Niepłodność pytania i odpowiedzi

Niepłodność: pytania i odpowiedzi (cz. 20) Rozmowa z profesorem Rafałem Kurzawą

Infekcje dróg rodnych, in vitro, adenomioza, wlewy z intralipidu, cykle bezowulacyjne

Infekcje dróg rodnych, in vitro, adenomioza, wlewy z intralipidu, cykle bezowulacyjne.

Kawiarenka Płodności LIVE to nasz cotygodniowy cykl, w których na pytania pacjentek (i pacjentów!) odpowiada ekspert profesor Rafał Kurzawa – Dyrektor Medyczny The Fertility Partnership Polska, specjalista leczenia niepłodności z kliniki Vitrolive. Tym razem profesor przybliżył kwestię leczenia niepłodności przy m.in. nawracających infekcjach pochwy, przebytych operacjach usunięcia nadżerki, adenomiozie, ale też np. żylakach powrózka nasiennego u mężczyzn. Pytań padło bardzo wiele – zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka!

Jak poradzić sobie z nawracającymi infekcjami dróg rodnych?

W ramach planowania rodzicielstwa, warto wykonać badania w kierunku zakażeń bakteryjnych. Niektóre infekcje nie dają znaczących objawów, a mogą nawet powodować niepłodność. Wskazane jest wykonanie badań w kierunku m.in. chlamydii, mikoplazmy i ureaplasmy. Niestety, wiele kobiet zmaga się z nawracającymi infekcjami dróg rodnych.

Paradoksalnie źródłem niepowodzeń leczenia takich infekcji jest wielokrotne leczenie wcześniejsze. Może to bowiem doprowadzić do wytworzenia się szczepów opornych na stosowane leki – takie infekcje potrafią przetrwać leczenie. Aby rozwiązać ten problem, przede wszystkim trzeba wykluczyć inne przyczyny niepowodzeń. Zamiast kolejnych antybiotyków czy innych leków przeciwbakteryjnych może warto zacząć używać mniej drażniących środków, których pH nie daje odczynów alergicznych. Paradoksalnie jednym z najlepszych środków czystości jest szare mydło. Wbrew pozorom nadmierna higiena wcale nie jest wskazana – przekonuje profesor Rafał Kurzawa.

Jak ustalić, czy cykle są owulacyjne?

Występowanie cykli bezowulacyjnych jest jedną z częstych przyczyn niepłodności. Aby rozpocząć odpowiednie leczenie, przede wszystkim należy rozpoznać źródło tego problemu. Zdarza się jednak, iż brak owulacji jest tylko pozorny.

Regularność cykli miesiączkowych to 90-procentowe prawdopodobieństwo występowania cykli owulacyjnych. Druga kwestia to oznaczenie progesteronu w fazie lutealnej. Aby wyznaczyć najlepszy moment do sprawdzenia jego wartości, trzeba od długości cyklu odjąć 7 dni. Jeśli wartości progesteronu będą w zakresie wartości referencyjnych, to cykle na pewno są owulacyjne. Nie trzeba wykonywać tomografii, wystarczy badanie USG, które też pozwoli na uwidocznienie ciałka żółtego – wyjaśnia profesor Kurzawa.

 Jak leczyć niepłodność u kobiety cierpiącej na adenomiozę?

Adenomioza to choroba charakteryzująca się występowaniem endometrium w mięśniu macicy. Wywołuje przewlekły stan zapalny i nieprawidłowe ukrwienie błony śluzowej macicy oraz jej mniejszą receptywność.

Leczenie operacyjne adenomiozy jest bardzo trudne. Nie przekreśla jednak możliwości uzyskania ciąży. Pacjentki z tą chorobą zachodzą w ciąże i rodzą dzieci. Jeśli wielokrotne próby naturalne, wieloletnie leczenie oraz transfery pozaustrojowe kończą się niepowodzeniem, trzeba sięgnąć po inne rozwiązania. Jednym z nich jest wykonanie tzw. cyklu freeze all. Polega to na pobraniu wszystkich komórek jajowych, zapłodnieniu wszystkich oocytów, a następnie zastosowaniu długiego leczenia powodującego wyłączenie hormonalne kobiety, by wyciszyć ogniska endometriozy. Po około 3 miesiącach wykonuje się transfer wcześniej zamrożonego zarodka – tłumaczy profesor Kurzawa.

Wszystkie rozmowy z prof. Rafałem Kurzawą w ramach Kawiarenki Płodności Live na PłodnośćPL TV

PłodnośćPL TV na Youtube

 

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *