Pilotażowy program in vitro w Krakowie. Jeśli popierasz in vitro, pomóż i zagłosuj

Pilotażowy program in vitro w Krakowie. Jeśli popierasz in vitro, pomóż i zagłosuj

Pilotażowy program in vitro znalazł się wśród 150 projektów w ramach budżetu obywatelskiego 2018 w Małopolsce. Głosowanie potrwa do 5 października. Niepłodni liczą, że dzięki temu programowi Kraków w końcu doczeka się refundacji in vitro.

“Większości par nie stać na to, by zapłacić za pełną procedurę in vitro, mimo że to jedyna szansa, by mieć dziecko. W Krakowie wciąż nie ma refundacji, mimo że inne miasta, a w niektórych miejscach nawet całe województwa znalazły pieniądze na leczenie niepłodnych. In vitro jest pierońsko drogie, a dla niektórych z nas to jedyna szansa na bycie rodzicem!” – mówi jedna z mieszkanek Krakowa i zachęca do oddawania głosu na pilotażowy program in vitro w ramach budżetu obywatelskiego 2018.

8 milionów złotych do rozdysponowania – 400 tys. na program in vitro

W ramach budżetu obywatelskiego Małopolska ma do rozdysponowania 8 milionów złotych. Wśród 150 projektów znalazł się program in vitro zgłoszony przez Nowoczesną, na który przeznaczone ma być 400 tys. złotych. To wystarczy, by co najmniej kilkadziesiąt par mogło skorzystać z możliwości zapłodnienia pozaustrojowego. Ostateczna liczba niepłodnych, którzy będą mogli zakwalifikować się do programu, znana będzie dopiero wówczas, gdy projekt przejdzie pomyślne głosowanie i zostaną podpisane stosowne umowy.

Jak mówi Nina Gabryś, koordynatorka programu „In vitro dla krakowian/ek”: „Chcemy, by dofinansowanie wynosiło 5 tys. zł na parę. Mogłyby je otrzymać pary mieszkające w Krakowie, u których stwierdzono niepłodność w okresie 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu, a kobieta nie skończyła 40. roku życia. W wyjątkowych sytuacjach – przy dobrze rokujących badaniach – możliwe byłoby wsparcie pacjentek w wieku do 42 lat”.

Jej zdaniem, po wstrzymaniu rządowego programu dofinansowania in vitro, samorządy powinny wziąć na siebie odpowiedzialność za pomoc osobom, które walczą z chorobą, jaką jest niepłodność. „Bardzo cieszymy się, że nasz projekt został przez urząd marszałkowski zweryfikowany pozytywnie i decyzja należy teraz do mieszkańców, czy chcą takiego programu. Pilotaż pokazałby, jak duże jest zapotrzebowanie na te zabiegi w Krakowie i jak wiele szczęścia można przynieść rodzinom” – mówiła Gabryś.

Głosowanie zakończy się 5 października, a wyniki mamy poznać pod koniec listopada. Co ważne – by oddać głos, niepotrzebny jest meldunek w Krakowie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Szczecin podjął decyzję w sprawie programu in vitro!

Źródło: www.portalsamorzadowy.pl

 

Karolina Wagner

Dziennikarka, redaktorka, absolwentka Polonistyki na UW. Woli słuchać niż mówić, biegać niż siedzieć, medytować niż dywagować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *