niepłodność prof. Rafała Kurzawa

Niepłodność: pytania i odpowiedzi (cz.4) Rozmowa z profesorem Rafałem Kurzawą

Niepłodność może mieć wiele przyczyn. Często zdarza się, że trudności z zajściem w ciążę są efektem chorób przewlekłych, nie tylko tych dotyczących układu rozrodczego. Warto pamiętać, że nie wszystkie z nich całkowicie przekreślają szansę na zostanie rodzicem – konieczna jest jednak odpowiednia diagnoza i terapia. O niepłodności rozmawiamy z profesorem Rafałem Kurzawą, specjalistą leczenia niepłodności z kliniki Vitrolive.

Choroby, które mogą powodować niepłodność

Niepłodność, czyli niemożność zajścia w ciążę mimo regularnych starań od minimum roku, może mieć wiele przyczyn. Stoją one zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, a czasami problem pojawia się jednocześnie u obojga partnerów. Starania o dziecko mogą utrudniać nieprawidłowości anatomiczne narządów rodnych, stan po przebytej operacji w ich obrębie, przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników nieprawidłowa masa ciała, niska jakość nasienia, zaburzenia hormonalne, ale też niektóre choroby:

  • endometrioza,
  • zespół policystycznych jajników,
  • cukrzyca (i inne choroby metaboliczne),
  • choroby nowotworowe (a dokładniej ich leczenie przy pomocy chemioterapii i radioterapii),
  • infekcje w obrębie narządów płciowych,
  • poważne choroby narządów wewnętrznych (np. nerek lub wątroby).

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Trudności z zajściem w ciążę mogą być wynikiem:

  • zmian hormonalnych (wysokie stężenie męskich hormonów płciowych),
  • nieregularnych cykli menstruacyjnych,
  • braku cykli menstruacyjnych,
  • braku owulacji,
  • zaburzenia wzrostu pęcherzyków jajnikowych (wysokie stężenie LH, niskie stężenie FSH).

Odpowiednie leczenie PCOS nie wyklucza macierzyństwa. W terapii stosuje się zmianę stylu życia (ze względu na to, że chorobie często towarzyszy otyłość), metforminę (ze względu na insulinooporność) oraz leki pobudzające menstruację.

Endometrioza

Endometrioza może przyczynić się trudności z zajściem w ciążę na kilka sposobów:

  • dochodzi do obniżenia jakości komórki jajowej,
  • dochodzi do obniżenia rezerwy jajnikowej,
  • powstają zrosty powodujące niedrożność jajowodów,
  • komórka jajowa ma trudności z zagnieżdżeniem się w jamie macicy,
  • nie dochodzi do owulacji.

Endometrioza nie wyklucza zajścia w ciążę, nawet naturalną. Wiele zależy jednak od stopnia zaawansowania choroby w momencie rozpoznania oraz podjętego leczenia.

Endometrioza 1 lub 2 stopnia, czyli łagodna, często jest bezobjawowa i rozpoznajemy ją zwykle przypadkiem, gdy wykonujemy laparoskopię w ramach rozszerzenia diagnostyki niepłodności – wyjaśnia profesor Kurzawa. – Problem powstaje przy podjęciu decyzji o laparoskopii, gdy jedynie podejrzewamy endometriozę. Tylko co 70. pacjentka skorzysta z faktu przeprowadzenia tego zabiegu. Przy tej chorobie trzeba zachować ostrożność, jeżeli chodzi o leczenie zabiegowe, ponieważ podczas operacji może dojść do zmniejszenia objętości zdrowej tkanki i spadku rezerwy jajnikowej. Oczywiście pomijając przypadki, w których tego typu leczenie jest konieczne, np. ze względu na duże torbiele.

Niepłodność a choroby nowotworowe

Choroby nowotworowe same w sobie nie przyczyniają się do niepłodności, natomiast terapia przeciwnowotworowa już tak. Stosowane w onkologii metody bardzo często niszczą nie tylko komórki odpowiedzialne za chorobę, ale wywierają także negatywny wpływ na zdrowe tkanki. Dlatego kliniki leczenia niepłodności mają w swojej ofercie Oncofertility, czyli zabezpieczenie płodności.

Oncofertility to postępowanie, które daje szansę na posiadanie dziecka osobom, będącym po leczeniu potencjalnie niszczącym płodność – tłumaczy profesor Rafał Kurzawa. – A jest to przede wszystkim terapia nowotworów, ponieważ uderza ona w komórki nisko zróżnicowane, a takie właśnie są komórki rozrodcze na pewnym etapie swojego rozwoju. Dlatego po leczeniu onkologicznym, często pojawia się niepłodność.

Oncofertility może obejmować: witryfikację komórek jajowych, mrożenie tkanki jajnika, witryfikację zarodków lub kriokonserwację nasienia.

Niepłodność już kolejny raz była tematem naszej rozmowy z profesorem Rafałem Kurzawą, specjalistą leczenia niepłodności z kliniki Vitrolive.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *