Dr Południewski: Program in vitro pokazał, kto ma problem z niepłodnością

W Polsce był problem, bo nie mieliśmy wcześniej takich dużych, podstawowych badań. Dopiero program in vitro pokazał nam, jaka grupa ma problemy z niepłodnością i z czego one rzeczywiście wynikają – mówił w Pytaniu na Śniadanie ginekolog dr n. med. Grzegorz Południewski.

W Polsce około 15 proc. par starających się o dziecko ma problem z zajściem w ciążę. To około 2,5-3 mln osób w wieku prokreacyjnym. Niestety, spora część tej grupy nigdy nie będzie mogła posiadać potomstwa. Dzieje się tak dlatego, że medycyna musi zmierzyć się z problemem, który dotyczy równocześnie dwóch osób. Bardzo często każda z nich jest płodna, jednak jak podkreśla dr Południewski, ta para nie zawsze idealnie się łączy – mówimy wtedy o niepłodności idiopatycznej. 

Kiedyś niemożność zajścia w ciążę związana była z problemami kobiecymi tj. stany zapalne czy niedrożne jajowody.

Obecnie przyczyny rozkładają się po równo na kobietę i mężczyznę. Okazuje się, że z powodów endokrynologicznych blisko połowa partnerów odpowiada za brak potomstwa.

I to jest właśnie bardzo duży problem, gdyż należy pamiętać, że tak jak do biologicznego zapłodnienia potrzebna jest tylko jedna komórka jajowa, tak plemników musi być zdecydowanie więcej. 

Niepłodność: czy można jej zapobiec?

Oczywiście podstawowym warunkiem jest dbanie o siebie. Stres, dieta, otoczenie – to wszystko sprawia, że płodność maleje. Istotny jest również ruch.

Jak podkreśla ginekolog -panowie ciągle siedzą, czy to w pracy, przed telewizorem, w samochodzie. 150 lat temu facet jak wychodził z domu o świcie, to wieczorem wracał – był ciągle na świeżym powietrzu, był w ruchu.

U kobiet jest o tyle łatwiej, że komórkę jajową można przygotować i doprowadzić do zapłodnienia. O płodność mężczyzn trzeba dbać całe życie, bo jeśli produkcja plemników będzie oscylować tylko na poziomie kilkuset, to w sposób naturalny do ciąży nie dojdzie.

W rozmowie doktor zwraca również uwagę na badania profilaktyczne. Jeśli w przeciągu roku regularnego współżycia nie dochodzi do ciąży, to trzeba odrazu sprawdzić, jak wygląda płodność – zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny. Medycyna jest w stanie pomóc, jednak nie należy tych spraw odkładać na później.

Całą rozmowę można zobaczyć tutaj: www.pytanienasniadanie.tvp.pl

Polecamy także:

Mężczyzno, jak długo śpisz? Od tego może zależeć twoja płodność

Staracie się o dziecko? 10 aplikacji na telefon, które pomogą płodności

Doktor Ania, najlepsze oczy polskiej blogosfery, o diecie na płodność

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *