PCOS a słaba odpowiedź na stymulację jajników przed in vitro

Zespół policystycznych jajników jest wieloczynnikową, nierzadko trudną do zdiagnozowania chorobą wywołującą niepłodność. O objawach i przyczynach, a także leczeniu PCOS, rozmawiamy z doktor Agnieszką Florek-Michalską z Centrum Leczenia Niepłodności PARENS w Rzeszowie. Nasz ekspert wyjaśnił też m.in. trudną kwestię, jaką jest tzw. poor responders, czyli słaba odpowiedź organizmu pacjentki na stymulację jajników.

Jak przebiega diagnoza PCOS?

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to choroba, której podłożem jest zaburzenie wydzielania hormonów. Ryzyko wzrasta u kobiet otyłych oraz w wypadku występowania PCOS w rodzinie.

Typowe kryteria rozpoznania zespołu policystycznych jajników to:

  • Hiperandrogenizm
  • Zaburzenia miesiączkowania
  • Obraz policystycznych jajników w USG

Jeśli badania potwierdzą hiperandrogenizm jajników, konieczne jest zdiagnozowanie przyczyny tego zaburzenia. Wyróżnia się przyczyny nadnerczowe, jajnikowe, a także niedoczynność tarczycy, hiperprolaktynemię, leki mające aktywność androgenową itp.

Objawy hiperandrogenizmu:

  • Nadmierne owłosienie w miejscach typowo męskich – na twarzy, klatce piersiowej itp.
  • Łysienie androgenowe
  • Przerost łechtaczki
  • Zwiększenie siły mięśniowej
  • Obniżenie barwy głosu
  • Problemy skórne, np. trądzik

Jednak zwykle to nie powyższe objawy skłaniają pacjentki do wizyty u ginekologa, lecz nieregularne, zbyt długie cykle.

Tym, co jako pierwsze zgłaszają pacjentki, są zaburzenia miesiączkowania. Mogą to być miesiączki rzadkie – występujące co 35 dni lub jeszcze rzadziej. Wtórny brak miesiączki stwierdzamy, kiedy nie ma jej przez 6 miesięcy lub dłużej. Pacjentki przychodzą też zaburzeniami płodności – podstawą jest tu brak owulacji, wywołany patogenezą PCOS – mówi dr Agnieszka Florek-Michalska.

Jakie suplementy diety łagodzą objawy PCOS?

Wspomaganie organizmu suplementami jest jak najbardziej wskazane w leczeniu zespołu policystycznych jajników. Wśród preparatów korzystnie wpływających na stan zdrowia pacjentki znajdą się m.in. koenzym Q10 oraz L-karnityna.

Traktujemy zespół policystycznych jajników jako przewlekły proces zapalny – występuje w nim bardzo dużo tkanki tłuszczowej trzewnej, która pobudza czynniki procesu zapalnego. Pomocny w łagodzeniu tych objawów jest rezweratrol – fitoestrogen występujący np. w orzechach, jagodach czy jabłkach, a także w aptece w formie gotowego preparatu. Działa on antyoksydacyjnie i zmniejsza proces zapalny. Wskazane są też wszelkiego rodzaju inozytole, które m.in. wpływają pozytywnie na jakość oocytów w rozrodzie wspomaganym – wyjaśnia dr Agnieszka Florek-Michalska.

Zespół policystycznych jajników – co może pogłębiać objawy?

W leczeniu PCOS powinien brać udział nie tylko ginekolog. W zależności od stanu zdrowia pacjentki, może to wymagać pomocy np. diabetologa czy endokrynologa. Na rozwój tej choroby ma bowiem wpływ wiele czynników – wśród nich najczęstszym jest otyłość.

Leczeniem pierwszego rzutu jest modyfikacja stylu życia – zdrowa dieta niskowęglowodanowa, więcej aktywności fizycznej itp. Szereg badań wskazuje, że najlepiej, by pacjentka 3 razy w tygodniu przeznaczała 60 minut na umiarkowaną aktywność fizyczną. Najlepsze okazują się ćwiczenia aerobowe – tłumaczy dr Agnieszka Florek-Michalska.

PłodnośćPL TV na Youtube

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *