rafałem Kurzawą – Dyrektorem Medycznym The Fertility Partnership Polska, specjalistą leczenia niepłodności z kliniki Vitrolive. Tym razem profesor wyjaśnił kwestie dotyczące  m.in. szans na ciążę przy polipowatym endometrium czy wodniakach jajowodów. Uczestniczki spotkania zadały też bardzo aktualne pytanie o wpływ COVID-19 na ciążę i ryzyko zakażenia podczas porodu. Nasz ekspert podkreślił m.in. znaczenie szczepień na grypę. Zapraszamy na kolejny odcinek!

Niepłodność: szanse na ciążę po 30. roku życia

Wiek jest wrogiem płodności – fakt ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niestety, w tym zakresie świadomość społeczna wciąż jest niewystarczająca. Odkładamy powiększenie rodziny na „lepsze czasy” nie do końca zdając sobie sprawę, iż w ten sposób narażamy się na problemy z zajściem w ciążę, a nawet niepłodność.

Statystyki wskazują, że jeżeli pierwsze dziecko rodzi się przed 30. rokiem życia kobiety, to są duże szanse na to, że rodzina będzie miała dwójkę lub trójkę potomstwa. Jeśli to pierwsze rodzi się po trzydziestce, to prawdopodobieństwo urodzenia drugiego dziecka jest już mniejsze. Właśnie dlatego leczenie niepłodności powinno następować szybko – mówi profesor Rafał Kurzawa.

Z wiekiem pogarszają się pewne właściwości biologiczne człowieka. U kobiety spada rezerwa jajnikowa, a organizm gorzej reaguje na stymulację jajeczkowania. Czym starsza pacjentka, tym mniej można pobrać komórek jajowych.

Jak często trzeba wykonywać badanie AMH?

Określenia wskaźnika rezerwy jajnikowej może pomóc m.in. w diagnozie zespołu policystycznych jajników czy przedwczesnego wygasania ich czynności (POF). Badanie AMH jest jednym z pierwszych, które należy wykonać w kierunku leczenia niepłodności. Przed zabiegiem in vitro, pomaga ono w prognozowaniu odpowiedzi na stymulację. Standardowo nie wykonuje się go częściej niż raz na 6 miesięcy.

Jeżeli nie ma przesłanek wskazujących, iż wskaźniki AMH mogłyby spaść w wyniku np. jakiegoś zabiegu operacyjnego, m.in. wycięcia torbieli czy kauteryzacji jajników, bądź terapii, która może uszkadzać jajniki, nie ma potrzeby wykonywania tego badania częściej – wyjaśnia profesor Rafał Kurzawa.

Czy przyjmowanie Metforminy ułatwia zajście w ciążę?

Metformina to lek przeciwcukrzycowy, stosowany w celu pobudzenia komórek trzustki do zwiększenia wydzielania insuliny, a co za tym idzie zmniejszenia stężenia glukozy we krwi. To najstarszy i najczęściej stosowany, a przy tym bardzo tani lek dla pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 2.  

Przyjmowanie metforminy ma sens u pacjentek, u których niepłodność współistnieje z insulinoodpornością, zaburzeniami tolerancji glukozy czy cukrzycą. Ma szczególne znaczenie u pań, u których występują otyłość i zespół policystycznych jajników. To grupa docelowa. Jednak nie istnieją inne wskazania do stosowania tego leku – tłumaczy profesor Kurzawa.

Uregulowanie poziomu glukozy pozwala uniknąć powikłań będących wynikiem przewlekłej hiperglikemii, w tym nawracających poronień.

Wszystkie rozmowy z prof. Rafałem Kurzawą można obejrzeć na kanale You Tube PłodnośćPL TV

PłodnośćPL TV na Youtube

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *