Podchodzisz do in vitro i masz nadzieję, że wreszcie uda ci się zajść w ciążę i urodzisz długo wyczekiwane dziecko? Możesz zwiększyć szanse na zajście w ciążę na kilka sposobów. Oto one.
In vitro – jakie są szanse na powodzenie zabiegu?
Szanse powodzenia zabiegu in vitro oceniane są przez specjalistę zawsze indywidualnie. W większości pary borykające się z niepłodnością mają zdiagnozowaną przyczynę (oprócz osób cierpiących na niepłodność idiopatyczną), która umożliwia lekarzowi dokładną ocenę szans na ciążę.
Z szacunków i danych różnych ośrodków leczenia niepłodności wynika, że w pojedynczym cyklu istnieje aż 30–40% szans na ciążę.
Należy jednak pamiętać, że istnieje także grupa osób, u których udaje się uzyskać ciążę w kolejnych cyklach. Dopiero pozostali to osoby, u których zabieg in vitro zakończył się niepowodzeniem. Aby zwiększyć swoje szanse podczas transferu, warto skorzystać ze sposobów medycznych, które realnie na to wpływają.
Te sposoby mogą zwiększyć szanse na powodzenie in vitro
Niepowodzenie to efekt starań, którego pary obawiają się najbardziej. Osobom borykającym się z niepłodnością często towarzyszy lęk, który często obecny jest na każdym etapie starań. Aby go zminimalizować i mieć pewność, że zrobiliście wszystko, co mogliście, warto zainteresować się poniższymi sposobami, które choć dostępne na rynku od dawna, nie zawsze są znane niepłodnym.
Sprawdzą się zarówno u osób, które doświadczyły niepowodzenia podczas zabiegu in vitro, poronienia, poronień nawykowych, a także u osób, które do procedury zapłodnienia pozaustrojowego podchodzą po raz pierwszy.
Oto 6 sposobów, które mogą zwiększyć szanse powodzenia in vitro:
1. Badania przedimplantacyjne PGD i PGS
To badania genetyczne zarodka, które przeprowadza się podczas procedury in vitro jeszcze przed umieszczeniem go w macicy kobiety. Badanie PGD (ang. Preimplantation Genetic Diagnosis) wykonuje się u osób, które są obciążone chorobami genetycznymi. Dzięki niemu można rozpoznać chorobę (np. mukowiscydozę) już w zarodku, a nawet jeszcze wcześniej, w komórce jajowej.
Z kolei badanie PGS (ang. Preimplantation Genetic Screening) wykonuje się u osób, które nie są obciążone chorobami genetycznymi, jednak dochodzi u nich do niepowodzeń związanych z implantacją zarodka lub poronieniami.
Kto powinien wykonać badania PGD i PGS?
Powinny je wykonać osoby, które: mają w rodzinie osoby cierpiące na choroby genetyczne, są nosicielami chorób monogenowych np. mukowiscydozy, przeszły kilka nieudanych prób in vitro, doświadczyły poronień bądź mają słabej jakości nasienie.
2. Procedura AZH lub AH
AZH (ang. Assisted Zona Hatching) bądź AH (ang. Assisted Hatching) to procedura wykorzystywana podczas zapłodnienia in vitro. Polega na otwarciu (nacięciu) osłonki zarodka, co umożliwia mu łatwiejsze zagnieżdżenie się w macicy kobiety. Dzięki temu zabiegowi rozrastający się zarodek łatwiej wydostaje się z osłonki i osadza w endometrium.
Zabieg wykonuje się przy użyciu dużego powiększenia mikroskopowego i mikromanipulatora tuż przed transferem.
Kto szczególnie powinien zwrócić uwagę na procedurę AZH/AH?
Jest to technika zalecana u kobiet, które: skończyły 38 lat, mają za sobą min. dwie nieudane próby in vitro, mają średnią lub niską jakość zarodków, mają stwierdzone stwardniałe (pogrubione) osłonki zarodka oraz podchodzą do transferu wykonywanego z zarodków mrożonych.
3. EmbryoGlue®
EmbryoGlue® to środek stosowany podczas procedury in vitro, który umożliwia łatwiejszą implantację zarodka w macicy. W swoim składzie zawiera hialuronian, substancję, która w naturalnym cyklu wydzielana jest po zapłodnieniu przez śluzówkę macicy. Dzięki temu wytwarzane jest środowisko, które działa jak klei i pomaga w implantacji zarodka.
EmbryoGlue® zwiększa lepkość wydzielin i przyczynia się do wzrostu przyczepności, co w konsekwencji skutkuje łatwiejszym zagnieżdżeniem zarodka w endometrium. Według doniesień Cochrane Collaboration aż o 8% zwiększyła się liczba dzieci urodzonych przy użyciu podłoża EmbryoGlue® w porównaniu do innych podłoży, które zawierają niskie stężenie hialuronianu lub jego brak.
Komu szczególnie polecany jest EmbryoGlue®?
To środek, który zalecany jest u kobiet, które: chcą zwiększyć szanse powodzenia procedury in vitro (także pierwszego podejścia), mają powyżej 35 lat, są po nieudanych próbach implantacji, podchodzą do procedury in vitro ze zdiagnozowaną niepłodnością idiopatyczną, podchodzą do transferu wykonywanego z mrożonych zarodków bądź poddały się procedurze AZH lub AH.
4. EmbryoGen
EmbryoGen to podłoże z GM-CSF do hodowli zarodków, które uzupełnia niedobór czynników ich wzrostu. Wysoka koncentracja cytokinowego czynnika wzrostu GM-CSF skutkuje prawidłowym wzrostem łożyska i zachowaniem jego funkcji przez całą ciążę. Ponadto, zastosowanie EmbryoGen zwiększa także komunikację między matką a zarodkiem i ułatwia implantację w macicy. To podłoże, które skutecznie ułatwia utrzymanie ciąży.
Komu szczególnie polecany jest EmbryoGen?
Zastosowanie go zalecane jest u kobiet, które: doświadczyły poronienia, doświadczają poronień nawykowych oraz są po nieudanych próbach implantacji.
5. Monitoring zarodków
Całodobowy monitoring zarodków umożliwia ich obserwację w inkubatorze na każdym etapie rozwoju. Dzięki temu można dokonać zarówno ich oceny morfologicznej, jak również ocenić postęp w rozwoju. Tym samym, przed transferem można wybrać zarodek, który będzie miał największe szanse na powodzenie zabiegu in vitro.
Komu szczególnie polecany jest system monitoringu zarodków?
Całodobowy monitoring zarodków polecany jest wszystkim, którzy chcą zwiększyć szanse powodzenia zapłodnienia pozaustrojowego.
6. Badanie nasienia metodą MSOME
Nasienie można zbadać na kilka sposobów. Jednym z nich jest badanie MSOME (ang. Motile Sperm Organelle Morphology Examination), które ocenia budowę, a także ruchliwość plemników. Od tradycyjnego badania nasienia odróżnia je to, że wykonuje się je przy użyciu dużego powiększenia – powiększenie jest od 6000 do 8000 razy większe od tradycyjnego.
Badanie nasienia metodą MSOME umożliwia wybór najlepszej jakości plemników do zabiegu in vitro. Dzięki temu znacznie zwiększa to jakość uzyskiwanego zarodka, a także podnosi szanse na powodzenie zapłodnienia pozaustrojowego.
Komu szczególnie polecane jest badanie MSOME?
Badanie metodą MSOME zaleca się głównie mężczyznom, których niska jakość nasienia skutkuje brakiem zapłodnień bądź zatrzymaniem rozwoju zarodka.
Polecamy także:
Transfer zarodka – pierwsze oznaki, że się udało. 7 pytań nurtujących kobiety
Invitro
2022-05-10 06:33Mam zarodki klasy 3 BB z komórki dawczyni i mam 46: lat jedna próba nieudana z klasy zarodków 3 AB serce nie zaczęło bić w siudmym tygodniu czy jeszcze mam szansę na zdrową ciaze