Pilotażowy program in vitro w Krakowie. Jeśli popierasz in vitro, pomóż i zagłosuj

Pilotażowy program in vitro w Krakowie. Jeśli popierasz in vitro, pomóż i zagłosuj

Pilotażowy program in vitro znalazł się wśród 150 projektów w ramach budżetu obywatelskiego 2018 w Małopolsce. Głosowanie potrwa do 5 października. Niepłodni liczą, że dzięki temu programowi Kraków w końcu doczeka się refundacji in vitro.

“Większości par nie stać na to, by zapłacić za pełną procedurę in vitro, mimo że to jedyna szansa, by mieć dziecko. W Krakowie wciąż nie ma refundacji, mimo że inne miasta, a w niektórych miejscach nawet całe województwa znalazły pieniądze na leczenie niepłodnych. In vitro jest pierońsko drogie, a dla niektórych z nas to jedyna szansa na bycie rodzicem!” – mówi jedna z mieszkanek Krakowa i zachęca do oddawania głosu na pilotażowy program in vitro w ramach budżetu obywatelskiego 2018.

8 milionów złotych do rozdysponowania – 400 tys. na program in vitro

W ramach budżetu obywatelskiego Małopolska ma do rozdysponowania 8 milionów złotych. Wśród 150 projektów znalazł się program in vitro zgłoszony przez Nowoczesną, na który przeznaczone ma być 400 tys. złotych. To wystarczy, by co najmniej kilkadziesiąt par mogło skorzystać z możliwości zapłodnienia pozaustrojowego. Ostateczna liczba niepłodnych, którzy będą mogli zakwalifikować się do programu, znana będzie dopiero wówczas, gdy projekt przejdzie pomyślne głosowanie i zostaną podpisane stosowne umowy.

Jak mówi Nina Gabryś, koordynatorka programu „In vitro dla krakowian/ek”: „Chcemy, by dofinansowanie wynosiło 5 tys. zł na parę. Mogłyby je otrzymać pary mieszkające w Krakowie, u których stwierdzono niepłodność w okresie 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu, a kobieta nie skończyła 40. roku życia. W wyjątkowych sytuacjach – przy dobrze rokujących badaniach – możliwe byłoby wsparcie pacjentek w wieku do 42 lat”.

Jej zdaniem, po wstrzymaniu rządowego programu dofinansowania in vitro, samorządy powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za pomoc osobom, które walczą z chorobą, jaką jest niepłodność. „Bardzo cieszymy się, że nasz projekt został przez urząd marszałkowski zweryfikowany pozytywnie i decyzja należy teraz do mieszkańców, czy chcą takiego programu. Pilotaż pokazałby, jak duże jest zapotrzebowanie na te zabiegi w Krakowie i jak wiele szczęścia można przynieść rodzinom” – mówiła Gabryś.

Głosowanie zakończy się 5 października, a wyniki mamy poznać pod koniec listopada. Co ważne – by oddać głos, niepotrzebny jest meldunek w Krakowie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczecin podjął decyzję w sprawie programu in vitro!

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

 


Polonistka, dziennikarka, redaktorka. Specjalizuje się w tematyce: ciąża, parenting, niepłodność, dieta propłodnościowa. Email: redakcja@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *