Sejm przyjął ustawę „Tak dla in vitro”. To dla niepłodnych par więcej niż radość!

29 listopada Sejm przyjął ustawę „Tak dla in vitro”, która gwarantuje finansowanie metody zapłodnienia in vitro z budżetu państwa. Za jej przyjęciem zagłosowała część posłów Prawa i Sprawiedliwości, w tym premier Mateusz Morawiecki. Teraz ustawa trafi do Senatu.

29 listopada Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą finansowanie procedury in vitro z budżetu państwa. Teraz projekt trafi do prac w Senacie. Ustawa, po burzliwej dyskusji, zdobyła również poparcie części posłów PiS. Za jej przyjęciem głosowało 23 posłów tej partii, 102 było przeciw, a 49 wstrzymało się od głosu.

Za przyjęciem ustawy głosował np. premier Mateusz Morawiecki, Rafał Bochenek, Radosław Fogiel i rzecznik rządu Piotr Müller. Przeciwko zagłosował np. Zbigniew Ziobro i Marlena Maląg. Jarosław Kaczyński wstrzymał się od głosu.

Posłowie PiS zgłosili przed głosowaniem poprawki do ustawy, ale zostały one odrzucone. Dotyczyły m.in. ograniczenia liczby tworzonych w ramach procedury in vitro zarodków do dwóch, finansowania in vitro wyłącznie dla małżeństw i zakazu mrożenia zarodków. Jeśli prace legislacyjne przebiegną pomyślnie, in vitro mogłoby być finansowane z budżetu już od 1 czerwca 2024 r. Na finansowanie in vitro byłoby przeznaczane z budżetu państwa 500 milionów złotych rocznie.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Posłowie sejmowej Komisji Zdrowia ZA ustawą o in vitro. Finansowanie już od czerwca 2024 r.?

 


Emilia Grzela - dziennikarka, absolwentka Wydziału Polonistyki oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Dla serwisu Płodność.pl tworzy materiały z obszaru medycyny rozrodu oraz ginekologii i położnictwa, dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności, starań o dziecko, przebiegu ciąży i różnorodnie uwarunkowanych powikłań ginekologiczno-położniczych. Współpracuje również z Pulsem Medycyny. Kontakt: emilia.grzela@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *