Niepłodność wtórna to problem z zajściem w kolejną ciążę po pół roku nieudanych starań.

Niepłodność wtórna – jak zajść w drugą ciążę?

Rozmowa z doktorem Bartoszem Chrostowskim

Niepłodność wtórna – jak zajść w drugą ciążę?

Problem z poczęciem kolejnego dziecka to temat równie trudny i bolesny jak niepłodność pierwotna. Choć dotyka co piątą parę, która ma już dziecko, niepłodność wtórna często spotyka się ze społecznym nierozumieniem. O tym, skąd biorą się trudności z drugą ciążą i jak szybko po rozpoczęciu nieudanych starań zgłosić się do specjalisty, rozmawiamy z doktorem Bartoszem Chrostowskim – specjalistą leczenia niepłodności oraz specjalistą endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości z kliniki ARTVIMED.

Jakie są przyczyny niepłodności wtórnej?

Podobnie jak w przypadku pierwszej ciąży, aby została zdiagnozowana niepłodność wtórna, muszą zostać spełnione warunki – 12 miesięcy bezowocnych starań oraz 6 miesięcy w przypadku kobiet po 35. roku życia, o ile nie istnieją objawy sugerują poważną niepłodność z innego powodu.

Niepłodność wtórna może mieć przyczyny takie jak m.in.:

  • Wiek, w jakim podejmuje się starania
  • Pozostała rezerwa jajnikowa (AMH, AFC, FSH)

Niepłodność wtórna może być również zależna od tego, jak zakończyła się pierwsza ciąża. To mogła być ciąża krótkotrwała, ciąża trwająca nieco dłużej lub ciąża, która zakończyła się sukcesem – porodem lub cięciem cesarskim. Jeżeli mówimy o ciąży kolejnej, w przypadku gdy pierwszą uzyskano w wyniku leczenia niepłodności, to najczęściej powodem jest ten sam czynnik. W tej sytuacji wszystkie rokowania będą zależeć właśnie od wieku pacjentki i rezerwy jajnikowej. Do tego mogą dojść inne czynniki ryzyka związane z przebiegiem wcześniejszej ciąży, porodu, albo z chorobami, które ujawniły się w trakcie ciąży, takimi jak np. cukrzyca ciążowa – tłumaczy doktor Bartosz Chrostowski.

Czy niepłodność wtórna może być wynikiem pogorszenia jakości nasienia?

Niepłodność wtórna może mieć przyczynę zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Okazuje się bowiem, iż za pierwszym razem mogło dojść do zapłodnienia i zakończonej sukcesem ciąży pomimo niskiej jakości nasienia – w tych okolicznościach nierzadko mamy do czynienia po prostu z przypadkiem.

W takiej sytuacji może się pojawić element zaskoczenia – badanie nasienia wykonuje się dopiero przy drugich staraniach i nagle okazuje się, że jest kiepsko. Z czynnikiem męskim jest tak, że nawet przy złych wynikach nasienia ciąża naturalna jest możliwa i się zdarza. Może być czynnik męski zarówno przed pierwszą, jak i przed kolejną ciążą. Ale może być też tak, że od pierwszej ciąży zaszły różne zmiany, np. pan mógł trochę przytyć, wzrosła temperatura w okolicy krocza i już to nasienie będzie gorsze – mówi doktor Bartosz Chrostowski.

Czy wycięcie mięśniaka może powodować zaburzenia podobne jak przy cesarskim cięciu?

Cesarskie cięcie jest jedną z potencjalnych przyczyn niepłodności wtórnej. Podobnie wyglądającą operację wykonuje się przy usuwaniu mięśniaków. Na szczęście w tym drugim przypadku cięcie nie ma wpływu na płodność – wprawdzie blizna wygląda podobnie jak przy CC, jednak sama macica jest przecięta w znacznie mniejszym stopniu.

Bardzo rzadko zdarza się, by mięśniak był tak duży, aby trzeba było całkiem przeciąć macicę. Mięśniak na zewnątrz macicy nie ma żadnego znaczenia klinicznego. Z kolei mięśniak śródścienny, który zajmuje środek ściany macicy, wymaga wyłuszczenia, ale uszkodzenie ściany macicy również nie jest tak duże jak przy cesarskim cięciu – wyjaśnia doktor Chrostowski.

 

POLECAMY TAKŻE: „Przecież macie już dziecko” – jak sobie radzić z niepłodnością wtórną

“Przecież macie już dziecko” – jak sobie radzić z niepłodnością wtórną

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *