W tym odcinku: Wiek biologiczny, AMH, efektywność zapłodnienia in vitro.
Kawiarenka Płodności LIVE to miejsce, w którym na pytania o leczenie niepłodności odpowiada ekspert Dyrektor Medyczny The Fertility Partnership Polska prof. Rafał Kurzawa. W tym odcinku gościem profesora była doktor Marta Sikora-Polaczek – Dyrektor Laboratoryjny IVF. Eksperci mówią m.in. o wieku biologicznym i konieczności wykonania badania AMH, metodach pozwalających na zwiększenie efektywności zapłodnienia in vitro oraz klasyfikacji zarodków.
Czy jonofor wapnia zwiększa odsetek zapłodnień w in vitro?
O niskim procencie zapłodnień w in vitro mówi się, gdy nie przekracza on 25-20%. Jeśli na 10 komórek tylko 2-3 uda się zapłodnić, trzeba znaleźć sposób na poprawę tego wyniku. Jedną z metod pozwalających zwiększyć odsetek zapłodnionych oocytów jest umieszczenie komórki jajowej z plemnikiem w medium zawierającym jonofor wapnia.
Jonofor wapnia świetnie sprawdza się w sytuacji, gdy nie widzimy przyczyny braku zapłodnienia, zapłodnienie przebiega z bardzo niską efektywnością albo nie ma go w ogóle. Trzeba jednak zwrócić uwagę, iż jest to metoda nie do końca udowodniona – nie tyle w skuteczności zapłodnienia, ile w kwestii dalszych etapów leczenia. Metodę tę traktujemy jako eksperymentalną, choć nie ma wątpliwości, iż w wielu przypadkach ona naprawdę działa – mówi doktor Marta Sikora-Polaczek.
Czy lepiej podać zarodek świeży czy zamrożony?
Mrożenie zarodków nie wpływa w żaden sposób na ich jakość. Zasadniczo pierwszy transfer w in vitro wykonuje się z zarodka świeżego. Jeśli nie zakończy się ciążą, zamrożone zarodki dają na nią kolejne szanse. Jedynie w szczególnych przypadkach wszystkie zarodki są od razu zamrażane.
Mrożenie wszystkich zarodków jest decyzją kliniczną. Pozwala uniknąć powikłań występujących przy transferze zarodka świeżego, np. hiperstymulacji jajników. Druga sytuacja ma miejsce, gdy przypuszczamy, że taki transfer nie ma sensu, ponieważ endometrium nie jest gotowe do przyjęcia zarodka – wyjaśnia profesor Rafał Kurzawa.
Dlaczego dobrej jakości zarodki nie dają ciąży w in vitro?
Skuteczność leczenie in vitro opiera się m.in. na możliwości kontrolowania jakości zapłodnionych komórek jajowych. Pozwala na wybranie blastocysty, która daje największą szansę na ciążę. Niestety, nawet najlepiej rokujący transfer nie zawsze kończy się powodzeniem. Jeśli epizody nieudanego in vitro powtarzają się, para zaczyna odczuwać niepokój.
W takim wypadku możemy zaproponować diagnostykę przedimplantacyjną – sprawdzenie, czy zarodki są prawidłowe genetycznie pod względem chromosomowym. Zdarzają się pary, u których nic nie wskazuje na to, że zarodki będą nieprawidłowe genetycznie bardziej, niż wskazuje na to statystyka, a wynik badania przychodzi katastrofalny. Nie musi to być spowodowane nieprawidłowościami kariotypu obydwojga starających się osób. Zalecałabym jednak wykonanie badania pod tym kątem – przekonuje doktor Sikora-Polaczek.
Wszystkie rozmowy z cyklu Kawiarenka Płodności z prof. Kurzawą do obejrzenia na PłodnośćPL TV
Dodaj komentarz