na czym polega biopsja jąder

Oligoastenoteratozoospermia i biopsja jąder przed in vitro – androlog odpowiada na pytania pacjentów

Pierwsza wizyta u androloga może wzbudzać obawy wśród mężczyzn. Zupełnie niepotrzebnie, o czym zapewnia androlog, profesor Grzegorz Jakiel z Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA. Specjalista tłumaczy, jak przygotować się do pierwszej wizyty u androloga, a także porusza inne istotne tematy dotyczące m.in. biopsji jąder i oligoastenoteratozoospermii.

Cykl „Zapytaj Eksperta” możliwy jest dzięki wsparciu firmy Ferring Pharmaceuticals.

 

„Jak się przygotować do wizyty u androloga w związku z niepłodnością? Co może mnie zaskoczyć? Czy podczas wizyty lekarz będzie oglądał narządy płciowe – w jaki sposób to robi? Czy trzeba mieć wyniki badań nasienia i jakie pytania padną w ramach wywiadu – na co mam się przygotować?”

Lekarz androlog zajmuje się diagnostyką i leczeniem męskiego układu rozrodczego. W sytuacji, gdy regularne starania o dziecko nie przynoszą efektu, zwłaszcza jeśli wyniki badań nasienia odbiegają od normy, warto skorzystać z porady androloga. Do wizyty nie trzeba się szczególnie przygotowywać, wystarczy zabrać ze sobą wynik badania nasienia i dodatkowo zatroszczyć się o higienę osobistą tuż przed spotkaniem z lekarzem. Konsultacja jest istotnym elementem diagnostyki i leczenia niepłodności. Na początku lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, pozwalający na określenie charakteru ewentualnych zaburzeń, ich podłoża i częstości występowania. Zada pytania związane z trybem życia, jakością i częstotliwością współżycia, obciążeniami genetycznymi, dolegliwościami  i przebytymi chorobami w obrębie układu moczowo-płciowego. Najczęściej to wystarczy do postawienia rozpoznania. Lekarz oceni też ogólny stan zdrowia pacjenta i zbada narządy płciowe, może np. sprawdzić tkliwość, bolesność jąder.

W sporadycznych przypadkach elementem wizyty jest również badanie per rectum, ma ono na celu zbadanie gruczołu prostaty mężczyzny.

Po konsultacji lekarz stawia diagnozę lub zleca pogłębioną diagnostykę i przedstawia plan leczenia. Dodatkowe badania, które androlog może zarekomendować to m.in.

Szczegółowe badania nasienia:

  • test wiązania plemników z hialuronianem,
  • fragmentacja DNA plemników (metodą TUNEL)
  • badanie stresu oksydacyjnego w nasieniu
  • rozszerzone badania nasienia MSOME

Badania genetyczne:

  • badanie kariotypu
  • mutacje w genie CFTR
  • wykrycie delecji  w rejonie AZF

Badania hormonalne:

  • poziom testosteronu 
  • FSH, LH, prolaktyna
  • estradiol
  • TSH, FT4

Diagnostyka obrazowa i zabiegowa:

  • USG jąder i moszny,
  • biopsja jądra.

„Czy biopsja jąder wymaga hospitalizacji? Na czym polega ten zabieg – czy boli i jakie mogą być dolegliwości/powikłania po zabiegu?”

Biopsja jądra polega na pobraniu fragmentu tkanki w celu weryfikacji pod kątem histopatologicznym i pozyskania męskich komórek rozrodczych. Można wykonać biopsję igłową lub otwartą.

Podczas biopsji zamkniętej (igłowej) lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe, następnie cienką igłą nakłuwa jądro przez skórę. Zabieg trwa ok. 15 -30 min.

Z pobranej tkanki uzyskuje się plemniki, które można wykorzystać w procesie zapłodnienia pozaustrojowego przy zastosowaniu techniki ICSI (mikroiniekcji plemnika do komórki jajowej).

Biopsja otwarta jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Tkanki są pobierane chirurgicznie z najądrza i innych okolic jądra, tak by zmaksymalizować szanse na znalezienie odpowiedniej jakości plemników.

Pobrany materiał oceniany jest pod kątem obecności lub braku komórek plemnikotwórczych i plemników. Zabieg jest wykonywane przy asyście anestezjologa. Najczęstszym wskazaniem do biopsji jądra jest azoospermia, czyli brak plemników w ejakulacie.

 

„Co to jest oligoastenoteratozoospermia? Jakie wyniki o tym świadczą i jak to się leczy oraz jakie szanse na zapłodnienie naturalne?”

Oligoastenoteratozoospermia jest zaburzeniem, które cechuje współistnienie wielu nieprawidłowych parametrów nasienia. Rozpoznanie takie stawiane jest, gdy badanie nasienia wskazuje na niską liczbę plemników, ograniczoną ich ruchliwość, a nawet nieprawidłową budowę. Skutkiem nieprawidłowości jest niepłodność i zazwyczaj niskie szanse na uzyskanie ciąży w wyniku naturalnych starań. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest na ogół leczenie metodą in vitro z wykorzystaniem do zapłodnienia wyselekcjonowanych plemników.

 


Prof. Grzegorz Jakiel – lekarz specjalista ginekolog-położnik, androlog, Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA.

 

 

 


 

Partner strategiczny: Ferring Pharmaceuticals

Zapraszamy na media społecznościowe Ferring Pharmaceuticals: profil na Instagramie oraz na Facebooku

 

 


Polonistka, redaktorka i korektorka językowa. Specjalizuje się w artykułach z obszarów tematycznych: Ciąża, Dziecko, Pielęgnacja Dziecka, Rozwój Dziecka, a także Starania o ciążę, Niepłodność. Od 10 lat tworzy materiały edukacyjne do internetu. Pisała m.in. dla serwisów Rankomat.pl, Allegro.pl, 2Drink.pl, Naoko-store.pl, Skincarelovers.pl, Szafawpigulce.pl. Kontakt: agnieszka.banasiak@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *