Przedwczesne wygasanie czynności jajników i jąder. Czy to koniec marzeń o dziecku?

Rozmowa z doktor Małgorzatą Ziębą

Przedwczesne wygasanie czynności jajników nie daje widocznych objawów. Staje się jednak druzgocącą diagnozą dla pary, która dopiero zaczyna starać się o dziecko. Okazuje się, iż nie tylko kobiety mają ten problem, bo istotą niepłodności może być też przedwczesne wygasanie czynności jąder. O metodach, dzięki którym zmagające się z takimi zaburzeniami pary zyskują szansę na ciążę, rozmawiamy z doktor Małgorzatą Ziębą – ginekologiem-położnikiem, specjalistą endokrynologiem, specjalistą leczenia niepłodności z katowickiej kliniki Zięba Clinic.

Co może być przyczyną przedwczesnego wygasania czynności jajników i jąder?

Przedwczesne wygasanie czynności jajników i jąder to złożony problem, na który skład się wiele różnych czynników. Wyróżniamy przyczyny:

  • Genetyczne
  • Idiopatyczne
  • Środowiskowe
  • Autoimmunologiczne
  • Jatrogenne

Obecnie coraz częściej mówi się o czynnikach środowiskowych, takich jak m.in. wpływ związków chemicznych w plastikowych opakowaniach, parabenów, syntetycznych impregnatów, zanieczyszczenia środowiska itp. Jednak pod uwagę trzeba wziąć także inne kwestie.

Mam wielu pacjentów, szczególnie mężczyzn, którzy od młodego wieku chcą dobrze wyglądać. Wcześnie wprowadzeni na siłownię, są nierzadko prowadzeni przez różnych trenerów. Nie wszyscy są profesjonalni. Tacy mężczyźni zaczynają brać różnego pochodzenia leki – hormony steroidowe, hormony wzrostu itp. Jeśli takie środki nie są odpowiednio podawane, prowadzą do uszkodzenia zarówno gonad, jak i układu podwzgórzowo-przysadkowego. Problem pojawia się, gdy taki pan zaczyna planować dziecko – mówi doktor Małgorzata Zięba.

 

Jak wygląda zabezpieczanie materiału genetycznego?

Pacjentki z przedwczesnym wygasaniem czynności jajników najczęściej słyszą od lekarzy propozycję jak najszybszego zabezpieczenia materiału genetycznego. W takim wypadku wykonuje się stymulację owulacji w celu pozyskania komórki jajowej, która następnie jest zamrażana.

Lepszą opcją dla pacjentki – o ile oczywiście podejmie taką decyzję – jest zamrożenie zarodków. Wykonuje się wtedy procedurę in vitro, a zamrożone zarodki transferuje w okresie, w którym pacjentka jest na to gotowa. Mają one większą skuteczność w rozmrażaniu – ich odzysk jest większy niż oocytów. Więcej mamy przypadków dzieci urodzonych dzięki rozmrożeniu zarodkówprzekonuje doktor Zięba.  

 

Czy biopsja jądra jest bolesna?

Przed wykonaniem biopsji jądra określa się szansę na powodzenie tej procedury, czyli uzyskanie materiału genetycznego. Plemniki zyskuje się z np. najądrzy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu – wyróżnia się on wysoką skutecznością.

Okres rekonwalescencji po biopsji jądra jest krótki. Nie zdarzyło mi się, aby jakikolwiek pacjent bezpośrednio po zabiegu uskarżał się na jakieś dolegliwości. To bardzo dobry sposób na podtrzymanie swojego materiału genetycznego – dzięki tej metodzie uzyskujemy zdrowe zarodki i zdrowe dzieci– mówi doktor Małgorzata Zięba.

 

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Oligoastenoteratozoospermia i biopsja jąder przed in vitro

Oligoastenoteratozoospermia i biopsja jąder przed in vitro – androlog odpowiada na pytania pacjentów

 


Dziennikarka i redaktorka. Z wykształcenia filolożka, z pasji – miłośniczka polskich jezior i amatorka Nordic Walking. W rzadkich chwilach między pracą a rodziną pochłania literaturę XIX-wieczną i norweskie kryminały. W serwisie plodnosc.pl jest odpowiedzialna za obszar niepłodność, starania – dofinansowanie do in vitro, dieta propłodnościowa, dziecko, ciąża. Email: anna.kruk@brubenpolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *