Nowa metoda już w Polsce! Rekrutacja pacjentek do badań metodą IVA

W Centrum Medycznym Macierzyństwo w Krakowie rozpoczęła się rekrutacja pacjentek do badań metodą IVA. Klinika jako jedyna w Polsce przeprowadza taki nabór. Zabieg ten umożliwia uzyskanie komórek jajowych u pacjentek ze zdiagnozowanym przedwczesnym wygaśnięciem czynności jajników. O szczegóły dotyczące naboru do programu pytamy kierownika badania dr. Jakuba Wyrobę.

Paulina Ryglowska-Stopka: Jako jedyny ośrodek w Polsce rozpoczęliście Państwo rekrutację pacjentek do badań klinicznych metodą IVA. Proszę powiedzieć, na czym dokładnie polega ta metoda i komu może pomóc?

jakub-wyroba-195x215

Dr Jakub Wyroba, Centrum Medyczne Macierzyństwo w Krakowie

Dr Jakub Wyroba: Centrum Medyczne Macierzyństwo jest pierwszym i jedynym ośrodkiem wprowadzającym innowacyjną techniką IVA – In Vitro Activation w Polsce. Procedura ta jest przeznaczona dla pacjentek ze zdiagnozowanym przedwczesnym wygasaniem czynności jajników (POI/POF). Zabieg umożliwia u części z nich uzyskanie komórek jajowych, które mogą być wykorzystane do programów IVF-ET. Dzięki tej metodzie urodziły już się dzieci w Japonii. Nasza klinika współpracuje z japońskimi lekarzami, którzy na co dzień pracują na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii. I właśnie dzięki tej współpracy chcemy przede wszystkim umożliwić polskim parom ten rodzaj terapii.

A cała procedura opiera się na trzech etapach. W pierwszym etapie drogą laparoskopową pobieramy nieczynny jajnik, następnie potwierdzamy obecność komórek jajowych, co w części przypadków wymaga zamrożenia tkanki jajnika. W trzecim etapie zaktywowana tkanka jajnikowa zostaje wszczepiona w okolice jajowodu także przy pomocy laparoskopii. Jeżeli komórki jajowe zareagują na stymulację, pacjentka zostaje zakwalifikowana do IVF-ET.

Jakie są wymagania w związku z rekrutacją, kto konkretnie może się do Państwa zgłosić?

Kwalifikacja odbywa się w trakcie konsultacji z kierownikiem badania, w tym przypadku ze mną. Podczas takiego spotkania wymagamy aktualnego wyniku FSH, LH, Estradiolu oraz AMH. Dobrze widziane jest zaszczepienie na WZW-B, aktualny wynik badania cytologicznego oraz posiewów w kierunku Mycoplazma, Ureaplazma, Chlamydia z dróg rodnych.

Czy udział w badaniach wiąże się z jakimiś opłatami dla pacjentów?

Niestety, ale nie ma żadnego zewnętrznego źródła finansowania tej terapii. Koszty związane z zabiegiem wiążą się w pierwszym etapie z mrożeniem tkanki jajnikowej oraz powtórną laparoskopią. Para musi być także przygotowana do poniesienia kosztów programu IVF-ET. Tu jednak nasze Centrum przychodzi z pomocą, ponieważ pary, które zakwalifikują się do programu, otrzymają redukcję kosztów programu IVF-ET do niezbędnego minimum (czyli IVF-ET po kosztach). Staramy się też, aby wsparcie przyznały firmy farmeceutyczne, choćby poprzez nieodpłatną dostępność leków do stymulacji.

Rozumiem, że metoda ta nie była dotychczas stosowana w Polsce. Czy są jakieś potwierdzone przypadki skuteczności jej działania?

Tak, oczywiście – we wspomnianej Japonii rodzą się dzieci, właśnie dzięki wykorzystaniu tej metody.

cwntrum-medyczne-macierzynstwo

Klinika leczenia niepłodności, Centrum Medyczne Macierzyństwo w Krakowie.

W jaki sposób należy się do Państwa zgłosić?

Osoby zainteresowane powinny kontaktować się ze mną, pisząc na adres: j.wyroba@macierzynstwo.com.pl .

 


Autorka książki (jako Laura Lis) "Moje in vitro. Historia prawdziwa", w której pisze, że cuda się zdarzają i nigdy nie należy tracić nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *